Notowania

Przekop Mierzei Wiślanej. Wykonawca już na placu budowy, mieszkańcy protestują

Polsko-belgijskie konsorcjum NDI Besix weszło już na plac budowy przy przekopie Mierzei Wiślanej - poinformował Urząd Morski w Gdyni. To oznacza, że mogą już ruszyć prace przy jednej z kluczowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podczas przekazania placu budowy pod przekop Mierzei Wiślanej protestowali lokalni mieszkańcy i aktywiści (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Przekazania terenu dokonał Urząd Morski w Gdyni. Nie spodobało się to lokalnym aktywistom, którzy pojawili się na placu budowy z transparentami, krytykującymi pomysł przekopu. Niewiele jednak zdołali zdziałać.

- Wykonawca pracuje nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi, wymaganymi przed rozpoczęciem robót. Teren prac zostanie zabezpieczony, z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej - powiedziała PAP Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przekop Mierzei wykona konsorcjum składające się z belgijskiej spółki N.V.Besix SA i spółek NDI SA oraz NDI sp. z o.o. Za pierwszy etap prac, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy, trzeba będzie zapłacić ponad 992 mln zł.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

To więcej niż pierwotnie planowane 880 mln zł na całą inwestycję (drugim etapem prac ma być obudowanie brzegów, a trzecim pogłębienie Zalewu Wiślanego).

Nowa droga wodna połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Pod umową na początku października podpisali się dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski oraz przedstawiciele polsko-belgijskiego konsorcjum prezes NDI Małgorzata Winiarek - Gajewska oraz menedżer regionalny firmy Besix, Nic de Roeck.

Mierzeja Wiślana. Inwestycja jest coraz droższa, zysk wątpliwy
Przekop Mierzei Wiślanej. Rząd wyda 2 mld zł na wątpliwą inwestycję

W ramach inwestycji powstanie port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztuczna wyspa na zalewie.

Jak twierdzą przedstawiciele resortu gospodarki morskiej, nowy kanał żeglugowy ma ułatwić dostęp do portu w Elblągu i zagwarantować swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Podpisano umowę na budowę kanału przez mierzeję wiślaną.
Przekop Mierzei Wiślanej. Podpisano umowę

Sam kanał ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Konstrukcja pozwoli na wpływanie do portu w Elblągu dużym jednostkom, o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m.

Budowa kanału ma się zakończyć w 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2019

Bartek77Tak samo było z drogą do Zakopanego - dopiero po latach zrozumieli . Tutaj tym mędrcom przeszkadza kanał - może za chwilę morze i statki zaczną im … Czytaj całość

18-10-2019

polak2010Ci pseudo aktywiści niech manifestują u Trzaskowskiego który od roku szlam z oczyszczalni wywozi ciężarówkami do lasów.

18-10-2019

Twój nickWidzę pseudo ekologów, jak ścieki to ich nie było. A tutaj mają czyściutką robotę jak widać...

Rozwiń komentarze (359)