Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Recesja w Polsce. Bank Światowy opublikował nowe prognozy

155
Podziel się:

Bank Światowy obniżył prognozę dynamiki PKB w Polsce w 2020 r. o 7,8 pkt proc. i spodziewa się spowolnienia polskiej gospodarki o 4,2 proc., wynika z czerwcowego raportu "Global Economic Prospects".

Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,2 proc - twierdzi Bank Światowy
Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,2 proc - twierdzi Bank Światowy (, Credit line: Andrzej Hulimka / Forum)

W podziale na grupy krajów, Polska znalazła się w grupie krajów klasyfikowanych jako EMDE - "Emerging market and developing economies". Według Banku Światowego, gospodarki rozwijające się i rozwinięte w 2020 r. zanotują łączny spadek PKB o 2,5 proc. oraz wzrost o 4,6 proc. w 2021 r.

Dla Polski Bank Światowy przewiduje spadek PKB w bieżącym roku o 4,2 proc. i wzrost o 2,8 proc. za rok przyszły. Względem prognoz Banku Światowego ze stycznia tego roku oznacza to obniżenie dynamiki PKB na 2020 r. o 7,8 pkt. proc., a na 2021 r. - o 0,5 pkt proc.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska - podobnie jak Bułgaria, Węgry, Rumunia i Turcja - doświadczyła dużego spadku eksportu do eurolandu. Jednocześnie podkreślają, że Polska znalazła się w gronie tych krajów, których rządy ogłosiły pakiety stymulujące gospodarki, a banki centralne wprowadziły cięcia stóp procentowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Dziś nie ma planów cofania się"

"W Polsce pakiet gospodarczy na poziomie ok. 12 proc. PKB zostanie skierowany na pobudzenie sektora opieki zdrowotnej, pokrycie zwiększonych wydatków na ochronę socjalną, wsparcie wynagrodzeń oraz zapewnienie gwarancji na pożyczki i kredyty" - napisano w raporcie.

"W Polsce bank centralny również uruchomił program skupu aktywów tak, jak zrobiły to banki na Węgrzech i w Turcji. Około 80 proc. gospodarek w regionie wprowadziło środki makroostrożnościowe, aby wspierać aktywność gospodarczą" - dodano.

Polska została wspomniana w raporcie również w kontekście wyraźnego spadku wskaźnika PMI w okresie od stycznia do kwietnia.

Spadek na poziomie 4,2 proc. to i tak niezły wynik, gdy spojrzeć na inne prognozy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się w Polsce recesji na poziomie 4,6 proc., a Komisja Europejska - 4,3 proc.

Zresztą polski rząd przyznaje, że ich dane również wskazują na recesję głębszą niż to się pierwotnie wydawało. W Aktualizacji Planu Konwergencji resort finansów założył 3,4 proc. spadku PKB.

Jak pisaliśmy w money.pl kilka tygodni temu, teraz w ministerstwie liczą się ze spadkiem na poziomie 4-5 proc. I przyznają, że wcześniejsze założenia były zbyt optymistyczne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(155)
miecio
4 lata temu
Bank światowy i jego prognozy to śmiech na sali bo spadek to 7,9%
666
4 lata temu
Tą emil ewicz powinni wy777erdolic na zbity pysk za fryzurę
Miłosz
4 lata temu
Ta e mil e wicz wygląda jak mały obrażony chłopiec
Wł.R.
4 lata temu
Ale odkrycie na miarę ekspertów . Dajcie spokój.
TyleJa
4 lata temu
normalka, przecież o to chodziło by wywołać kryzys, panikę, chaos, taki był plan jedni mieli stracić a drudzy zarobić......................
...
Następna strona