Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Recesja w Polsce. Emilewicz zabrała głos

29
Podziel się:

Spadek PKB w drugim kwartale o 8,2 proc. rok do roku to mniej niż zakładaliśmy – oceniła w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do danych GUS o PKB. - Kolejny miesiąc potwierdzamy, że radzimy sobie najlepiej w Unii Europejskiej - zaznaczyła.

Recesja w Polsce. Emilewicz zabrała głos.
Recesja w Polsce. Emilewicz zabrała głos. (East News)

Wstępny odczyt PKB w drugim kwartale, który obejmuje okres kwarantanny, pozwala ocenić, jak mocno kryzys spowodowany pandemią uderzył w polską gospodarkę.

Dane okazały się nieco lepsze od prognoz ekonomistów. PKB Polski spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Ekonomiści szacowali natomiast spadek o odpowiednio 8,6 proc. oraz 9,6 proc.

Odnosząc się do opublikowanych w piątek danych o PKB, Jadwiga Emilewicz napisała w na Twitterze, że to „mniej niż zakładaliśmy”, a także dużo lepiej niż w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Wicepremier podkreśliła, że Polska radzi sobie najlepiej w Unii Europejskiej.

Zobacz także: Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Z kolei resort rozwoju wskazał, że to trzeci najlepszy wynik w UE, a przed Polską plasują się tylko mniejsze gospodarki Litwy i Finlandii.

"To wynik znacznie lepszy od oczekiwań. Wskazuje na odporność #PolskaGospodarka i skuteczność działań wspierających przedsiębiorców i pracowników podejmowanych przez rząd" - ocenił na Twitterze resortu rozwoju.

Biorąc pod uwagę dane wyrównane sezonowo, polska gospodarka skurczyła się rok do roku jeszcze mniej, bo o 7,9 proc. Faktycznie, na tle innych krajów UE Polska nie wypada źle.

W Hiszpanii PKB spadł o 22 proc. rok do roku, we Francji o 19 proc., we Włoszech o 17 proc., w Wielkiej Brytanii o 16,8 proc., a w Niemczech o 11,7 proc. Polskę wyprzedza jedynie Litwa (-3,7 proc.) oraz Finlandia (-5,2 proc.).

Nie zmienia to jednak faktu, że po raz pierwszy od dziesięcioleci nasza gospodarka znalazła się w recesji. O technicznej recesji możemy mówić wtedy, kiedy gospodarka kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. Przypomnijmy, że odczyt PKB za okres styczeń-marzec był na minusie (-0,4 proc. kwartał do kwartału).

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Dhjk
3 lata temu
Jak ma nie tryskać radością do pierwszego jej nie brakuje a i podwyżki wiszą w powietrzu sama radość s ty ludu pracuj na ich itrzymanie
mir
3 lata temu
Wypadamy lepiej na tle Litwy i Finlandii.Boże z kim nas porównuje.Szkoda że nie z antarktydą.Jeden z I sekretarzy PZPR tłumaczył że wprawdzie podrożała kiełbasa i chleb ale za to potaniały lokomotywy/zPafawagu-by taki/i mieliśmy być z tego zadowoleni.
olo
3 lata temu
nikt w swiecie nie umie wytlumaczyc sie jak oni jakby powiedziano ze macie brudne rece to by odpowiedzieli ze ktos ich w czasie snu pomazal a zapewne to bylby Tusk albo opozycja
Podatnik
3 lata temu
Nie wierzę w te ich cyferki, skoro MM mówił o kreatywnej księgowości. A wiemy że na pewno jest i do tego cały czas NBP produkuje mamonę. Pod koniec roku oby nie była 2 cyfrowa. A to chwalenie się że my robimy lepiej, a pytam się kosztem czego, m.in. ludzie tracą pracę, rozbudowany socjal, służba zdrowia pada (kolejki do lekarza to termin kosmos - a miało być lepiej, bo w PO było źle), niedofinansowani pracownicy służby zdrowia szczególnie ten najniższy personel i personel z KORO, itd. Uzurpują sobie wiele a nic nie dając ludziom pracy. Wręcz teraz ludzie pracy są okradani różnymi podatkami, tracą pracę .... W pewnym czasie guru Pisu mówiło," : 2015 - Wystarczy nie kraść! 2016 - My nie kradniemy - nam się to należy!!! 2017 - Inni też kradli... 2018 - Inni kradli więcej... 2019 - Kradniemy ale zgodnie z prawem! 2020 - Kradniemy i co nam zrobicie??? Teraz - prezydent ma mało, a sędziowie mają dużo więcej - no więc należy się znowu całemu guru. (...) . Oby nie przelała się ta gorycz w coś poważniejszego.
70 lat
3 lata temu
Ciemny lud, rządowi kazał, dał 500+, niech policzą ceny, podwyżki. Już nie mają na wódę, skończyły się pieniądze za wybory , co im płacili.
...
Następna strona