Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Rewolucja w Kodeksie pracy. Alkohol i narkotyki na cenzurowanym. Szykują się kontrole

137
Podziel się:

Zbliża się ważna nowelizacja Kodeksu pracy. Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że wśród wielu zmian jest ta wprowadzająca prewencyjne kontrole trzeźwości pracowników i osób zatrudnionych na kontraktach. Kontrole obejmą nie tylko alkohol, ale także narkotyki.

Rewolucja w Kodeksie pracy. Alkohol i narkotyki na cenzurowanym. Szykują się kontrole
Zgodnie z nowelizacją przepisów pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub narkotyków (Flickr, Attribution ShareAlike 2.5 Wikimedia)

Na posiedzeniu rządu we wtorek przyjęto nowelizację Kodeksu pracy. Wśród wielu wprowadzonych zmian, projekt zakłada, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników – lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Tak szef będzie mógł kontrolować swoich pracowników

W komunikacie po posiedzeniu rządu wskazano, że pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

"Dzięki nowemu rozwiązaniu, oczekiwane jest zmniejszenie liczby przypadków, w których pracownik wykonywałby powierzone mu przez pracodawcę zadania, znajdując się w stanie po użyciu substancji, czy środków negatywnie wpływających na jego sprawność psychofizyczną. Wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo pracowników, innych osób, a także ochronę mienia" - czytamy w komunikacie KPRM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan, komentując nowe przepisy dla "Rzeczpospolitej" zwraca uwagę, że to bardzo ważna zmiana, która była oczekiwana przez pracodawców.

Ekspert zauważa także, że biorąc pod uwagę wszystkie zmiany, istnieje możliwość badania pracownika także wykonującego pracę zdalnie. W rozmowie z dziennikiem dodaje jednak szybko, że trudno mu sobie wyobrazić taką sytuację, że pracodawca pojedzie do domu pracownika np. z alkomatem.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę także na inny ważny wątek. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada, że pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik nie przyjmował, m.in. amfetaminy, marihuany czy benzodiazepiny. Katarzyna Sarek-Sadurska, partner w kancelarii Deloitte Legal, w tekście "Rzeczpospolitej" zwraca jednak uwagę, że ta ostatnia substancja jest także składnikiem m.in. leków psychotropowych. Pracownik więc tłumacząc się pracodawcy, może być zmuszony do ujawnienia "bardzo wrażliwych informacji o swoim stanie zdrowia, a pracodawca nie ma prawa dostępu do takich informacji zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych" – przekonuje Katarzyna Sarek-Sadurska, cytowana przez dziennik.

Zasady pracy zdalnej

To nie są jedyne zmiany zaproponowane przez rząd. Nowelizacja Kodeksu pracy reguluje także zasady pracy zdalnej. Nowe przepisy na stałe wprowadzają pracę zdalną do polskiego porządku prawnego.

Zgodnie z przyjętą definicją, praca zdalna to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, że projekt przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Rząd przekonuje, że wprowadzenie pracy zdalnej powinno poprawić możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Rozwiązanie to ma ułatwić godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych.

Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. służb mundurowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(137)
Wawacac
10 miesięcy temu
Co znowu powruca sklepy monopolowe po 13-tej haha przeciez meliniarze mieli z tego procederu naprawde zyski spore . Wprowadzmy wódke na kartki. Panowie ktorz wymyslaja przepisy aby uzdrowic społeczenstwo. Dajcie ludziom godnie zarobki i nie bedzie nikt pił . Widze^ jak to działa na na zachodze kto ma super prace i zarobki nigdy nie przyjdzie na bani bo i poco może sobie zrobic dzien wolny a w polsce lubi sie imprezy a do pracy musisz pojsc bo trzeba ciagnac z dnia na dzien ten wuzek pchac.
Wawacac
10 miesięcy temu
Niech sobie sprawdza ,ale jednostka ktora jest przeszkolona i obeznana z zachowaniem sie . Mam namysli ze byle jaki pracodawca moz najwyzej pojechac do jednosti służby zdrowia gdzie takie badania wykonuje sie profesjonalnie z zachowaniem poufnosci . A kiedy wejdzie prawo ktore bedzię nakazywalo przeprowadzenię badania na alkochol pracodawcow? Niech mi ktos nie powie ze pracodawcy sa abstynetami
Sas
2 lata temu
A kiedy zostanie zlikwidowany alkohol i legalne picie w Sejmie ?
rozbawiony
2 lata temu
Przypominam, że połowa osób mieszka w domach u rodziców. Już widzę, jak stary wpuszcza na swoją posesję jakiegoś obcego janusza xD
STARSZY
2 lata temu
Prywaciarzom i Kapitalistą już całkiem się w głowach poprzewracało , wszelkimi sposobami tylko gnębić Pracowników . Za PRLu tego nie było
...
Następna strona