Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konstytucyjna rewolucja Tuska da tylko 330 mln zł

0
Podziel się:

To zysk ze zmniejszenia Sejmu oraz likwidacji Senatu i powszechnych wyborów prezydenckich.

Konstytucyjna rewolucja Tuska da tylko 330 mln zł
(kprm.gov.pl)

PremierDonald Tuskchce wprowadzić zmiany w konstytucji. Ma być mniej posłów i senatorów, a do tego to tylko oni, a nie wszyscy obywatele, mają wybierać prezydenta. Money,pl sprawdził jakie oszczędności mogłyby dać takie cięcia.

Co by to oznaczało dla budżetu? Money.pl oszacował ile zaoszczędziłby budżet państwa na _ zatrudnieniu _ 230 a nie 460 posłów.

Na wynagrodzenie posła składa się tzw. uposażenie poselskie - 9 892 zł 30 gr. brutto oraz dieta poselska (przeznaczona na działalność posła w terenie) - 2473 zł. Czyli jeden poseł miesięcznie kosztuje państwo 12 365,3 zł.

Oznacza to, że na wynagrodzeniach 230 posłów, miesięcznie można by zaoszczędzić 2 mln 844 tys.zł. W skali roku oznacza to wydatek o ponad 34 mln zł, a w całej kadencji ponad *136,5 mln zł *mniejszy.

To nie wszystkie koszty. Sejm wypłaca także tzw. ryczałt na prowadzenie biura poselskiego, w wysokości 11 150 zł. miesięcznie (posłom niepełnosprawnym przysługuje 25-procentowy dodatek). Dzięki zmniejszeniu liczby posłów o połowę Kancelaria Sejmu zaoszczędziłaby w ciągu roku 30 mln 774 tys. zł. Czyli 123 mln 96 tys. zł przez całą kadencję.

W tegorocznym budżecie kancelarii Sejmu na wszystkie wydatki przeznaczono ponad 382 mln zł.

W sumie na wynagrodzeniach i biurach poselskich 230 parlamentarzystów można zaoszczędzić niemal 64 mln zł rocznie.

Ile kosztuje Senat i wybory prezydenckie?

Likwidacja Senatu - co prawda ostatnio premier o tym już nie mówił, ale pomysł lansuje koalicyjne PSL - to kolejne źródło potencjalnych oszczędności. _ Izba refleksji _ kosztuje budżet niemal o połowę mniej niż wynoszą koszty utrzymania Sejmu.

źródło: ustawa budżetowa na 2009 rok

W 2009 r. na Senat państwo wyda ponad 153 mln zł. Czyli dokładnie tyle zostałoby w kasie państwa, gdyby izba została rozwiązana.

Pensja senatora wynosi obecnie 9892 zł 30 gr. brutto. Do uposażenia przysługują dodatki: 20 proc. dla przewodniczącego komisji, 15 proc. dla zastępców przewodniczącego komisji i 10 proc. dla przewodniczących stałych podkomisji).

Senatorowie mogą też liczyć na diety związane z pracą na terenie kraju. Taka dieta parlamentarna to obecnie 2473 zł 8 gr. Na wynagrodzenia dla senatorów Kancelaria Senatu przeznaczyła w tym roku ponad 15 mln zł.

Wybory prezydenckie w 2005 roku kosztowały w sumie ponad 111 mln zł.
Do bilansu ewentualnych oszczędności należy doliczyć jeszcze wybory prezydenckie, których w przyszłości może już nie być.

Jeśli ziściłby się plan Tuska i prezydenta wybierałoby Zgromadzenie Narodowe, budżet państwa oszczędziłby na tym około 60 mln zł, gdy prezydenta uda się wybrać już w pierwszej turze lub około 120 mln zł, gdyby potrzebna była dogrywka..

-_ 60 - 80 mln zł kosztują wybory parlamentarne. Podobnie te do Parlamentu Europejskiego. Analogicznie jest z wyborami prezydenckimi, ale te mogą mieć przecież dwie rundy. Stąd większe wydatki na nie _ - mówi Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej.

Oszczędności jakie dałyby zmiany w Konstytucji w przyszłym roku
Zmiana Oszczędność (w mln zł.)
230 posłów 64,7
Likwidacja Senatu 153
Likwidacja wyborów prezydenckich 111
Suma 328,7

328 mln zł na pierwszy rzut oka może się wydawać dużą sumą. Ale w porównaniu do przyszłorocznej dziury budżetowej, czyli 52 mld zł, nie byłyby to znaczące wpływy. Stąd jasny wniosek, że w proponowanej reformie o pieniądze z pewnością nie chodzi.

Raport Money.pl
*Ile wydają kancelaria premiera i prezydenta? * Przez 20 lat III RP utrzymanie prezydentów i premierów kosztowało nas 3,5 mld złotych. Choć budżety kancelarii najważniejszych w państwie urzędników nominalnie rosną, to - jak sprawdził Money.pl - władza nie jest rozrzutna. Bogaci się wolniej niż społeczeństwo. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)