Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Na stabilność w firmach nie ma już miejsca. Działy HR i księgowość bardzo się zmienią

8
Podziel się:

Kończy się czas względnej stabilności wewnątrz firm i w ich otoczeniu. Organizacje budowane w spokoju przez lata w krótkim czasie będą musiały przestawić się na zarządzanie nieustającymi zmianami. To stwarza spore wyzwanie dla osób pracujących w działach HR i księgowości. Jednocześnie otwiera też furtkę do rewolucji w zakresie ich obowiązków.

Na stabilność w firmach nie ma już miejsca. Działy HR i księgowość bardzo się zmienią
Otwiera się furtka do rewolucji w działach HR i księgowości (Getty Images, © Rido)

W dobie niepewności i zawirowań gospodarczych do przeszłości również odchodzi poczucie stabilizacji w firmach. To stwarza nowe wyzwania przed działami HR i księgowości, których znaczenie w najbliższym czasie będzie wzrastać. Monika Kobylińska, Business Development Executive w Iron Mountain Polska, podkreśla, że w nadchodzącym roku priorytetami będą m.in. zarządzanie zmianą oraz projektowanie procesów wewnątrz organizacji.

Nadchodzą zmiany w firmach, które dotkną działy HR i księgowości

Ekspertka wyjaśnia, że taki stan rzeczy wynika z doświadczeń z poprzednich lat. Zauważa, że m.in. przez koronawirusa firmy musiały niespodziewanie całkowicie zmienić tryb swojego funkcjonowania, często bez wcześniejszego przygotowania się na taką ewentualność.

Pandemia przyniosła m.in. implementację modelu pracy hybrydowej lub w pełni zdalnej, narzędzi do współpracy zdalnej czy też cyfryzację zasobów lub automatyzację workflow. Z całą pewnością umożliwiło to wówczas przedsiębiorstwom utrzymanie ciągłości funkcjonowania, czyli tzw. business continuity, i było rozwiązaniem koniecznym. Przy czym niewielu pracodawców zastanawiało się wtedy nad konsekwencjami podjętych działań w obszarze kultury organizacyjnej – opowiada Monika Kobylińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracodawcy podadzą widełki wynagrodzenia? "To cenny sygnał dla pracowników"

Z drugiej strony swoje dokłada spowolnienie gospodarcze, które potęguje poczucie niepewności. Skutkuje też "licznymi reorganizacjami" w firmach. – Zmiany, bez względu na to, jakie rezultaty przynoszą i co jest ich przyczyną, są wyzwaniem oraz zakłóceniem w codzienności pracowników. Z tego powodu aż 45 proc. specjalistów HR deklaruje, że członkowie ich zespołów są zmianami zmęczeni – zauważa ekspertka.

Istnieje przy tym silna korelacja między wspomnianym wyczerpaniem czy niechęcią a wolą pozostania w danym miejscu pracy. Wśród firm, które nie "zainwestowały" w odpowiedni sposób w obszar rozwoju zdolności adaptacyjnych i otwartości pracowników, ta kwestia staje się jeszcze poważniejszym wyzwaniem, a dodatkowo w dłuższej perspektywie może wymusić podejmowanie działań poprawiających doświadczenie czy wellbeing pracowników, a także wspierających pozyskiwanie i utrzymywanie talentów – uważa ekspertka.

Oto trendy na nadchodzący rok

Firmy będą musiały podchodzić elastyczniej do tworzenia struktur we własnej organizacji. Ponad połowa liderów HR (53 proc.) stwierdziła, że głównym priorytetem na najbliższy okres będzie efektywne zarządzanie zmianą. – Liderzy HR są zgodni, że cyfryzacja będzie konsekwentnie zmieniać oblicze działów kadrowo-płacowych, a skala zastosowań nowych rozwiązań technologicznych stanie się jeszcze szersza. – podkreśla ekspertka.

Z moich doświadczeń wynika, że dziś największą popularnością cieszą się narzędzia, które pozwalają pracownikom zaoszczędzić czas w możliwie jak największym zakresie. Niezmiennie od lat najbardziej żmudnym i czasochłonnych obowiązkiem jest zarządzanie dokumentacją w formie papierowej. Digitalizacja zasobów, tj. teczki personalne czy korespondencja przychodząca, to w mojej ocenie obszar, który przy stosunkowo niskim zaangażowaniu zasobów ludzkich i finansowych gwarantuje największą optymalizację czasową, a w praktyce rewolucjonizuje funkcjonowanie działu HR – opowiada Monika Kobylińska.

W jej ocenie uwolnienie specjalistów od zadań, które można zagospodarować poprzez innowacje, pozwoli im "skoncentrować się na krytycznych z perspektywy całej organizacji zadaniach, a także aspektach, które postrzegają jako swoje największe wyzwania". – Dlatego też uważam, że choć wyznaczenie priorytetów dla liderów HR jest kluczowe, nie mniej istotne jest stworzenie warunków do tego, aby mogli się z nimi uporać – kończy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Plop
rok temu
Tekst nie wnosi wiele to prawda ale jak czytam Wasze komentarze to w sumie macie wszyscy rację, sami sobie te wynagrodzenia i absencje chorobowe liczcie (oczywiście zgodnie z przepisami) a panie księgowe i kadrowe się porelaksuja przy sprzątaniu bo nie tyle przepisy są wkurzające co pracownicy i szefowie którzy nie mają pojęcia jak ciężka bywa praca w księgowości i placach. Aaa, znam bezdennie głupie księgowe i jeszcze głupsze kadrowe. Dzięki nim za to co potrafię sporo mi płacą bo uczę się na ich niewiedzy.
majk
rok temu
ksiegowe i HR sa pierwsze do odstrzalu w normanej firmie. TO taka biurwa tylko nie urzedowa a przez urzad wymagana. Na szczescie szara strefa biurwe wykonczy. Dzieki czemu klient dostanie tanszy towar bez nawisu.
Kadra
rok temu
kolejna niby mądra reklama . Zamiast krótkiej merytorycznej wiadomości, rozwlekła reklama jak to oni muszą pomagać, bo bez nich zgina wszyscy. ŻENADA
słabiutkie
rok temu
za to mądrale, doradcy, analitycy od wróżenia i przewidywania przyszłości pracę będą mieli zawsze i nikt ich z efektów nie rozliczy, bo zawsze pojawią się czynniki obiektywne, które wpłynęły na ich błędne oceny,prawda ?
Takto
rok temu
Jak wchodziły komputery to wieszczyli spadek biurokracji dzisiaj jak na to patrzę to mi boki rozrywa ze śmiechu