Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
14.08.2020 12:23

Recesja w Polsce. Emilewicz zabrała głos

Spadek PKB w drugim kwartale o 8,2 proc. rok do roku to mniej niż zakładaliśmy – oceniła w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do danych GUS o PKB. - Kolejny miesiąc potwierdzamy, że radzimy sobie najlepiej w Unii Europejskiej - zaznaczyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Recesja w Polsce. Emilewicz zabrała głos.

Wstępny odczyt PKB w drugim kwartale, który obejmuje okres kwarantanny, pozwala ocenić, jak mocno kryzys spowodowany pandemią uderzył w polską gospodarkę.

Dane okazały się nieco lepsze od prognoz ekonomistów. PKB Polski spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Ekonomiści szacowali natomiast spadek o odpowiednio 8,6 proc. oraz 9,6 proc.

Odnosząc się do opublikowanych w piątek danych o PKB, Jadwiga Emilewicz napisała w na Twitterze, że to „mniej niż zakładaliśmy”, a także dużo lepiej niż w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Wicepremier podkreśliła, że Polska radzi sobie najlepiej w Unii Europejskiej.

Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Z kolei resort rozwoju wskazał, że to trzeci najlepszy wynik w UE, a przed Polską plasują się tylko mniejsze gospodarki Litwy i Finlandii.

"To wynik znacznie lepszy od oczekiwań. Wskazuje na odporność #PolskaGospodarka i skuteczność działań wspierających przedsiębiorców i pracowników podejmowanych przez rząd" - ocenił na Twitterze resortu rozwoju.

Biorąc pod uwagę dane wyrównane sezonowo, polska gospodarka skurczyła się rok do roku jeszcze mniej, bo o 7,9 proc. Faktycznie, na tle innych krajów UE Polska nie wypada źle.

W Hiszpanii PKB spadł o 22 proc. rok do roku, we Francji o 19 proc., we Włoszech o 17 proc., w Wielkiej Brytanii o 16,8 proc., a w Niemczech o 11,7 proc. Polskę wyprzedza jedynie Litwa (-3,7 proc.) oraz Finlandia (-5,2 proc.).

Nie zmienia to jednak faktu, że po raz pierwszy od dziesięcioleci nasza gospodarka znalazła się w recesji. O technicznej recesji możemy mówić wtedy, kiedy gospodarka kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. Przypomnijmy, że odczyt PKB za okres styczeń-marzec był na minusie (-0,4 proc. kwartał do kwartału).

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pkb, pkb w polsce, recesja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2020

MłodyBardzo cenię Panią Jadwigę ale z tym radzeniem sobie najlepiej w UE to pojechała niczym łgarz Morawiecki... Kwartał do kwartału jesteśmy na minusie o … Czytaj całość

14-08-2020

4t53yh535rząd pis jest numerem jeden na swiecie w okłamywaniu społeczeństwa za to im sie należ podwyżki pensji

14-08-2020

obserwator,,polityk,, to nawet katastrofę potrafi przekuć w sukces.

Rozwiń komentarze (29)