Apteka internetowa nie sprzeda leku na receptę

Apteka internetowa nie sprzeda leku na receptę

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Coraz chętniej kupujemy leki w internecie, bo są tańsze o 10-15 procent niż w tradycyjnej aptece. Jednak rząd zaostrzył prawo farmaceutyczne, skutecznie zamykając możliwość kupna lekarstw na receptę w sieci. Resort zdrowia tłumaczy to bezpieczeństwem i dobrem pacjenta. Właściciele aptek internetowych wskazują, że stracą na tym pacjenci i oni sami.

Internetowi sprzedawcy podkreślają, że na sprzedaż leków na receptę w sieci zezwoliły Holandia, Wielka Brytania i Niemcy. Ich zdaniem wystarczyłoby stworzyć odpowiednie przepisy, by obrót był bezpieczny. Nasz rząd wybrał jednak inną drogę. W przyjętym pakiecie zdrowotnym, który bez sprzeciwu zapewne zatwierdzi Sejm, znalazły się zapisy, które w praktyce wyeliminują taką możliwość.

Dziś w Polsce sprzedaż leków na receptę przez internet formalnie nie jest dozwolona. To jednak w prawie farmaceutycznym brakowało definicji sprzedaży wysyłkowej. Niektóre apteki internetowe wykorzystywały to i omijały zakaz.

- Stosowały wybieg polegający na tym, że sprzedawały lek na receptę, powołując się na to, że kurier, który ją dostarczał uznawany był za pełnomocnika zamawiającego – tłumaczy Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Dzięki takim zabiegom pacjent miał szansę na tańsze zakupy. Obecnie w kilku sieciowych aptekach można zamówić lek i osobiście odebrać go w jednej z placówek sieci tradycyjnych aptek, płacąc mniej niż przy tradycyjnych zakupach. To jednak zostanie ukrócone, bo resort zdrowia wprowadził do prawa farmaceutycznego brakującą definicję sprzedaży wysyłkowej. A rząd ją zaakceptował.

- Zmiany mają służyć polepszeniu bezpieczeństwa pacjentów – podkreśla Olechno. Są też dostosowaniem prawa do wymogów unijnych - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Jednak definicja, która po zatwierdzeniu przez Sejm, będzie obowiązującą, jest bardzo szeroka. Do sprzedaży wysyłkowej zaliczono m.in. zamówienia przez telefon czy za pośrednictwem formularza internetowego.

- Znaleźliśmy całą masę błędów w tych zmianach. Nowelizacja sprawia wrażenie pisanej na kolanie – mówi Jacek Denkowski, prezes domzdrowia.pl, portalu prowadzącego aptekę internetową. - Poza tym punkt dotyczący ograniczenia sprzedaży leków na receptę w sieci, został dopisany w ostatnim momencie, już po konsultacjach społecznych – dodaje.

- Należało zakończyć pewną fikcję prawną – wskazuje Małgorzata Paluch, prawniczka z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. I dodaje, że definicja resortu zdrowia, która miała ukrócić tzw. sprzedaż pełnomocniczą, może budzić wątpliwości. W praktyce zlikwiduje nawet możliwość zamówienia leku przez sieć i osobistego odbioru go w tradycyjnej aptece.

- W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zakaz sprzedaży leków na receptę w sieci, ma na celu ochronę zdrowia i życia pacjenta – mówi Paluch. - Jednak warto zastanowić się nad racjonalnością tego zakazu. Z jednej strony ograniczamy handel w sieci, a z drugiej znajomy lub ktoś z rodziny może zrealizować receptę w tradycyjnej aptece. A farmaceuta nie musi sprawdzać jego tożsamości - argumentuje Małgorzata Paluch.

Uszczelnienie zakazu popiera Naczelna Izba Aptekarska, która pozytywnie zaopiniowała zmiany. W jej ocenie sprzedaż leków w sieci nie tylko nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa pacjenta. Bo np. nie daje możliwości konsultacji z farmaceutą, np. na temat ewentualnych interakcji z innymi lekami. Ale przede wszystkim sprzedaż w internecie stwarza duże niebezpieczeństwo handlu podróbkami leków. A także obrotu narkotykami pod szyldem fikcyjnych internetowych aptek.

Te zarzuty odpiera Jacek Denkowski. - Straszy się różnymi zagrożeniami związanymi ze sprzedażą leków na receptę przez e-apteki, nikt jednak nie mówi konkretnie o co chodzi, co by to mogło być – mówi Denkowski. I przypomina, że w kilku krajach UE istnieje możliwość tego typu zakupów. - Tam udało się to rozwiązać nie ograniczając tego typu zakupów. W efekcie skorzystał na tym i pacjent i kasy chorych - mówi Denkowski. W Polsce jednak tak się nie stanie.

Ile wydajemy na leki w e-aptekach?

Polacy, jak szacują specjaliści, w sieci rocznie wydają na lekarstwa i kosmetyki od 50 do 200 mln złotych. Mimo tego, że rynek leków w e-aptekach wzrasta co roku o kilkanaście procent, sprzedaż leków przez witryny internetowe stanowi niewielki ułamek całego obrotu lekami.

źródło: Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ, * rok 2010 - prognoza

W tradycyjnych aptekach obrót roczny sięga 27 mld złotych. Prawie trzy czwarte z tej sumy stanowią leki na receptę. Do dyspozycji mamy ponad 13 tysięcy tradycyjnych punktów aptecznych, internetowych jest około dwieście.

źródło: Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ

W internecie kupujemy nie tylko ze względu na korzystniejszą cenę. Przyciąga nas często także szerszy asortyment szczególnie suplementów czy kosmetyków, a także możliwość spokojnego zapoznania się z informacjami na temat produktów.

- Wciąż króluje papierowa recepta. A pacjentowi zależy na czasie. Jeśli w obrocie byłyby e-recepty, skorzystałby na tym i pacjent i e- apteki - tłumaczy Denkowski. - E-recepta nie tylko przyspieszyłaby zakupy, ale też pozwoliła na lepszą kontrolę, a co za tym idzie na uzyskanie oszczędności przez NFZ. Wszyscy byliby zadowoleni. Na razie jednak wszystko zmierza do tego, by zablokować możliwość tańszych zakupów farmaceutyków zapisywanych przez lekarzy, nawet na papierze - argumentuje.

komentarz

Anna Frankowska
Money.pl

Dbałość resortu zdrowia o nasze bezpieczeństwo przypomina leniwe dmuchanie na zimne. Zamiast zakazywać wszystkiego co tylko przyszło prawnikom z resortu do głowy, można było stworzyć przepisy, które nie ograniczą możliwości zakupów leków w sieci i jednocześnie będą nas chroniły.
Ale trzeba chcieć. Chociażby przyspieszając wprowadzanie e-recept do powszechnego obiegu. Na razie jednak mamy zapowiedź likwidacji leków za złotówkę i promocji na refundowane farmaceutyki. Poza tym wprowadzenie stałych marż dla aptek i hurtowni, co jak ostrzega UOKiK, ograniczy konkurencję. Skutek może być odwrotny od zamierzonego przez ministerstwo. Leki zamiast stanieć, zdrożeją.

Czytaj w Money.pl
Polacy łykają miliardy w tabletkach
Prawie 190 złotych wydał każdy Polak na leki bez recepty w zeszłym roku, wynika z raportu Money.pl
Samorządy spłacą długi szpitali? "Nikogo nie straszę"
Minister zdrowia zapowiada, że w przyszłym tygodniu rząd rozpocznie prace nad pakietem ustaw zdrowotnych.
UOKiK krytykuje rządowy projekt ustawy refundacyjnej
Według urzędu zachwieje to konkurencją na rynku leków.
Lekarze alarmują: Polacy nie umieją zażywać leków
Co trzeci pacjent przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami lekarzy lub nie przyjmuje ich wcale.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
prazykwantel sprzedam
185.219.143.* 2022-11-24 09:52
Forxiga sprzedam leki cukrzyca xigduo qtern ebymect edistride

Forxiga dapagliflozyna 10mg 10zł tabletka, listki po 10 tabletek.
Opakowanie 30 tabletek 290zł.
Producent Astra Zeneca.

Inne nazwy tego leku xigduo, qtern, ebymect, edistride.
Tabletkę można dzielić na połowę i dawkować razem z metforminą.

Poczta 10zl.

Jan Krongboon
0066994403698
massagelondon gmail com

Tez inne leki:

Ivermectin 6mg 30zl
Tamiflu 75mg 15zl
Chlorochina 250mg 3zl
Chinina 300mg 2zl
Deksametazon 0.5mg 1zl
Kolchicyna 0.6mg 2zl
Finasteryd 5mg 5zl
Dutasteryd 0.5mg 8zl
Budezonid 200mg 100zl

Praziquantel 600mg 7.5zl
Albendazole Zentel 400mg 10zl
Metronidazole 400mg 3zl
Tinidazole 500mg 1zl
Mebendazole Vermox 100mg 1zl
Niclosamid Yomesan 500mg 7.5zl

Mam też antybiotyki:

Doxycycline 100mg 1zl
Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
Cyprofloksacin 500mg 3zl
Azithromycin 250mg 5zl
Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl
Klindamycyna 300mg 3zl
Roxytromycyna 300mg 3zl
Ospen 250k 50gr

Przeciwgrzybicze:

Itraconazole 100mg 4zl
Ketokonazole 200mg 3zl
Fluconazole 200mg 5zl
Gryzeofulvin 500mg 2zl
Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl

Oraz inne leki

Metformina 1000mg XR 3.5zl
Metformnina 500mg 75gr
Disulfiram 500mg 3zl
Undestor 40mg 4zl
Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl

http://www.robaczyce-grzybice.iq24.pl
prazykwantel sprzedam
82.180.151.* 2022-10-28 05:57
Sprzedam leki trudno dostępne deficytowe braki antybiotyki apteka tajska lek apteczny farmacja tajskie

Sprowadzę z Tajlandii na zamówienie dowolne leki, których brakuje w Polsce i Europie.
Proszę napisz nazwę, stężenie, przybliżoną ilość.

Jan Krongboon
massagelondon gmail com
0066994403698 whatsap telegram

W Tajlandii większość leków jest bez recepty.
Kupuje w hurtowni farmaceutycznej, która zaopatruje kliniki i szpitale, więc oprócz opakowań detalicznych, to są opakowania duże, zbiorowe, do 1000 tabletek.
Będą to najnowsze partie produkcyjne, z wieloletnimi datami ważności, do 5 lat.

W ostatnich tygodniach piszą do mnie lekarze i inni medycy, z zapytaniami o leki niedostępne lub trudno dostępne. Nawet oni, mając dostęp do recept, nie są w stanie znaleźć tych leków w potrzebnych ilościach. Dlatego właśnie rozszerzam swoją usługę.
Sprowadzaniem braków leków zajmuję się od 5 lat.
Mam w Polsce zapas 30 leków, ograniczony wybór i ilości.
Wyślę bezpośrednio z Tajlandii przez pocztę rejestrowaną 40zł, idzie do Europy 2-3 tygodnie.
Gwarantuję dotarcie paczki zatrzymanej przez celników - wysyłam bezpłatną paczkę zastępczą.

Nie zajmuję się lekami odurzającymi, uzależniającymi, przeciwbólowymi, psychotropami. Proszę nie pytać mnie o takie leki.

Dziękuję
Janek Krongoon

Podane niżej ceny są detaliczne. Przy zakupie hurtowym lub za większą sumę, mogą być znacznie niższe.

Na covid
Ivermectin 6mg 30zl
Tamiflu 75mg 15zl
Chlorochina 250mg 3zl
Chinina 300mg 2zl
Deksametazon 0.5mg 1zl
Kolchicyna 0.6mg 2zl
Finasteryd 5mg 5zl
Dutasteryd 0.5mg 8zl
Budezonid 200mg 100zl

Przeciwpasożytnicze
Praziquantel 600mg 7.5zl
Albendazole Zentel 400mg 10zl
Metronidazole 400mg 3zl
Tinidazole 500mg 1zl
Mebendazole Vermox 100mg 1zl
Niclosamid Yomesan 500mg 7.5zl

Antybiotyki:
Doxycycline 100mg 1zl
Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
Cyprofloksacin 500mg 3zl
Azithromycin 250mg 5zl
Amoxicilin 1000mg 5zł
Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl
Moksyfloksacyna 400mg 14zl
Klarytromycyna 500mg 7zl
Klindamycyna 300mg 3zl
Roksytromycyna 300mg 3zl
Ospen 250k 50gr

Przeciwgrzybicze:
Itraconazole 100mg 4zl
Ketokonazole 200mg 3zl
Fluconazole 200mg 5zl
Gryzeofulvin 500mg 2zl
Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl

Oraz inne leki
Metformnina 850mg 1zł
Disulfiram 500mg 3zł
Undestor 40mg 4zl
Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl

http://www.robaczyce-grzybice.iq24.pl
prazykwantel sprzedam
124.120.122.* 2022-10-02 04:19
Metformina cukrzyca leki sprzedam covid sars nowotwor rak cytostatyk onkologia

Oferuję metforminę 850mg pod nazwą metfor-850, ważna 05.2025.
Producent Milimed, Tajlandia.
Listki po 10 tabletek.
Sprzedaję po 1zl tabletka, poczta 10zl.
Mogę wysłać bezpośrednio z Tajlandii opakowanie 500 tabletek za 350zł, włącza koszt lotniczej poczty rejestrowanej (idzie 2-3 tygodnie).
Według licznych badań metformina działa na covid, u pacjentów biorących ją stale zmniejszyła zgony w 70%, hospitalizację w 50-60%.
Działa również przeciwrakowo, zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Sugerowane dawkowanie 2-3 tabletki dziennie.
Nie powinno się przekraczać 3g dziennie.

Jan Krongboon
massagewarsaw gmail com
0066994403698

Observational Study of Metformin and Risk of Mortality in Patients Hospitalized with Covid-19
https://www.researchgate.net/publication/342346318_Observational_Study_of_Metformin_and_Risk_of_Mort...
Metformin use is associated with reduced mortality rate from coronavirus disease 2019 (COVID-19) infection
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S245184762030110X

"Metformin in cancer prevention and therapy"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4200668/
"The beneficial effects of metformin on cancer prevention and therapy: a comprehensive review of recent advances"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6497052/

Mam tez inne leki:

Ivermectin 6mg 30zl
Tamiflu 75mg 15zl
Chlorochina 250mg 3zl
Chinina 300mg 2zl
Deksametazon 0.5mg 1zl
Kolchicyna 0.6mg 2zl
Finasteryd 5mg 5zl
Dutasteryd 0.5mg 8zl
Budezonid 200mg 100zl

Praziquantel 600mg 7.5zl
Albendazole Zentel 400mg 10zl
Metronidazole 400mg 3zl
Tinidazole 500mg 1zl
Mebendazole Vermox 100mg 1zl
Niclosamid Yomesan 500mg 7.5zl

Mam też antybiotyki:

Doxycycline 100mg 1zl
Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
Cyprofloksacin 500mg 3zl
Azithromycin 250mg 5zl
Trimesan Sulfametoksazol 960mg 2zl
Moksyfloksacyna 400mg 14zl
Klarytromycyna 500mg 7zl
Klindamycyna 300mg 3zl
Retromycyna 300mg 3zl
Ospen 250k 50gr

Przeciwgrzybicze:

Itraconazole 100mg 4zl
Ketokonazole 200mg 3zl
Fluconazole 200mg 5zl
Gryzeofulvin 500mg 2zl
Nystatin 100k globulki 1zl and 500k 3zl

Oraz inne leki

Disulfiram 500mg 3zl
Undestor 40mg 4zl
Alfadiol alfacalcidol 0.5mcg 4zl

http://www.robaczyce-grzybice.iq24.pl
Zobacz więcej komentarzy (37)