Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKB w 2020. Kolejne instytucje obniżają prognozy dla Polski

36
Podziel się:

We wtorek prognozy dla Polski podały kolejne dwie instytucje. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) polska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 4,6 proc. Natomiast ekonomiści Credit Agricole obniżyli szacunki dynamiki wzrostu PKB z -2,1 proc. do -3,8 proc.

PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.
PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.

Prognozy ekspertów MFW dotyczące 2021 roku są dużo bardziej optymistyczne. Szacują oni, że PKB Polski wzrośnie wtedy o 4,2 proc., czyli minimalnie więcej niż w 2019 roku, kiedy wzrost ten wyniósł 4,1 proc.

MFW to jedna z instytucji międzynarodowych, która w ostatnim czasie zmieniła swoje prognozy dotyczące Polski. Zrobił to też m. in. Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który przewiduje, że polska gospodarka skurczy się nawet bardziej, bo aż o 4,9 proc.

Nieco lepsze prognozy dla Polski przedstawili eksperci z Banku Światowego, którzy jako jedni z nielicznych przewidują, że w 2020 roku PKB Polski lekko wzrośnie (o 0,4 proc.).

Szacunki dotyczące PKB podała także agencja S&P, która w piątek utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Oznacza to, że dla zagranicznych inwestorów w dalszym ciągu nasz kraj jest wiarygodnym partnerem. Agencja przewiduje, że w 2020 roku polska gospodarka skurczy się o 2 proc., a następnie wzrośnie o 4,8 proc. w 2021 roku.

Natomiast z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2020 roku dynamika rozwoju gospodarczego spadnie o 2,6 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność, jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Swoje przewidywania podają też ekonomiści z największych banków.

W zestawieniu, jakie opublikowaliśmy tydzień temu, prognozy Credit Agricole, które zakładały 2,1-proc. spadek PKB w 2020 roku, należały do tych nieco bardziej optymistycznych. Jednak we wtorek zostały one obniżone do -3,8 proc.

MFW podał także szacunki dotyczące inflacji oraz bezrobocia w Polsce. Według Funduszu, średnioroczna inflacja wyniesie 3,2 proc. w 2020 roku oraz 2,6 proc. w 2021 roku. W ubiegłym roku było to 2,3 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wyniesie 9,9 proc. w 2020 roku i 8 proc. w 2021 roku. W ubiegłym roku było to 3,3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(36)
andrzej
2 lata temu
Ci eksperci od prognoz to sa tyle warci co zeszloroczny snieg.
za zrujnowani...
3 lata temu
wszyscy z pisowskiej mafii staniecie jak nie przed trybunałem to przed prokuraturą ale nie tą waszą - tylko niezależną
student
3 lata temu
Jest SZOK. Gospodarka w dół. Bezrobocie i inflacja w górę. Dla ludzi to bieda. Na długo bieda. Jedyny ratunek to Środki Unijne. 160 mld.EURO dla Polski. To jedyny RATUNEK. Warunek - szybko je wdrażać. Każdy dzień straty to klęska Polski.
adam4
3 lata temu
dlug PKB 55% czy 45% oznacza ze 45% podatkow idzie na splaty kredytow... czyli Polak oddaje polowe na splate odsetek banksterom... Polska powinna zrobic to co Brazylia, zaprzestac splaty dlugu.
bobik
3 lata temu
to kolejny sukces tego rządu! Mogło być gorzej gdyby nie światła polityka zbawcy Jarosława, strategia prezesa NBP i jego dworu! Świat i wszechświat nam tego zazdrości.
...
Następna strona