Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Resort rolnictwa bierze się za rynek win. Chce wprowadzić ewidencję winnic

18
Podziel się:

Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy o wyrobach winiarskich. Chce wprowadzić ewidencję winnic, których winogrona mogą być wykorzystane jako surowiec do produkcji wina.

Rząd pracuje nad ustawą o wyrobach winiarskich.
Rząd pracuje nad ustawą o wyrobach winiarskich. (Domena publiczna)

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu, nowe przepisy są konieczne ze względu na zmiany w prawie unijnym i "projektowane zmiany systemowe w zakresie funkcjonowania krajowego rynku wina".

Projekt ustawy wprowadza m.in. ewidencję winnic, w których uprawia się winogrona wykorzystywane do produkcji wina. Ewidencja ma dać producentom dostęp do informacji o plantacjach.

"Rejestr ten umożliwi także usprawnienie oceny potencjału produkcyjnego, co jest niezbędne z punktu widzenia przepisów UE" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zobacz także: Oglądaj też: Orlen przejmuje PGNiG. "Odejście od radzieckiego systemu"

Nowe przepisy dotyczą też klasyfikacji wyrobów winiarskich, ich definiowania, a także wymogów technologicznych. Zdaniem przedstawicieli resortu zmiany wpłyną pozytywnie na konkurencyjność lokalnych wyrobów i zapewnią większe wykorzystanie nadwyżek owoców.

"W celu podniesienia konkurencyjności drobnych producentów wyrabiających cydr, perry, wina owocowe markowe oraz miód pitny markowy z surowców pozyskanych we własnym gospodarstwie oraz zwiększenia wykorzystania owoców należy zwiększyć limit produkcji tych napojów z maksymalnie 10 000 l w skali roku do maksymalnie 100 000 l w skali roku. Limit ten, zgodnie z projektem ustawy będzie powiązany w areałem upraw lub wielkością posiadanej pasieki" - czytamy w projekcie.

To nie koniec zmian, które planuje resort rolnictwa. W poniedziałek opublikowano też projekt nowelizacji ustawy o grupach producentów rolnych.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zmiany mają na celu "doprecyzowanie niektórych obecnie obowiązujących przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych i jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez podmioty zaangażowane w proces ich tworzenia i przez same grupy producentów, a także przez podmioty prowadzące nadzór nad ich działalnością".

Najważniejsza zmiana, jaką proponuje resort, to zmiana wielkości produktów wyprodukowanych przez członków grupy, która musi być sprzedawana za jej pośrednictwem.

Rolnicy zrzeszeni w grupy będą też mieli dłuższy termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w biznesplanie. Będą mogli to zrobić najpóźniej 30 dni przed zakończeniem danego roku działalności grupy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Obywatel
4 lata temu
Chcieliście pis, głosowaliście na niego to macie. Starsi, pamiętający czasy PRL zatęsknią za swobodami i wolnościami jakie dawała nam PZPR.
Wiesław 58
4 lata temu
mam nadzieję, że pis "zajrzy" każdemu do kieszeni i dzięki temu przerżnie następne wybory.
defek
4 lata temu
Jest spis rolny i wszystko wiem.
Obserwator
4 lata temu
Nie pie.dolcie, chodzi o kolejną akcyzę. Już mam czkawkę na myśl polskiego wina:(
Bolesławianka
4 lata temu
podatek od kradzieży majątku naszego kraju przez pis.