Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Recesja najgłębsza od czasów transformacji. To scenariusz głównego ekonomisty resortu finansów

792
Podziel się

Już nie tylko ekonomiści bankowi, ale i przedstawiciele rządu otwarcie mówią o groźbie największej recesji od czasów transformacji. Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki ostrzega, że gospodarka będzie potrzebowała trochę czasu na odbudowanie.

Odbudowa siły polskiej gospodarki zajmie dłużej niż będzie trwać załamanie.
Odbudowa siły polskiej gospodarki zajmie dłużej niż będzie trwać załamanie. (Flickr, Kris Duda, (CC BY 2.0))
bEqIWSol

Kolejne niepokojące głosy płyną z Ministerstwa Finansów. Najpierw szef resortu Tadeusz Kościński mówił, że kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa sprawia, że co miesiąc tracimy około 2 proc. w PKB. I jeśli taka sytuacja potrwa 2-3 miesiące, Polska znajdzie się w "dużej recesji".

Teraz w podobnym tonie wypowiedział się główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Łukasz Czernicki w wywiadzie dla PAP przyznał, że spodziewa się recesji w Polsce.

bEqIWSon

- Dla mnie najbardziej miarodajne są teraz wyliczenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówiące o recesji w okolicach 4-4,5 proc. w 2020 roku. Według MFW w przypadku polskiej gospodarki recesja będzie dość płytka w porównaniu z innymi krajami, choć oczywiście najgłębsza od czasów transformacji - ocenił Czernicki.

Ekonomista wierzy, że po ustąpieniu epidemii gospodarka wystrzeli do góry, ale nie w takim tempie, w jakim ostatnio spadała. Będzie się odbudowywać znacznie dłużej. Ostrzegł też, że część przedsiębiorstw może tego kryzysu nie przetrwać i wielu pracowników może stracić zatrudnienie.

Zobacz także: Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom
bEqIWSot

- W ostateczności ścieżka powrotu gospodarki na normalne tory będzie w dużej części zależała od tego, jaką politykę gospodarczą będzie prowadził rząd. Jeśli będzie to polityka odważna, aktywna, to wydaje się, że możemy dość szybko wrócić do normalnego wzrostu gospodarczego - przekonuje Czernicki.

Tym samym kluczowe osoby odpowiedzialne w rządzie za finanse państwa potwierdzają to, co mówią od pewnego czasu ekonomiści bankowi. A ci wieszczą, że przed nami największy od dekad globalny kryzys.

Santander Bank Polska w pesymistycznym scenariuszu szacuje, że zjazd PKBw tym roku wyniesie 2,5 proc. Natomiast według Pekao oraz mBanku będzie to odpowiednio: - 4,4 proc. oraz - 4,2 proc. Pesymistyczny scenariusz PKO BP również zakłada ponad 4-proc. spadek.

bEqIWSou

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqIWSoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(792)
zorro
rok temu
rozmrozić lodówki
logan
rok temu
WP juz judzi kłamje szczuje bredzi
Jl
rok temu
I wszyscy w UE będą nas naśladować jako przodujacych.
bEqIWSoP
Bobo
rok temu
Morawiecki da każdemu po 500 PLN i będzie git. Skąd weźmie? A co to Kaczyńskiego obchodzi. Ma być i już.
Adiii
rok temu
Mam 45lat i cały czas słyszę w tym kraju tylko bajki przed wyborcze a po tem dług państwa cały czs rośnie,podwyżka goni podwyżki cenn,zaciskanie pasa,zpowolnienie gospodarcze,zawisłość polityczna i afery za aferami. A teraz się pytam po jakiego wała ja mam głosować??? Na kogo? Przecież następni przyjdą tylko po to żeby dalej nic nie robić a zarobić! Co tylko otwieram wiadomości z kraju to czytam; kara,kara kara kara kara i absurdy tworzone ustawowo! To jest niewolnictwo w tym kraju a nie wolność!
...
Następna strona