Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|
aktualizacja

Rekruterzy w ciągu kilku sekund oceniają, czy będziesz dobrym pracownikiem. Oto jak możesz się wyróżnić

34
Podziel się:

Kiedy do skrzynki odbiorczej rekrutera trafia nowe CV, specjalista zwykle poświęca mu tylko chwilę i często od razu wie, czy warto odezwać się do danej osoby. Podobnie wygląda to na rozmowie o pracę. Prowadzący rekrutację dość szybko są w stanie docenić przygotowanie kandydata. Oto cztery rzeczy, o które warto zadbać.

Rekruterzy w ciągu kilku sekund oceniają, czy będziesz dobrym pracownikiem. Oto jak możesz się wyróżnić
Rekruterowi często wystarczy szybki rzut oka na CV kandydata, by wiedzieć, czy zaprosi go na rozmowę (Getty Images, Thomas M. Barwick)

Na co zwracają uwagę rekruterzy? Jennifer Liu z CNBC Make It przeprowadziła rozmowy z kilkoma takimi specjalistami, by dowiedzieć się, w jaki sposób kandydat może wyróżnić się z tłumu i szybciej otrzymać ofertę pracy. Najcenniejsze z rad opisała w swoim artykule.

1. Stworzenie przejrzystego, odpowiednio dopasowanego CV

Dlaczego jest to tak ważne? Coraz częściej na początkowym etapie twoje CV przetwarzane jest przez algorytmy sztucznej inteligencji, by następnie trafić do rąk rekrutera, który poświęci na jego weryfikację zaledwie kilka sekund. Twoje CV musi więc pasować do opisu stanowiska, o które się ubiegasz, w przeciwnym razie zostanie odrzucone.

Rekruterzy zalecają, by dopasowywać swoje CV do każdej pracy, o którą się ubiegamy. Może to oznaczać np. wskazywanie w swoim doświadczeniu punkt po punkcie dokładnie tych ról, zadań czy umiejętności, które wymienione są w ogłoszeniu.

Jeden z cytowanych w tekście rekruterów mówi, że jeśli CV kandydata zbliża się do spełnienia podstawowych wymaganych kwalifikacji, wysyła mu wiadomość w ciągu 24 godzin od złożenia aplikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

2. Wykazanie wyraźnego zainteresowania firmą

W wielu firmach coraz częściej to rekruterzy wyszukują odpowiednich kandydatów na nieobsadzone stanowiska, zamiast czekać na spływające aplikacje. Niezależnie jednak od tego, kto wykona pierwszy ruch, rekruterzy zwracają uwagę na trzy podstawowe cechy, które charakteryzują atrakcyjnego kandydata - twierdzi cytowany przez "CNBC Make It" Pete Lamson, dyrektor generalny Employ. Powinien mieć on jasno sprecyzowane wymagania, być szczerze zainteresowanym pracą w danej firmie i okazać się ciekawym rozmówcą.

Aby zaprezentować się w taki sposób, wystarczy poświęcić trochę czasu na zebranie informacji o miejscu, do którego aplikujemy, i przygotowanie paru przemyślanych pytań, dotyczących misji firmy i swojej potencjalnej roli w jej wypełnianiu - czytamy.

3. Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej online

Rekruterom nie jest obojętne to, czy kandydaci odpowiednio przygotowują się do rozmowy kwalifikacyjnej, gdy ta odbywa się online. Według ekspertów cytowanych przez "CNBC Make It" podkreśla, że jeśli kandydaci ubiorą się profesjonalnie i odpowiednio do roli, ich tło jest wolne od rozpraszaczy i wydają się wkładać w rozmowę online tyle samo wysiłku, ile wykazaliby podczas rozmowy twarzą w twarz, to znak, że przygotowali się odpowiednio.

4. Zorientowanie się na temat wynagrodzeń

Rekruterzy wskazują, że ważne jest, aby omówić kwestię wynagrodzenia podczas pierwszej rozmowy wstępnej. Równocześnie zalecają, by poczekać, aż to osoba prowadząca spotkanie poruszy ten temat jako pierwsza.

Spytany o oczekiwania finansowe, najlepiej, jeśli określisz swoje wymagania wprost, bez kluczenia. Specjaliści cytowani w artykule podkreślają, że lubią rozmawiać z osobami, które zrobiły wcześniej rozeznanie na temat możliwego do wynegocjowania wynagrodzenia. Warto więc korzystać ze stron, na których publikowane są widełki płacowe specjalistów. Jeszcze lepszą opcją jest zapytanie kolegów z branży o przeciętne wynagrodzenie na danym stanowisku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
MMM
3 dni temu
Rekruter, to osoba, która nie nadaje się na stanowisko, na które rekrutuje, gdyż nie ma żadnego o nim pojęcia!
Kamil Ś
2 miesiące temu
Cv będzie na pewno dobrze się prezentować, jeśli będziesz miał co do niego wpisać. Ja na przykład ukończyłem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy. Mam stałą pracę i nie martwię się, co będzie jutro. A w trakcie rozmowy bazowałem głównie na zdobytej wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej podczas nauki.
tyle
3 miesiące temu
własnie to jest problem w dzisiejszych czasach. rekruter ktorego praca jest i obowiazkiem jest doglebnie ocenic kandydata poswieca na kazdego kilka sekund. A na rodzine i znajomych wiecej. Btw. nie ma mozliwosci ocenic dobrze czlowieka nawet w czasie rozmowy o prace.
Bzdury...
3 miesiące temu
Rekruterzy w ciągu kilku sekund oceniają, czy będziesz dobrym pracownikiem... Brednie do kwadratu na potrzeby artykułu a może ktoś wejdzie i przeczyta, w kilka sekund to koleś może sobie nadmuchać zatańczyć i zaśpiewać w wolnej chwili podrapać po nabiale 🤕.
T-1000
3 miesiące temu
Zabawne są te rady z amerykańskiego rynku pracy w przełożeniu na polskie realia.
...
Następna strona