Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Publiczna służba zdrowia zakorkowana, ludzie leczą się za swoje

22
Podziel się:

Polacy nie liczą wyłącznie na państwową służbę zdrowia. Problemy z dostępem do publicznych świadczeń powodują, że pacjenci są gotowi zapłacić za prywatne leczenie i w ten sposób skrócić sobie kolejki do lekarzy.

Zainteresowanie prywatną służbą zdrowia to konieczność w obliczu kłopotów z dostępem do tej publicznej
Zainteresowanie prywatną służbą zdrowia to konieczność w obliczu kłopotów z dostępem do tej publicznej (PAP, Grzegorz Michałowski)

Tylko w pierwszej połowie roku wydaliśmy na prywatne polisy zdrowotne ponad 430 milionów złotych. To o 12 proc. więcej w porównaniu z pierwszą połową 2018 r. - podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Polskiej Izby Ubezpieczeń. Na koniec czerwca z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzystało 2,7 mln osób.

A to i tak nie wszyscy, którzy leczą się poza publiczną służbą zdrowia. Dane PIU nie obejmują bowiem abonamentów medycznych, o indywidualnie wykupowanych wizytach nie wspominając.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", to efekt kryzysu publicznej opieki zdrowotnej. Nakłady na ochronę zdrowia są w Polsce poniżej minimalnego poziomu bezpieczeństwa, czytamy w dzienniku. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinny sięgać 6 proc. PKB, w naszym kraju to 4,8 proc. Brakuje także lekarzy. Polska, jak wynika z danych OECD i KE, ma wręcz ich najmniej w Europie. Średnia europejska to 3,8 na tysiąc mieszkańców, w Polsce to 2,4.

Zobacz także: Obejrzyj także: Służba zdrowia to worek bez dna. Kadry i pieniądze to nie wszystko

Popyt na prywatne usługi jest tak duży, że nawet tu tworzą się kolejki. Zaletą ubezpieczeń jest jednak to, że te firmy podpisują umowy z wieloma placówkami i mogą kierować ruch tam, gdzie akurat jest miejsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(22)
BLYSK..
rok temu
TAK TAK TO MADRE PODEJSZCZE CALY NAROD JAKO PODEJSZCZE . TO TYLKO DA EFEKT DLUGO TRWALY. TAK I BEZWZGLEDNIE BEZDWOCH ZDAN. TAK SAMO Z ZASTRZYKAMI. TYLKO ABY MIALY WYSOKI PROCZENT SKUTECZNOSZCZI W LECZENIU. TO JEDEN WARUNEK.. I WSZYSTKO NA WLASZCZIWEJ DRODZE BENDZE. BLYSK.
nie istniejąc...
2 lata temu
publiczna służba zdrowia --to firma prywata PO zrobił sobie swoje źródło dochodów na trupach i ksiądz uczestniczy przy tym
mario
3 lata temu
Czego się czepiacie służby zdrowia. Jak na darmową to funkcjonuje dość dobrze. Kogoś pewnie udało się wyleczyć , no nie ?
Maria
3 lata temu
Politycy jeżdżą po kraju i rozdaja szpitalom ponad milion dostal szpital w Biłgoraju ktorym zarządza syndyk.Gospodarność kolejnych starostów oddać nowi postawiony szpital wyposarzony ze społecznej zbiórki prywatnej spółce i cuda z e znikajacym i pojawiajacym się sprzetem a na przyjecie badania lub wizytę czeka sie miesiacami.ZOBACZYMY POPRAWĘ MY PACJĘCI WĄTPIĘ
polo
3 lata temu
To jest wlasinie efekt PIS propagandy - Pinokio jezdzi po kraju i wmawia ciemnocie ze zyja w raju
...
Następna strona