Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KKG
|
aktualizacja

Rekord w ZUS. Czegoś takiego nie było nigdy w historii

289
Podziel się:

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek osiągnął rekordowy poziom 85 proc. - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Rekord w ZUS. Czegoś takiego nie było nigdy w historii
Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - informuje prezes ZUS prof. Gertrudna Uścińska (East News, Stanislaw Rozycki/REPORTER)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował raport, w którym podsumował sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w ubiegłym roku.

- Liczba ubezpieczonych w ZUS na koniec 2022 r. wyniosła 16 273 tys. osób. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,8 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,5 proc.) oraz osoby wykonujące prace na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (7,9 proc.) - podkreśliła prezes ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Na koniec 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych 1 063 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o 21,5 proc. w stosunku do stanu na koniec 2021 r. W liczbie tej 59,5 proc. osób było pracownikami, 2,8 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy, których napływ w ubiegłym roku został dodatkowo zintensyfikowany działaniami wojennymi na terytorium tego kraju. Na koniec 2022 r. osoby z Ukrainy stanowiły 70,2 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS, a ich liczba wyniosła 746 tys., czyli o 19,0 proc. więcej niż na koniec 2021 r.

- Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Wskaźnik ten w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. Był to najlepszy wynik od 1999 r. - zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska.

Największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu w 2022 r. wyniosła 263,6 mld zł i była o 15,3 proc. wyższa od osiągniętej w 2021 r. Wpływy składek wyniosły 260,7 mld zł i były o 14,3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Dotacja w budżetu państwa w wysokości 38,7 mld zł

Jak podał ZUS, w 2022 r. fundusz otrzymał dotację z budżetu państwa w kwocie 38,7 mld zł. W ramach dotacji od 2019 r. wykazywane są również środki, które stanowią refundację składek przekazanych do OFE. W 2022 r. kwota ta wyniosła 3,9 mld zł i wzrosła o 8,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Wpłaty z OFE, czyli środki przekazane do funduszu emerytalnego w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego, ukształtowały się na poziomie 6,8 mld zł i były niższe od przekazanych w 2021 r. o 7,6 proc.

Z raportu ZUS wynika, że koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2022 r. wyniosły 310,9 mld zł i były o 26,5 mld zł większe niż w 2021 r. Największą ich pozycją były transfery na rzecz ludności w kwocie 300 mld zł, obejmujące świadczenia emerytalno-rentowe oraz pozostałe świadczenia. Wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 269,4 mld zł, czyli o 9,7 proc. więcej niż przed rokiem.

Na koniec grudnia 2022 r. stan funduszu wyniósł 9 mld zł, przy czym środki pieniężne to 4,4 mld zł. ZUS podkreśla, że fundusz nie miał żadnych zobowiązań z tytułu pożyczek z budżetu państwa, jak również z tytułu kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(289)
Jakubek
8 miesięcy temu
Dobre wyniki macie dlatego bo odmówiliście 2 emerytur pracującym emerytom wojskowym którzy odprowadzają wszystkie składki i ZUS i nic z tego nie mają ani zł. Oszustwo w biały dzień
Zzzxxxx
rok temu
Ja sie nie dziwie , ja tez potrafie p.. ....c taka skladke bo na to stac rzad bo z rozumem nie powiem dlatego znikaja polskie male i srednie firmy podkreslam polskie a pracuja obcokrajowcy przewaznie w zachodnich koropracjach, pani prezes powiedziala to co napisalem tylko ze zginelo mi 10 mld czy to jest obsluga wlasna zusu
Adam N 1973
rok temu
Gdyby nadal rządziła PO to bez pracy byłoby 5 milionów osób. Mafie Vatowskie i paliwowe miały by się w najlepsze, pieniędzy "nie ma i nie będzie", dług publiczny byłby powyżej 2 bilionów. Donek zabrałby pozostałą połowę środków z OFE. Liberałowie kłamią że Polacy nie stracili na tym że zabrano im 153 mld z OFE. Pomijając fakt, że przelane środki nie są dziedziczone, z eyjątkiem sytuacji gdy ubezpieczony nie dożyje I wypłaty emerytury, to teraz ludzie mieliby dwa razy więcej pieniędzy w OFE a w ZUS tyle samo co mają teraz
PROT 267
rok temu
Z dodrukowanych PLN przez NBP i hiperinflacja, ale ZUS państwowy a ta cała prezes koleżanka Morawieckiego czy Kaczyńskiego
Taka prawda
rok temu
No i kto zabiera z OFE pieniądze? Od ośmiu lat robi to Tusk? A wpływające do ZUS pieniądze ze składek, to zasługa ludzi pracujących, a nie rządu i jego elektoratu żyjącego na koszt ludzi pracujących. A jakie mają podziękowanie od rządu? Wyciskanie z nich jeszcze wyższych składek, opłat i danin i hejt od rządowych trolli.
...
Następna strona