Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
A.Unton
|
aktualizacja

PKB w 2020. Kolejne instytucje obniżają prognozy dla Polski

84 reakcje
24
11
35
Podziel się

We wtorek prognozy dla Polski podały kolejne dwie instytucje. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) polska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 4,6 proc. Natomiast ekonomiści Credit Agricole obniżyli szacunki dynamiki wzrostu PKB z -2,1 proc. do -3,8 proc.

PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.
PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.
bCNNyRcR

Prognozy ekspertów MFW dotyczące 2021 roku są dużo bardziej optymistyczne. Szacują oni, że PKB Polski wzrośnie wtedy o 4,2 proc., czyli minimalnie więcej niż w 2019 roku, kiedy wzrost ten wyniósł 4,1 proc.

MFW to jedna z instytucji międzynarodowych, która w ostatnim czasie zmieniła swoje prognozy dotyczące Polski. Zrobił to też m. in. Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który przewiduje, że polska gospodarka skurczy się nawet bardziej, bo aż o 4,9 proc.

Nieco lepsze prognozy dla Polski przedstawili eksperci z Banku Światowego, którzy jako jedni z nielicznych przewidują, że w 2020 roku PKB Polski lekko wzrośnie (o 0,4 proc.).

bCNNyRcT

Szacunki dotyczące PKB podała także agencja S&P, która w piątek utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Oznacza to, że dla zagranicznych inwestorów w dalszym ciągu nasz kraj jest wiarygodnym partnerem. Agencja przewiduje, że w 2020 roku polska gospodarka skurczy się o 2 proc., a następnie wzrośnie o 4,8 proc. w 2021 roku.

Natomiast z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2020 roku dynamika rozwoju gospodarczego spadnie o 2,6 proc.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność, jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Swoje przewidywania podają też ekonomiści z największych banków.

bCNNyRcZ

W zestawieniu, jakie opublikowaliśmy tydzień temu, prognozy Credit Agricole, które zakładały 2,1-proc. spadek PKB w 2020 roku, należały do tych nieco bardziej optymistycznych. Jednak we wtorek zostały one obniżone do -3,8 proc.

MFW podał także szacunki dotyczące inflacji oraz bezrobocia w Polsce. Według Funduszu, średnioroczna inflacja wyniesie 3,2 proc. w 2020 roku oraz 2,6 proc. w 2021 roku. W ubiegłym roku było to 2,3 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wyniesie 9,9 proc. w 2020 roku i 8 proc. w 2021 roku. W ubiegłym roku było to 3,3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCNNyRda

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bCNNyRdu
Źródło:
ISBnews
35
24
11
2
5
2
5
KOMENTARZE
(35)
xxx
4 miesiące temu
Nawet jak będziemy z głodu umierali to GUS i tak opublikuje korzystne dla PIS wskaźniki
drobny
4 miesiące temu
Ten artykuł to miód na moje oczy. Skończy się socjal to i skończy się PiS.
Tommy
4 miesiące temu
A na jakiej podstawie robią te analizy? Przecież jeśli obostrzenia będą trwały dwa lata to leżymy i kwiczymy.
bCNNyRdv
dres
4 miesiące temu
a PIS mówi że prognozy są świetlane i propaganda to potwierdza … ruszy z kopyta produkcja samochodów elektrycznych … i innych nowości technologicznych w tym zwiększona produkcja płynów dezynfekujących …..
beret z budow...
4 miesiące temu
Skończyło się dojenie PO i teraz skończy się dojenie PiS ale co z tego jak 16 lat w plecy dzięki tym co mają mózgi ale NIE rozumu.
Najnowsze komentarze (35)
za zrujnowani...
2 miesiące temu
wszyscy z pisowskiej mafii staniecie jak nie przed trybunałem to przed prokuraturą ale nie tą waszą - tylko niezależną
student
2 miesiące temu
Jest SZOK. Gospodarka w dół. Bezrobocie i inflacja w górę. Dla ludzi to bieda. Na długo bieda. Jedyny ratunek to Środki Unijne. 160 mld.EURO dla Polski. To jedyny RATUNEK. Warunek - szybko je wdrażać. Każdy dzień straty to klęska Polski.
adam4
2 miesiące temu
dlug PKB 55% czy 45% oznacza ze 45% podatkow idzie na splaty kredytow... czyli Polak oddaje polowe na splate odsetek banksterom... Polska powinna zrobic to co Brazylia, zaprzestac splaty dlugu.
bobik
4 miesiące temu
to kolejny sukces tego rządu! Mogło być gorzej gdyby nie światła polityka zbawcy Jarosława, strategia prezesa NBP i jego dworu! Świat i wszechświat nam tego zazdrości.
Yale
4 miesiące temu
PiSpospolita Ludowa to nie była dobra zmiana.To był skok na kase.A teraz nadszedł czas zaplaty
wlos
4 miesiące temu
Opozycja będzie kwiczeć jak przegra wybory, bo nie uda im się wyprzedać Polski za bezcen.
wissen
4 miesiące temu
Totalsi sie ciesza ze w Polsce bedzie gorzej. Nie ludzcie sie, jak bedzie gorzej to dla was wszystkich a nie tylko dla niektorych. Ale jak ktos lubi byc masochista to juz na to nie ma lekarstwa. Gratulacje. A do wladzy jeszcze dlugo nie dojdziecie bo jestescie zbyt malo inteligentni. Wiec zostalo wam tylko szczekanie.
Stif
4 miesiące temu
Ludzie...przecież Sekta Kulawego i tak stwierdzi że wszystko jest OK...albo całą winę zwalą na ...Tuska...
bCNNyRdn
marek
4 miesiące temu
oby nie było dwucyfrowego bezrobocia i spadki kraju do 15 procent oby
mark
4 miesiące temu
Prognozy są dobre, jeśli jest dobra produkcja - to proste. Nie ma produkcji, jest klapa.
ja
4 miesiące temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
pam
4 miesiące temu
Jeżeli te prognozy są tak różne to znaczy, że są nic niewarte.
Marcin
4 miesiące temu
Te tak zwane prognozy to wróżenie z fusów obecnie wiemy tylko tyle że dzięki korona wirusowi wiele branż stoi i zwalnia ludzi nie wiemy ile wynoszą te wskaźniki oraz jak szybko uda się pokonać korona wirusa może być gorzej niż prognozują a może być i lepiej i to wiele lepiej gdyby Polskim naukowcom udało się stworzyć lek albo szczepionkę albo oba wtedy założę się że rządzący poszli by na rękę i wszelkie formalności załatwili szybko i sprawnie a gospodarka może i ciut spadła ale część ludzi zaczęła kupować polskie produkty ja skończyłem z jedzeniem Pomarańczy i kupuję polskie jabłka jeśli patriotyzm gospodarczy będą stosować wszyscy Polacy to może zamiast spadku będzie wzrost bo wszyscy wiemy że zagraniczne firmy częściej unikają podatków w Polsce niż Polskie firmy .
czes
4 miesiące temu
i znowu wsrod swoich ! i niech nikt nie mowi ze piss nic nie ptrafi.