Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
08.06.2020 18:19

Recesja w Polsce. Bank Światowy opublikował nowe prognozy

Bank Światowy obniżył prognozę dynamiki PKB w Polsce w 2020 r. o 7,8 pkt proc. i spodziewa się spowolnienia polskiej gospodarki o 4,2 proc., wynika z czerwcowego raportu "Global Economic Prospects".

Podziel się
Dodaj komentarz
(, Credit line: Andrzej Hulimka / Forum)
Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,2 proc - twierdzi Bank Światowy

W podziale na grupy krajów, Polska znalazła się w grupie krajów klasyfikowanych jako EMDE - "Emerging market and developing economies". Według Banku Światowego, gospodarki rozwijające się i rozwinięte w 2020 r. zanotują łączny spadek PKB o 2,5 proc. oraz wzrost o 4,6 proc. w 2021 r.

Dla Polski Bank Światowy przewiduje spadek PKB w bieżącym roku o 4,2 proc. i wzrost o 2,8 proc. za rok przyszły. Względem prognoz Banku Światowego ze stycznia tego roku oznacza to obniżenie dynamiki PKB na 2020 r. o 7,8 pkt. proc., a na 2021 r. - o 0,5 pkt proc.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska - podobnie jak Bułgaria, Węgry, Rumunia i Turcja - doświadczyła dużego spadku eksportu do eurolandu. Jednocześnie podkreślają, że Polska znalazła się w gronie tych krajów, których rządy ogłosiły pakiety stymulujące gospodarki, a banki centralne wprowadziły cięcia stóp procentowych.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Dziś nie ma planów cofania się"

"W Polsce pakiet gospodarczy na poziomie ok. 12 proc. PKB zostanie skierowany na pobudzenie sektora opieki zdrowotnej, pokrycie zwiększonych wydatków na ochronę socjalną, wsparcie wynagrodzeń oraz zapewnienie gwarancji na pożyczki i kredyty" - napisano w raporcie.

"W Polsce bank centralny również uruchomił program skupu aktywów tak, jak zrobiły to banki na Węgrzech i w Turcji. Około 80 proc. gospodarek w regionie wprowadziło środki makroostrożnościowe, aby wspierać aktywność gospodarczą" - dodano.

Polska została wspomniana w raporcie również w kontekście wyraźnego spadku wskaźnika PMI w okresie od stycznia do kwietnia.

Spadek na poziomie 4,2 proc. to i tak niezły wynik, gdy spojrzeć na inne prognozy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się w Polsce recesji na poziomie 4,6 proc., a Komisja Europejska - 4,3 proc.

Zresztą polski rząd przyznaje, że ich dane również wskazują na recesję głębszą niż to się pierwotnie wydawało. W Aktualizacji Planu Konwergencji resort finansów założył 3,4 proc. spadku PKB.

Jak pisaliśmy w money.pl kilka tygodni temu, teraz w ministerstwie liczą się ze spadkiem na poziomie 4-5 proc. I przyznają, że wcześniejsze założenia były zbyt optymistyczne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

1971500plus dla każdego buhahahahaha! a gospodarka w dołku ,Duda ośmiesza się na maksa!!!

08-06-2020

WyroczniaSzykujcie się na lockdown v.2. Zobaczymy jak Premier przygotował szpitale, na to, co jest nieuniknione, czyli masowymi zachorowaniami

08-06-2020

pokoJaki kryzys?, gdzie? Dzisiaj oglądałem wiadomości TVP. Pewien pan który ma czelność nazywać się prezydentem szastał kasą na lewo i prawo. Tu zbudujemy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (154)