Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Mateusz Szczurek ujawnia, czy zmiany w rządzie obejmą resort finansów

0
Podziel się:

Minister mówi też, co dalej z nową ordynacją podatkową i przedwyborczymi decyzjami obciążającymi budżet.

Mateusz Szczurek ujawnia, czy zmiany w rządzie obejmą resort finansów
(WP.TV)
bFeuMWPp

Przed końcem września mam do wykonania wiele zadań i pozostaję w rządzie premier Ewy Kopacz - powiedział Money.pl minister finansów. Mateusz Szczurek ujawnił, czy po decyzji o podniesieniu płacy minimalnej, możemy się spodziewać kolejnych, przedwyborczych decyzji, które będą miały wpływ na kształt przyszłorocznego budżetu, a szczególnie na wzrost wydatków oraz co dalej z nową ordynacją podatkową. W czwartek we Wrocławiu szef resortu finansów uczestniczył w panelu dotyczącym prowadzenia biznesu w Polsce, który zorganizowano w ramach Wrocław Global Forum 2015.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że po niedzieli przedstawi nazwiska nowych ministrów. Premier rządu zdecydowanie odrzuca możliwość poparcia przez PO wniosku o samorozwiązanie Sejmu. W środę po południu Ewa Kopacz ogłosiła, że kilku członków rządu podało się do dymisji w związku z aferą podsłuchową. Z rządu odeszli ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz sportu Andrzej Biernat. Z KPRM odchodzi szef doradców premiera Jacek Rostowski. Funkcję koordynatora służb specjalnych stracił Jacek Cichocki. Poza tym z rządu odeszło trzech wiceministrów. Premier ogłosiła też, że rezygnację z funkcji marszałka złożył Radosław Sikorski.

bFeuMWPr

- Na szczęście praca w ministerstwie finansów nie pozostawia zbyt wiele czasu na rozważania natury politycznej. Jestem w rządzie Ewy Kopacz i mam przed końcem września do wykonania wiele zadań - oświadczył Mateusz Szczurek, odpowiadając na pytanie, czy nie obawia się o swoją przyszłość na stanowisku ministra finansów. Koniec września jest terminem złożenia budżetu na 2016 rok i tym się w tej chwili zajmuję - dodał.

Po decyzji rządu o podniesieniu poziomu płacy minimalnej z 1750 zł do 1850, minister nie wykluczył kolejnych propozycji, które będą miały wpływ na wydatki w ramach przyszłorocznego budżetu.

- Wszystkie zmiany, jeżeli one będą, zostaną ogłoszone w drugiej połowie czerwca, będą mieściły się w polityce odpowiedzialności za finanse publiczne. Granice wyznacza nam ustawa o finansach publicznych i zapisana w niej reguła wydatkowa, która mówi, ile możemy wydać jako sektor finansów publicznych. W ramach tych ograniczeń będziemy się mieścić, także w budżecie na 2016 rok - powiedział Mateusz Szczurek. Nie powiedział, czy brane pod uwagę jest podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Zgodnie z regułą wydatkową, w czasie dobrej koniunktury wydatki powinny rosnąć wolniej niż PKB na bieżący rok, a w okresie spowolnienia - szybciej niż bieżący wzrost gospodarczy. Korekta tempa wzrostu wydatków jest uruchamiana, gdy równowaga w finansach publicznych zostaje zachwiana.

bFeuMWPx

Szef resortu finansów zapewnił, że mimo zmian w rządzie i zbliżających się wyborów parlamentarnych, prace nad ordynacją podatkową nie zostaną wstrzymane. Zapowiedział, że po konsultacjach, które rozpoczną się we wrześniu, nowa ordynacja podatkowa trafi do parlamentu.

- Konsultacje społeczne związane z projektem ordynacji podatkowej już się rozpoczęły. We wrześniu Rada Ministrów przyjmie przedyskutowane założenia, które będą świetną podstawą do napisania ostatecznej ustawy - zapowiedział minister finansów. - To zajmie jeszcze dwa lata, ale zważywszy na to, że ordynacja podatkowa jest projektem, który funkcjonować będzie przez następne dekady, lepiej zrobić ją dobrze - dodał.

Minister Szczurek powiedział też, że w nowej ordynacji podatkowej indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione: wyeliminuje szereg absurdów, wynikających z kontaktów pomiędzy podatnikiem a administracją skarbową.

- Nie ma sensu uruchamiać całej, wielkiej procedury podatkowej, gdy chodzi o skorygowanie podatku np. o trzy złote. Tych rzeczy można uniknąć przy lepszym prawie i tak to prawo będzie wyglądało - dodał minister .

bFeuMWPy

Szczurek podkreślił, że będzie ona zawierać szereg ułatwień dla podatnika m.in. przewiduje powoływanie w jednostkach skarbowych asystentów dla osób, które po raz pierwszy rejestrują działalność gospodarczą. Kolejną zmianą będzie możliwość rozliczania podatków w dowolnym miejscu w Polsce, co zdaniem ministra znacznie usprawni i przyśpieszy załatwianie tych spraw.

Jak to określił Szczurek: "wprowadzona zostanie równowaga pomiędzy prawami podatnika, a sprawami publicznymi czyli prawami wszystkich innych podatników".

- Nie może być tak, że zapominamy o jednej z tych stron, bo w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe funkcjonowanie państwa. Ale w nowej ordynacji podatkowej na pewno indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione - zapewnił minister.

Business Leadership Dialogues, czyli seria dyskusji poświęconych rynkom energetycznym, obronności oraz innowacyjnym technologiom z udziałem polityków, biznesmenów oraz ekspertów, w której uczestniczył minister Szczurek było jednym z pierwszych wydarzeń tegorocznej edycji Wrocław Global Forum.

bFeuMWPz

W piątek oficjalnie imprezę otworzy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a jako pierwsze zaplanowano wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. W przedpołudniowych panelach wezmą udział również minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak.

W trakcie imprezy odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, podczas których zostaną poruszone m.in. zagadnienia dotyczące wyzwań związanych z działaniami Rosji, przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz postępów i wyzwań związanych z Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Uczestnicy Wrocław Global Forum będą również rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym, obronności i przemyśle obronnym w kontekście konfliktu na wschodzie Europy oraz o bezpieczeństwie międzynarodowym i szczycie NATO, który w 2016 r. ma się odbyć w Warszawie. Osobny blok paneli zostanie również poświęcony innowacyjnym technologiom.

Wśród zagranicznych gości pojawić się mają m.in. minister spraw zagranicznych Gruzji Tamar Beruczaszwili, amerykański senator Jeanne Shaheen, dowódca US Army w Europie generał Frederick B. Hodges, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Stephen J. Hadley, szachista i rosyjski opozycjonista Garri Kasparow czy córka Borysa Niemcowa, Żanna Niemcowa.

bFeuMWPA

Od początku organizacji w stolicy Dolnego Śląska Wrocław Global Forum podczas imprezy wręczane są nagrody Freedom Awards, które przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie.

Po raz pierwszy Freedom Awards zostały przyznane w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Hillary Clinton, Vaclav Havel, Javier Solana, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski, "Las Damas de Blanco" ("Kobiety w Bieli" - kobiety z kubańskiego ruchu społecznego domagające się zwolnienia dysydentów) czy Ludzie Majdanu.

W tym roku nagrodą zostaną wyróżnieni: były premier Szwecji Carl Bildt, reżyserka Agnieszka Holland, pośmiertnie, były wicepremier Rosji Borys Niemcow. Freedom Awards została w tym roku przyznana również Donieckiemu Uniwersytetowi Narodowemu - jego studentom oraz pracownikom.

Wrocław Global Forum odbywa się po raz szósty. Impreza zakończy się w sobotę. Jej organizatorami są miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeuMWPS
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)