Notowania

Raport: Polska jest w gronie 25 największych eksporterów na świecie

"W ciągu 15 lat członkostwa w UE eksport polskich towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie, dzięki czemu nasz kraj awansował do elitarnego grona 25 największych eksporterów na świecie" – przekonują analitycy Banku Pekao.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
W ciągu 15 lat członkostwa w UE eksport polskich towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie

Od wejścia Polski do UE eksport towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie, dzięki temu Polska trafiła do elitarnego grona 25 największych eksporterów na świecie - wynika z raportu Banku Pekao. Podano, że relacja eksportu do PKB wzrosła w tym czasie o ponad 20 pkt proc. do poziomu 55 proc. – informuje PAP.

Eksport z Niemiec ostatnio się kurczy.
Niemiecki eksport w zapaści. To już odbija się na Polsce

Autorzy raportu "Czy Polskę stać na posiadanie globalnych czempionów?" zwrócili też uwagę, że spośród światowej czołówki eksporterów w bieżącej dekadzie sprzedaż zagraniczną szybciej od Polski zwiększał jedynie Wietnam.

- W niektórych węższych specjalizacjach (takich jak meble, mięso drobiowe, wyroby z drewna, wyroby metalowe czy chemikalia konsumpcyjne) nasz kraj przebojem wbił się nie tylko do europejskiej, ale i światowej czołówki. Jednocześnie jednak za co najmniej połowę polskiego eksportu odpowiadają obecne w kraju koncerny zagraniczne, a aż 80 proc. jego łącznej wartości kierowane jest na słabo rozwijający się rynek unijny - czytamy.

W opinii autorów raportu, polskie firmy są również bardzo słabo obecne na zagranicznych rynkach kapitałowo, a przez 30 lat polskiego kapitalizmu nie udało się rozwinąć zbyt wielu rodzimych koncernów o prawdziwie globalnym zasięgu. Jak wskazali, polskie firmy wciąż natrafiają na poważne bariery internacjonalizacji, które współczesne wyzwania strukturalne (w tym niekorzystna demografia, rosnące koszty energii czy zachodząca rewolucja przemysłowa) oraz geopolityczne (brexit, wojny handlowe) mogą w najbliższych latach nawet potęgować.

Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

Wielka Brytania coraz dotkliwiej odczuwa skutki nadchodzącego brexitu.
Handel zagraniczny Niemiec. Polska wyprzedza Wielką Brytanię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eksport, wzrost gospodarczy, handel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2019

GoscŻeby firmy rosły to trzeba wspierać małe firmy pewnymi zwolnieniami z podatków tak żeby mogły urosnąć. Poza tym czas jest na to żeby przestac firmy … Czytaj całość

11-10-2019

Oj tam, oj tam?A co eksportujemy? Iphony?

11-10-2019

sjHandel kontenerami szybko się skończył w Kanadzie. Nie było już kupców.

Rozwiń komentarze (5)