Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Polski internet w 2009 roku urósł i zarobił więcej

0
Podziel się:

W ciągu roku w Polsce przybyło 1,5 miliona internautów. W sieci wydaliśmy ponad 13 mld złotych.

Polski internet w 2009 roku urósł i zarobił więcej

W ciągu roku w Polsce przybyło 1,5 miliona internautów. Jest nas już przeszło 15 milionów. W sieci wydaliśmy w tym roku ponad 13 miliardów złotych, czyli o ponad 2 miliardy więcej niż rok wcześniej.

W ciągu mijającego roku liczba Polaków, którzy mają dostęp do internetu wzrosła z 48 do 59 procent. 85 procent internautów - jak podaje Eurostat - korzysta z sieci przez łącza szerokopasmowe.

Dostęp gospodarstw domowych do internetu w Unii Europejskiej (w procentach)

źródło:Eurostat, grudzień 2009

Pod względem dostępności internetu plasujemy się dziś na 16. miejscu w Unii Europejskiej. Rok temu była to pozycja 19.

*Ponad 1,5 miliona Polaków *korzysta dziś z internetu mobilnego.
Niemal wszyscy polscy internauci (92,2 procent) łączą się z siecią z domu. Co piąty (21,9 procent) również w pracy.

A ilu jest nas wszystkich, polskich internautów? Autorzy badania NetTrack, monitorujący rodzimą sieć najdłużej, szacują że jesienią z internetu korzystało 15,1 miliona osób powyżej 15 roku życia. To o ponad 9 procent więcej niż rok temu, a w porównaniu z rokiem 2000 z sieci korzysta dziś prawie siedmiokrotnie więcej Polaków. Stawia to nas w ścisłej europejskiej czołówce pod względem dynamiki rozwoju internetu.

źródło: NetTrack MillwardBrown SMG/KRC
2009 - do października

Wyniki badania Megapanel/PBI, które uwzględniają internautów od 7 roku życia w górę podają jeszcze wyższe wartości - od stycznia do końca października według tej metodologii rzesza użytkowników sieci urosła z 15,5 do 16,9 miliona.

źródło: NetTrack MillwardBrown SMG/KRC, fala sierpień-październik 2009

Warto też podkreślić, że choć wśród użytkowników sieci dominują dwudziesto- i trzydziestolatkowie, już co dwudziesty siódmy polski internauta ma lat przeszło 60.

Statystyczny internauta wydał w tym roku w internetowych sklepach i na aukcjach 874 złote.

Miliardy złotych w sieci

Za wzrostem liczby internautów pęcznieje też w oczach wartość e-zakupów. W tym roku - według prognoz - internetowi sprzedawcy mieli do podziału tort o wartości przekraczającej 13 miliardów złotych.

Udział internetowego handlu w całym handlu detalicznym w Polsce przekroczy 2 procent.

źródło: IAB, Sklepy24.pl, Internet Standard, SMB, 2009 - prognoza

Korzystanie ze sklepów internetowych w listopadowych badaniach ankietowych Money.pl zadeklarowało 72,5 procent internautów. To właśnie e-sklepy są najpopularniejszym miejscem elektronicznych zakupów. W polskiej sieci działa ich w tej chwili około 7,5 tysiąca. Wydaliśmy w nich w tym roku 9,6 miliarda złotych.

Co kupujemy w sklepach internetowych
książki 54,8%
sprzęt RTV 40,5%
komputery i akcesoria 37,8%
artykuły AGD 36,7%
ubrania i buty 31,2%
kosmetyki 26,2%
bilety lotnicze, kolejowe, autokarowe 26,1%
sprzęt fotograficzny 25,4%
części samochodowe 24,4%
muzyka 21,3%

źródło: Badania ankietowe Money.pl, listopad 2009
wyniki uwzględniają tylko odpowiedzi kupujących w sieci

Perspektywy dla internetowego handlu wciąż są optymistyczne. I to pomimo kryzysu dającego się we znaki całej gospodarce. Liczba e-klientów będzie nadal rosła. Chęć kupowania w sieci w przyszłości deklaruje ponad 90 procent internautów, badanych w listopadzie przez Money.pl.

[

Co robi internauta, kiedy szef nie patrzy? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;robi;internauta;kiedy;szef;nie;patrzy,148,0,556180.html )

Reklama - wciąż w górę, choć wolniej

Kryzys, który przełożył się w tym roku na wyraźne ograniczenie wydatków na reklamę, z internetem obszedł się łaskawiej niż z innymi mediami. Co prawda najnowszy raport Zenith Optimedia zredukował prognozę tegorocznego wzrostu rynku e-reklamy z 15 do 5 procent, jednak będzie to mimo wszystko kolejny wzrost.

źródło: IAB, 2009 - prognoza Zenith Optimedia

*Internet na cenzurowanym? *Przy okazji nowelizacji ustawy hazardowej, rząd Donalda Tuska forsuje pomysły większej kontroli internetu. Powstanie rejestr stron, do których dostawcy internetu będą blokować. Służby będą też mogły żądać od operatorów danych użytkowników.W kolejnych latach rynek reklamy internetowej, jak twierdzą specjaliści, będzie rósł nadal. Jednak - co było widać już w tym roku - coraz większy udział będą w nim mieli właściciele niekoniecznie dużych, ale dobrych jakościowo serwisów tematycznych i blogów.

Firmy coraz chętniej lokują pieniądze w programach partnerskich. Ta stosunkowo niedroga, ale skuteczna forma promocji - zdaniem specjalistów, z którymi Money.pl rozmawiał w sierpniu - jest kierunkiem, w którym zmierzać będzie internetowa reklama w najbliższej przyszłości. Dla internautów do dobra wiadomość. W programach partnerskich zarabiać może każdy.

| Raporty Money.pl na temat internetu w Polsce | |
| --- | --- |
| [

]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/polacy;wydali;w;internetowych;sklepach;9;6;miliarda;zlotych,106,0,566890.html ) | Polacy wydali w internetowych sklepach 9,6 miliarda złotychLiczba internetowych zamówień sięgnie w tym roku 40 milionów. Średnio do e-koszyka wkładamy towary za 268 złotych.* * |
| | Łowcy głów. Jak zarobić na stronie internetowej Firmy chętnie płacą właścicielom tematycznych stron i blogów za polecanie i sprzedaż swoich produktów. Mali zarobić mogą 500 złotych. Duzi - kilkadziesiąt tysięcy. Co miesiąc. |
| | Łup polskich piratów jest wart 2,5 mld zł rocznie Co trzeci internauta nie widzi nic złego w pobieraniu nielegalnych plików. Co czwarty uważa, że filmy i muzykę z internetu pobierać można za darmo i bez konsekwencji.* * |
| | Polscy internauci: szósta siła w Unii Z sieci korzysta ponad 20 milionów Polaków. Nasz wkład w światową sieć wysoko notuje amerykańska CIA. Mamy dwunaste miejsce na świecie pod względem liczby internetowych adresów. |
| | *To już 17 lat. Zobacz historię internetu w Polsce * 20 grudnia 1991 roku USA zniosły blokadę na połączenia komputerowe z naszego kraju. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)