Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Będzie nowy podatek? Wiceminister finansów nie mówi nie

35
Podziel się:

Wiceminister Piotr Patkowski powiedział w wywiadzie, że rząd woli używać "miękkich mechanizmów" i zachęcać sektor bankowy do podnoszenia oprocentowania depozytów, ale sobotnie słowa prezesa PiS to wyraźny sygnał dla sektora. Jarosław Kaczyński powiedział w weekend, że "banki muszą pójść po rozum do głowy".

Będzie nowy podatek? Wiceminister finansów nie mówi nie
Piotr Patkowski odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

W weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, na ich zyski zostanie nałożony podatek. Do tych słów odniósł się wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Zachęcamy banki do tego, żeby podnosić oprocentowanie, do tego motywujemy obligacjami. Myślę, że prezes to bardzo dobrze powiedział — jeśli banki nie zareagują w sposób adekwatny od oczekiwań klientów, to będziemy się temu przyglądać. Na razie działamy mechanizmami miękkimi, czyli po prostu zachęcamy do tego konkurencją w postaci obligacji — powiedział Patkowski.

Nowy podatek? Patkowski nie mówi nie

Patkowski dopytywany, czy i kiedy mógłby pojawić się jakiś nowy podatek, wiceminister powiedział, że "zobaczymy, poczekamy. Na razie wdrażamy wakacje kredytowe, jesteśmy po jednym miesiącu działania nowych obligacji detalicznych, myślę, że już niedługo przyjdzie czas na podsumowanie tych działań". Patkowski dodał też, że słowa prezesa PiS to "wyraźny sygnał dla banków".

"Pamiętajmy też, że banki są przed wdrożeniem pomocy dla kredytobiorców i zobaczymy, jak tutaj będą odpowiednio działać. Wolimy rozmawiać z sektorem i mam nadzieję, że sektor też będzie rozmawiał" - dodał.

Kaczyński apeluje do banków

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że "banki muszą pójść po rozum do głowy" i radykalnie podnosić oprocentowanie depozytów. Dodał, że jeśli tego nie zrobią, rząd będzie musiał obłożyć ich zyski podatkiem.

Nie chcę za bankierów decydować, ale to musi być solidny procent, nie na wysokości inflacji, ale żeby ludzie czuli sens w tym, że te pieniądze jednak dużo mniej stracą, jak będą w banku. Jak nie, no to będziemy musieli obłożyć podatkiem te zyski i koniec — podkreślił prezes PiS.

Patkowski dodał, sprawa ta jest przedmiotem oficjalnych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, a on sam, wykorzystując pozycję szefa partii, rozmawia prywatnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Reno
rok temu
lichwiarze !!!!!!!!!!! glapiński zdoi ludzi i dając kaczyńskiemu kupuje sobie stanowisko !!!!!!!!
ot co
rok temu
Tak to jest jak finansami zajmują się zwykli gówniarze.
liczydło
rok temu
Kaczyński marzy o ręcznym sterowaniu gospodarką tak jak za komuny.
Polak
rok temu
Tylko po co była ta cała repolonizacja banków,przepłacili niemal dwukrotnie. Teraz na największych państwowych bankach nie można wymóc podniesienia stóp procentowych , no śmiech na sali.
koniec 500+
rok temu
KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE ! KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE ! KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE ! KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE ! KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE ! KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE ! KONIEC 500+ - 500+ BĘDZIE WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC BO STAN BUDŻETU JEST OPŁAKANY ! INFO NIEMAL 100 PROCENT PEWNE !
...
Następna strona