Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Przeszukania w Dell. Wkroczył UOKiK

5
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził przeszukania w firmie Dell. Miały one związek postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy pomiędzy spółkami należącymi do koncernu, a ich dystrybutorami nie doszło do niedozwolonego podziału rynku.

Urząd sprawdza, czy pomiędzy firmami nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję.
Urząd sprawdza, czy pomiędzy firmami nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. (WP.PL)

"Przeszukania rozpoczęły się 8 kwietnia i trwały sześć dni. Wzięło w nich udział 10 pracowników urzędu. W asyście policji zabezpieczyli dane elektroniczne, głównie e-maile pomiędzy pracownikami spółek" - czytamy w komunikacie.

Działania UOKiK miały związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym Urząd sprawdza, czy pomiędzy polskimi spółkami koncernu Dell Technologies: Dell i EMC Computer Systems Poland a ich partnerami handlowymi nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję.

Chodzi o sprzedaż produktów marki Dell i Dell EMC, m.in. serwerów informatycznych oraz macierzy dyskowych wykorzystywanych do przechowywania, administrowania i udostępniania przetwarzanych danych - czytamy w zamieszczponym na stronie UOKiK komunikacie.

"Podejrzewamy, że mogło dojść do podziału rynku. Firmy i instytucje państwowe, które chciały kupić sprzęt informatyczny, mogły być przypisane poszczególnym sprzedawcom. Tym samym mogły nie mieć możliwości uzyskania tańszej oferty od innych dystrybutorów Dell, nawet jeśli sami się do nich zgłosili. Podejrzewamy również, że producent mógł dyscyplinować partnerów, którzy nie stosowali się do uzgodnień" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Podejrzewana praktyka mogła naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy, dlatego Urząd poinformował o sprawie Komisję Europejską.

Zobacz także: Tak naprawia się twoje komputery

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ja
5 lata temu
Przecież zawsze tak jest. Przecież jest fabryka, więksi dostawcy, do których zgłaszają się mniejsze podmioty. Nie kupię nigdzie indziej w niższej cenie. Jest przetarg, ktoś pierwszy sobie blokuje "odbiorcę" i już nikt inny nie dostanie takiej ceny i nie może nic zdziałać. Nawet bez przetargu, mogę sobie próbować kupić samemu - te firmy zawsze chcą nazwę kontraktu. Powie się tą samą, wskaże tego samego klienta końcowego, i już jest info że ktoś inny to zgłosił. A co mnie to obchodzi? Ja mam lepsze usługi dodatkowe - sprzęt powinien być dostępny dla wszystkich w tych samych cenach u hurtowników. I przez taki sztuczny podział nic nie mogę zrobić, chyba że zaproponować HP, Lenovo, Acera czy inne Fujitsu.
M665
5 lata temu
Nie bardzo rozumiem, przecież to powszechna praktyka rozdzielania rynku pomiędzy dystrybutorów aby nie walczyli ze sobą. Interpretacja przepisów jest naciągana. A jak komornicy dzielą rynek i ustalają minimalne stawki to jest ok? Ciekawe o co chodzi?
Aga
5 lata temu
A co sie dzieje w sprawie Solgara? Solgar potraktowal polski rynek jak konkwiskadorzy Indian
TMP
5 lata temu
Jeśli mają konkurencję w postaci innych firm i marek, to czemu nie mogą ułożyć sobie dystrybucji jak chcą? Przecież urzędy mogą kupić konkurencyjny sprzęt! Dell nie ma monopolu
Oleksy
5 lata temu
Hegemonie amerykańskich producentów nie od dziś charakteryzuje się brakiem etyki w prowadzeniu sprzedaży czy to w Polsce, czy gdzie indziej