Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Raport ZUS o umowach o dzieło. "Wbrew przypuszczeniom nie jest ich kilka milionów"

24
Podziel się:

- Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Od tego roku ZUS jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów o dzieło.

Raport ZUS o umowach o dzieło. "Wbrew przypuszczeniom nie jest ich kilka milionów"
"Dzięki ewidencji państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów" - uważa prezes ZUS Gertruda Uścińska (PAP, Rafa� Guz)

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomniała, że od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. - Dzięki temu państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów - podkreśliła.

Najwięcej umów w sierpniu i wrześniu

Zaznaczyła, że zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

- Nasze analizy pokazują, że - wbrew przypuszczeniom - w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło - wskazała prof. Uścińska.

Zobacz także: Kontrole ZUS. "Zakład powinien wyjść ze sztampowego myślenia o umowach o dzieło"

Jak dodała, najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Z kolei największa grupa wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat.

- Co ciekawe, najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na nie dłużej, niż 9 dni – przekazała prezes ZUS.

Województwo mazowieckie na czele

Od stycznia do września umowy o dzieło zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Największą grupę stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. (58,5 tys.). Stanowili 96,42 proc. podmiotów, które to zrobiły. Osób fizycznych, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek, było 1209. Jest to 1,99 proc. ogółu zgłaszających.

Od stycznia do września 2021 r. zgłoszono 267,9 tys. wykonawców umów o dzieło. Więcej wśród nich było mężczyzn, niż kobiet. Najwięcej wykonawców umów o dzieło było z województwa mazowieckiego, najmniej z opolskiego.

Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej, niż 9 ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło miała więcej, niż 250 ubezpieczonych.

W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Marymary
2 lata temu
Wyszło tak mało zarejestrowanych umów, bo mnóstwo chcących ukryć te umowy zarejestrowała je pod koniec grudnia 2020.
uuuu
2 lata temu
Pani Prezes, pani na pewno jest zamożną kobietą więc dla czego pani jest tak zaniedbana. Nikt pani nie powiedział, że nawet jest pani niebrzydka? Proszę, niech pani choć spróbuje - nowe okulary, fryzjer, trochę różu i stanie przed nami nowa, piękna Pani. Nam też będzie przyjemniej wrzucać do tej narodowej niszczarki coraz większe pieniądze..... pozdrawiam w imieniu rodaków.
J23
2 lata temu
Czym są zdziwieni, przecież podatek od umów o dzieło spływa do US + PIT11? Może niech US udostępni ZUS swoją bazę danych, ale łatwiej wprowadzać dodatkowe zbędne obowiązki dla firm. Za komuny też gnębili prywaciarzy. Nie dziwię się, że więksi uciekają na Słowację czy do Czech i podatków u nas nie płacą.
z14
2 lata temu
A w ilu firmach ZUS wszczął kontrolę na podstawie uzyskanych danych? :-)
Gościu
2 lata temu
A to co działo się pod stołem dzieje się tam nadal bez żadnych zmian i żadnych rejestrów. A to co działo się legalnie - nadal dzieje się legalnie, ale papierologii jest więcej.
...
Następna strona