Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Publiczna służba zdrowia zakorkowana, ludzie leczą się za swoje

Polacy nie liczą wyłącznie na państwową służbę zdrowia. Problemy z dostępem do publicznych świadczeń powodują, że pacjenci są gotowi zapłacić za prywatne leczenie i w ten sposób skrócić sobie kolejki do lekarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zainteresowanie prywatną służbą zdrowia to konieczność w obliczu kłopotów z dostępem do tej publicznej (Fot: Grzegorz Michałowski)

Tylko w pierwszej połowie roku wydaliśmy na prywatne polisy zdrowotne ponad 430 milionów złotych. To o 12 proc. więcej w porównaniu z pierwszą połową 2018 r. - podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Polskiej Izby Ubezpieczeń. Na koniec czerwca z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzystało 2,7 mln osób.

A to i tak nie wszyscy, którzy leczą się poza publiczną służbą zdrowia. Dane PIU nie obejmują bowiem abonamentów medycznych, o indywidualnie wykupowanych wizytach nie wspominając.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", to efekt kryzysu publicznej opieki zdrowotnej. Nakłady na ochronę zdrowia są w Polsce poniżej minimalnego poziomu bezpieczeństwa, czytamy w dzienniku. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinny sięgać 6 proc. PKB, w naszym kraju to 4,8 proc. Brakuje także lekarzy. Polska, jak wynika z danych OECD i KE, ma wręcz ich najmniej w Europie. Średnia europejska to 3,8 na tysiąc mieszkańców, w Polsce to 2,4.

Obejrzyj także: Służba zdrowia to worek bez dna. Kadry i pieniądze to nie wszystko

Popyt na prywatne usługi jest tak duży, że nawet tu tworzą się kolejki. Zaletą ubezpieczeń jest jednak to, że te firmy podpisują umowy z wieloma placówkami i mogą kierować ruch tam, gdzie akurat jest miejsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, lekarze, zdrowie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2019

AntekPubliczna służba zdrowia zakorkowana została przez złodziei okragłego stołu , ale najwiekszą kleskę poniosła w czasie rządów PO-PSL

09-10-2019

@@@Grunt, że wystarcza na 500+ dla bogaczy i państwowe pogrzeby dla niektórych.

09-10-2019

jotasbuzek i krzaklewski do więżienia za pseudoreformy też słuzby zdrowia

Rozwiń komentarze (21)