Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Dostają nawet 19 tys. zł co miesiąc i nie są programistami. Eksperci od "zwinności" mogą przebierać w ofertach

26
Podziel się:

Agile, czyli zwinność, to trend obecny dziś w wielu firmach. Wpisują się w niego zawody, które łączą kompetencje miękkie i techniczne. Umiejętności te mają osoby zatrudnione na takich stanowiskach jak scrum master czy agile coach. Na rynku przybywa dla nich ofert pracy, a ich pensja może wynosić nawet 19 tys. zł brutto miesięcznie.

Dostają nawet 19 tys. zł co miesiąc i nie są programistami. Eksperci od "zwinności" mogą przebierać w ofertach
Pracowników na stanowiska agile coach i scrum master poszukują dziś nie tylko banki i sektor IT, ale także firmy doradcze, farmaceutyczne oraz sektor FMCG (Getty Images, 10'000 Hours)

Tradycyjne metody zarządzania odchodzą dziś do przeszłości. Coraz więcej firm na całym świecie przechodzi na model zarządzania w duchu agile. Tzw. zwinne zarządzanie projektami jest dziś bardziej skuteczne dzięki elastyczności i szybkiemu reagowaniu na zmieniające się otoczenie biznesowe.

Skąd się wzięło takie podejście? Filozofa agile ma swój początek w 2001 roku. Wówczas to przedstawiciele branży IT spotkali się, aby wypracować wspólne porozumienie w prowadzeniu projektów IT. Efektem tych rozmów stał się "Manifest Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania" (ang. Manifesto for Agile Software Development).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 9 tys. zł na dzień dobry, więcej za doświadczenie. Zarobki programistów rosną

Obejmuje on cztery główne obszary. Pierwszy dotyczy ludzi i interakcji. Filozofia agile stawia ich ponad procesy i narzędzia. Kolejny dotyczy kwestii oprogramowania, a jego działanie jest ważniejsze niż dokumentacja w tym zakresie. Trzeci obszar obejmuje bezpośrednią współpracę z klientem, która jest ważniejsza niż np. formalne ustalenia. Ostatnim ważnym elementem jest reagowanie na zmiany. To o wiele bardziej istotne niż podążanie za wcześniej ustalonym planem.

Czym zajmują się scrum master oraz agile coach?

W praktyce filozofia agile odzwierciedla sposób myślenia, natomiast scrum przekłada to na konkretne działania. Zgodnie z tym trendem reagowanie na zmiany jest więc ważniejsze niż podążanie za standardowym planem. Ten postulat jest szczególnie aktualny w przypadku branż, w których wymagana jest ciągła analiza zmieniającej się sytuacji rynkowej. Dotyczy to branży IT, gdzie ważne jest szybkie weryfikowanie nowych rozwiązań, ale także m.in. sektora bankowego.

W ten sposób narodziły się także nowe stanowiska pracy, takie jak scrum master oraz agile coach. Czym zajmują się takie osoby?

W praktyce koncentrują się one na krótkoterminowych zadaniach, reagują także szybko na zmiany w biznesowym otoczeniu firmy. Jeśli pojawia się taka konieczność, porzucają dotychczasowe działania i skupiają się na nowych elementach projektu, aby ustalić nowe, krótkoterminowe cele. Dla pracodawców zatrudnienie ich wiąże się z ograniczeniem do minimum kosztów nieefektywnych działań i skutków niedostosowania firmy do bieżącej sytuacji.

Jakie cechy powinien posiadać agile coach i scrum master?

Zdaniem ekspertów z rynku pracy na tych stanowiskach sprawdzają się osoby, które mają doświadczenie i są jednocześnie liderami zmian, ale nie muszą mieć zarazem specjalistycznej wiedzy technologicznej. Osoba na stanowisku scrum master odpowiada w praktyce za efektywność zespołu, dlatego na tym stanowisku liczą się tzw. miękkie kompetencje. Ważna jest także znajomość odpowiednich narzędzi dotyczących m.in. mierzenia efektywności zespołu.

Kolejną cechą takiego pracownika jest znajomość mechanizmów umożliwiających usprawnienie różnych procesów w firmie. Dodatkowo powinien mieć on ogólną wiedzę na temat sektora IT lub bankowości. W praktyce nie musi być jednak programistą, ale powinien umieć porozumieć się z innymi pracownikami z działu IT, aby właściwie ocenić wagę poszczególnych zadań.

Eksperci zwracają także uwagę na fakt, że w zostaniu scrum masterem przydają się umiejętności interpersonalne, takie jak empatia i umiejętność aktywnego słuchania, a także znajomość narzędzi koniecznych do pracy zespołowej i zarządzania zmianą.

Według nich na tym stanowisku sprawdzają się kandydaci, którzy pracowali wcześniej w korporacjach, ale także osoby, które zdobywały doświadczenie np. podczas pracy w startupach.

Obecnie "zwinnych" pracowników poszukują nie tylko banki, czy sektor IT. Coraz częściej są oni także rekrutowani przez firmy doradcze, farmaceutyczne oraz z sektor FMCG.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści od "zwinności"?

Widełki płac są dość szerokie. Z danych firmy the:protocol wynika, że najwyższa pensja oferowana np. scrum masterowi wynosi około 19 tys. zł brutto na umowę o pracę, zaś najniższa to 9 tys. zł brutto. W ramach współpracy na zasadach kontraktu B2B stawki na tych stanowiskach rosną i sięgają nawet 26 tys. netto + VAT.

Wysokość wynagrodzenia zależy w praktyce głównie od doświadczenia i stażu pracy, a także od wykształcenia i formy zatrudnienia (czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie czy też kontrakt B2B). Znaczenie ma także wielkość firmy. Zdaniem ekspertów z rynku pracy na najwyższe zarobki może liczyć scrum master pracujący w firmie w sektorze IT działającej w dużej aglomeracji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Hehehe
4 miesiące temu
Każdy Polak starej daty jest agile. Komuna z jej systemem wymagała tego by móc przeżyć ją dobrze. Kapitalizm schylkowy zachodni tworzy generację o mentalności leworęcznych fizycznie i psychicznie. Więc naraz potrzeba jest agile studiować? Czyli tworzymy problem i jesteśmy zmuszeni jemu zaradzać?
Wasz pan
11 miesięcy temu
W kryzysie pierwsi za łeb i za drzwi.
mark
11 miesięcy temu
tacy fachowcy właśnie rozłożyli ostatnio Credit Suisse
Żal.pl
rok temu
Większość komentarzy sfrustrowani - nie znam się, nie rozumiem, ale się wypowiem.
Dev
rok temu
Agile i Scrum to największy rak toczący obecnie branżę IT
...
Następna strona