Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Recesja w Polsce. Minister finansów: będzie płytka

19
Podziel się:

- Polska gospodarka przejdzie płytką recesję w tym roku - zapewnia minister finansów Tadeusz Kościński. Szef MF zapowiada również, że rząd przywróci stosowanie stabilizującej reguły wydatkowej w 2022 roku.

Recesja w Polsce. Minister finansów: będzie płytka
Minister finansów Tadeusz Kościński (na zdjęciu po prawej) zapewnia, że recesja w Polsce będzie płytka. (Ministerstwo Finansów)

- Nasza gospodarka przejdzie płytką recesję w tym roku i wyjdzie szybciej z recesji w przyszłym roku - powiedział Kościński podczas panelu "Gospodarka w recesji" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

PKB Polski w drugim kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. To lepsze wyniki od prognoz ekspertów. Ekonomiści szacowali bowiem spadek o odpowiednio o 8,6 proc. oraz o 9,6 proc.

Minister finansów odniósł się również do kwestii deficytu budżetu. Dodał również, że za dwa lata rząd powróci do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW).

Zobacz także: Zobacz: Budżet Polski. Kościński: mamy dobrą poduszkę, by przetrwać kryzys

- Przy nowelizacji budżetu deficyt general government - przy uwzględnieniu tarczy PFR - planowany jest na 12 proc. PKB. W 2022 wracamy do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej - dodał minister.

Rząd 20 sierpnia przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2020 rok. Chociaż budżet w roku 2020 miał być zrównoważony, tj. bez deficytu, to jednak dziura budżetowa ostatecznie będzie największa w XXI wieku. Deficyt przekroczy bowiem 109 mld złotych.

SRW natomiast jest zapisana w ustawie o finansach publicznych. Ma ona za zadanie wyznaczyć nieprzekraczalny limit dla większości wydatków państwa na dany rok. Do niedawna można było regułę zawiesić wyłącznie na wypadek stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju.

Rząd zdecydował się jednak dopisać do warunków zawieszenia stan epidemii. Dzięki tej zmianie mógł zawiesić SRW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Chybiony
3 lata temu
Mocarz finansowy Morawiecki z wykształceniem historycznym wraz z tym lwem wyprowadzą nas na drogę wyboistą. Przecież Morawiecki lubi tylko masówki i opowiadanie bzdur ciemnocie. Gdyby tak policzyć czas jego pracy , to podróże po kraju zajmą 80 % czasu z jego pobytu w URM
wawa
3 lata temu
Płytki to jest pis Polska jest bankrutem
zaco??
3 lata temu
jak recesja to za co podwyżki dla polityków PIS rzędu 50- 100% ??? za nieudolność ?? a za co zonie Dudy ... ???
sds
3 lata temu
"europejska"? ktoś tam jeszcze przyjechał czy tylko pis i gazeta polska?
kali ukraść k...
3 lata temu
Na miejscu pana ministra zainwestowałbym w korki z polskiego.