Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Rekordowe straty Polaków na lokatach. Tak źle nie było od 15 lat

240
Podziel się:

Na rocznych lokatach bankowych, które zakończyły się w lipcu 2021 roku, ich posiadacze stracili prawie 4,7 proc. To najwyższa realna strata na lokatach obserwowana od 15 lat. Wszystko za sprawą wysokiej inflacji i bardzo niskiego oprocentowania depozytów, pisze Paweł Majtkowski, analityk eToro.

Rekordowe straty Polaków na lokatach. Tak źle nie było od 15 lat
Inflacja "zjada” oszczędności. Rekordowe straty Polaków na lokatach. (Adobe Stock, as-artmedia)

Jeśli w sierpniu 2020 roku założyliśmy w banku roczną lokatę z przeciętnym rynkowym oprocentowaniem 0,1 proc. (tyle wynosi średnie oprocentowanie lokat 6-12 miesięcy według NBP), to po roku straciliśmy na niej aż 4,67 proc. O tyle realnie spadła wartość naszych oszczędności.

A to za sprawą rocznej inflacji, która na koniec lipca 2021 wyniosła 5 proc. w skali roku. To najwyższa realna strata na lokatach obserwowana od 15 lat. W poprzednich miesiącach straty były mniejsze, z powodu niższej inflacji, a także wyższego oprocentowania lokat, które od marca do sierpnia 2020 roku spadło z 1,2 proc. na 0,1 proc.

Najbliższe miesiące przyniosą dalsze bolesne rozczarowania posiadaczy bankowych lokat, bo inflacja będzie utrzymywać się na podobnym poziomie, a średnie oprocentowanie bankowych rocznych depozytów waha się na poziomie zbliżonym do zera.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Polacy obawiają się wzrostu cen

Jak dowodzi badanie Puls Inwestora Indywidualnego przeprowadzone przez eToro, z 12 przebadanych narodowości to Polacy najczęściej wskazują, że inflacja to zagrożenie dla ich portfela inwestycyjnego.Taki wynik nie dziwi, Polska ma bowiem drugą najwyższą inflację w Unii Europejskiej.

Aż 50 proc. Polaków uważa, że w ciągu najbliższego roku czeka nas znaczący wzrost cen towarów i usług – jest to rekordowy odczyt, bo średnia dla 12 krajów to 30 proc., wynika z badania Puls Inwestora Indywidualnego.

Kolejne 41 proc. Polaków uważa, że ten wzrost będzie mały. W sumie dalszy wzrost cen prognozuje aż 91 proc. Polaków, przy globalnej średniej wynoszącej 85 proc. (z przewagą odpowiedzi o małym wzroście).

Warto podkreślić, że oczekiwania inflacyjne, to jeden z głównych powodów nakręcania spirali inflacyjnej. Osoby, które obawiają się dalszego spadku wartości pieniądza, dążą do tego, by jak najszybciej go wydać, a tym samym jeszcze wzmacniają inflację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
lokaty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
eToro
KOMENTARZE
(240)
Ekonomista
3 lata temu
W 2001r.inflacja wynosiła 5.1%,a stopy % od 17% do 14,5%. Obecnie 5% a stopy % tylko 0,1% !!!
Robespier
3 lata temu
Ja nie do końca się zgadzam z opinia o tej stracie mniej może mamy w oszczędnościach do wyceny pracy, czy mieszkań, natomiast, na giełdzie i w mieszkania za które płaci się czynsz i ogrzewanie i tak tracilibyśmy szybciej. 20 lat pracowaliśmy na takie oszczędności w bankach i obecna utrata zaufania, do rodzimej waluty poprzez tą kradzież rządu z kont, będzie nam się odbijała czkawką przez następne 20 lat. Nikt już nie zaufa tradycyjnym bankom i walutom, a co to jest pieniądz, pieniądz to ekwiwalent, nośnik wartości, ale nie obecnie.
Ziemianawalpl...
3 lata temu
Importowac kagance i maszynki do rozrywania pluc...zysk 262%
Intro
3 lata temu
do "przechowywania" najlepsze są obligacje indeksowane inflacją
PIS to ściema
3 lata temu
Brawo PIS a naiwniacy myślą że jest dobrobyt w kraju bo dostają 13 emeryturę I 500+ i 300+ i bóg wie co jeszcze a tak naprawdę to rząd wyprowadza kasę po cichu a 500+ i 13 emerytura to przykrywka. Bo O. Tadeusz dostaje 2mln zł i tak was nabijają w butelkę zwolennicy PISu
...
Następna strona