Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKB w 2020. Kolejne instytucje obniżają prognozy dla Polski

36
Podziel się

We wtorek prognozy dla Polski podały kolejne dwie instytucje. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) polska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 4,6 proc. Natomiast ekonomiści Credit Agricole obniżyli szacunki dynamiki wzrostu PKB z -2,1 proc. do -3,8 proc.

PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.
PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.
bDHRdYyd

Prognozy ekspertów MFW dotyczące 2021 roku są dużo bardziej optymistyczne. Szacują oni, że PKB Polski wzrośnie wtedy o 4,2 proc., czyli minimalnie więcej niż w 2019 roku, kiedy wzrost ten wyniósł 4,1 proc.

MFW to jedna z instytucji międzynarodowych, która w ostatnim czasie zmieniła swoje prognozy dotyczące Polski. Zrobił to też m. in. Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który przewiduje, że polska gospodarka skurczy się nawet bardziej, bo aż o 4,9 proc.

Nieco lepsze prognozy dla Polski przedstawili eksperci z Banku Światowego, którzy jako jedni z nielicznych przewidują, że w 2020 roku PKB Polski lekko wzrośnie (o 0,4 proc.).

bDHRdYyf

Szacunki dotyczące PKB podała także agencja S&P, która w piątek utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Oznacza to, że dla zagranicznych inwestorów w dalszym ciągu nasz kraj jest wiarygodnym partnerem. Agencja przewiduje, że w 2020 roku polska gospodarka skurczy się o 2 proc., a następnie wzrośnie o 4,8 proc. w 2021 roku.

Natomiast z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2020 roku dynamika rozwoju gospodarczego spadnie o 2,6 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność, jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Swoje przewidywania podają też ekonomiści z największych banków.

bDHRdYyl

W zestawieniu, jakie opublikowaliśmy tydzień temu, prognozy Credit Agricole, które zakładały 2,1-proc. spadek PKB w 2020 roku, należały do tych nieco bardziej optymistycznych. Jednak we wtorek zostały one obniżone do -3,8 proc.

MFW podał także szacunki dotyczące inflacji oraz bezrobocia w Polsce. Według Funduszu, średnioroczna inflacja wyniesie 3,2 proc. w 2020 roku oraz 2,6 proc. w 2021 roku. W ubiegłym roku było to 2,3 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wyniesie 9,9 proc. w 2020 roku i 8 proc. w 2021 roku. W ubiegłym roku było to 3,3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDHRdYym

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDHRdYyG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(36)
xxx
11 miesięcy temu
Nawet jak będziemy z głodu umierali to GUS i tak opublikuje korzystne dla PIS wskaźniki
drobny
11 miesięcy temu
Ten artykuł to miód na moje oczy. Skończy się socjal to i skończy się PiS.
Tommy
11 miesięcy temu
A na jakiej podstawie robią te analizy? Przecież jeśli obostrzenia będą trwały dwa lata to leżymy i kwiczymy.
bDHRdYyH
dres
11 miesięcy temu
a PIS mówi że prognozy są świetlane i propaganda to potwierdza … ruszy z kopyta produkcja samochodów elektrycznych … i innych nowości technologicznych w tym zwiększona produkcja płynów dezynfekujących …..
beret z budow...
11 miesięcy temu
Skończyło się dojenie PO i teraz skończy się dojenie PiS ale co z tego jak 16 lat w plecy dzięki tym co mają mózgi ale NIE rozumu.
...
Następna strona