Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

PSL chce obniżki VAT na prąd. "Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom"

22
Podziel się:

- Proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 8 proc. - oświadczyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tak ludowcy reagują na informacje o rosnących rachunkach Polaków. Dodają, że o podobnych rozwiązaniach dyskutuje się w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

PSL chce obniżki VAT na prąd. "Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom"
Ludowcy chcą, by VAT na prąd był niższy niż obecnie. To zmniejszyłoby rachunki (Adobe Stock, ©Proxima Studio - stock.adobe.com)

PSL zorganizowało we wtorek konferencję prasową, której tematem był wzrost cen energii elektrycznej. - To przekłada się na wzrost cen usług czy produktów w sklepie, a zapłacą za to wszyscy Polacy - tak o konsekwencjach mówił Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

Jak obniżyć rachunki za prąd? "Proste rozwiązanie"

Kasprzak zwrócił uwagę, że wzrost cen za energię elektryczną notowany jest w całej Europie, ale - jak mówił - "niestety to Polska jest niechlubnym liderem tego zestawienia". - Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków, dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 do 8 procent. To proste rozwiązanie, które będzie walczyć z drożyzną i może być wprowadzone na następnym posiedzeniu Sejmu - oświadczył poseł PSL.

Poseł Andrzej Grzyb (PSL) podkreślił, że wzrost cen energii elektrycznej i wzrost cen nośników energii, w tym również paliw, jest bardzo znaczący w koszyku wydatków Polaków. - To również impuls inflacyjny - powiedział poseł PSL. Przypomnijmy, ceny we wrześniu były średnio o 5,9 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Zobacz także: Ceny prądu wzrosną w 2022 roku. "PiS stracił 6 lat"

- Nie doczekaliśmy się odpowiedzi na pytanie: co rząd PiS zamierza zrobić z drożyzną i stąd składamy ten projekt ustawy, który dotyczy w pierwszym kroku powstrzymania wzrostu cen energii elektrycznej - zaznaczył Grzyb. Według niego w wielu innych krajach UE również proponuje się takie rozwiązania.

Będą dopłaty do prądu. Choć nie dla wszystkich

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, który ma definiować ubóstwo energetyczne. Projekt zakłada m.in. poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, zmienia też kryteria przyznawania dodatku energetycznego, jak również ma wprowadzić zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców. Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

Również w piątek premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w 2022 r. na dopłaty do prądu rząd przeznaczy co najmniej 1,5 mld zł. - W swoich kalkulacjach, założeniach dotyczących przyszłorocznego budżetu dopuszczamy wydatki nawet między trzy a pięć miliardów złotych - dodał szef rządu podczas serii pytań i odpowiedzi na swoim profilu na Facebooku.

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował w rozmowie z PAP, że polski rząd skieruje do Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich UE tzw. non paper, w którym apelować będziemy o pilne podjęcie działań przez decydentów unijnych ws. skokowo drożejących cen energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Gość
3 lata temu
Konfederacja dużo wcześniej zareagowała i przygotowała projekt ustawy "o zerowym VAT na prąd".
MPT
3 lata temu
Dziwi mnie fakt podwyżek prądu, ponieważ jak grzyby po deszczu gospodarstwa zaopatrują się w energię odnawialną i co za tym idzie zwrot nadwyżki do firmy. Wychodzi na to, że czym większy jest zwrot energii, tym wyższe ceny
PAP
3 lata temu
To nie jest konieczne. Większość Polaków z wdzięczności za wiele lat dobrych rządów Dobrej Zmiany z wyrozumiałością i godnością zniesie przejściowe niedogodności i konieczność podwyżek. W zamian rząd zadba o dalszy wzrost godziwych wynagrodzeń i będzie z jeszcze większym trudem pracował nad zwiększeniem naszej rangi i należnej nam pozycji na świecie.
ZK590
3 lata temu
W Polsce nie ma prostych rozwiązań. Np. 23% VAT i 10 dodatkowych obciążeń na en.elektryczną jak opłata mocowa, handlowa, akcyza, przejściowa, jakościowa. Potem bogaci emeryci z emeryturą 2 tys. za 45 lat pracy dokładają biednym nierobom, którzy lepiej żyją jak oni.
Michau
3 lata temu
Nie inwestować a rozdawać... Weźcie te 23% i zainwestujcie w infrastrukturę i dajcie Polakom inwestować w odnawialne źródła energii. Możecie tutaj dofinansować. A nie zmniejszyć wpływy bez żadnych inwetycji - za rok będzie powtórka...
...
Następna strona