Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ważna zmiana w Kodeksie pracy. Pandemia doprowadziła do rewolucji

35
Podziel się:

Czas pandemii, lockdownu i pracy poza biurem wymusił na rządzących uregulowanie kwestii pracy zdalnej. Tak zwany home office będzie wpisany w Kodeks pracy. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt jego nowelizacji, który reguluje zasady pracy zdalnej. Kto będzie mógł pracować z domu i na jakich warunkach? Wszystko ma systematyzować najnowsza nowelizacja. Pracownicy i ich szefowie czekali na te regulacje.

Ważna zmiana w Kodeksie pracy. Pandemia doprowadziła do rewolucji
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy na stałe wprowadza pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. To wyczekiwana zmiana (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z projektem zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu z przedstawicielami pracowników – zapowiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Resort rodziny przygotował projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy i przepisy ustawy covidowej w tym zakresie.

Zgodnie z projektem zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, odpowiednio z uwzględnieniem ustaleń ze związkami albo po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Praca zdalna tylko dobrowolna

Pracodawca nie będzie mógł zmusić pracownika do świadczenia pracy zdalnej. Wyjątkiem byłby stan nadzwyczajny, stan epidemii albo czasowa niemożność zapewnienia BHP w zakładzie pracy z powodu siły wyższej – zaznaczył Szwed.

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

– Pracodawca będzie mógł odmówić tylko ze względu na organizację lub rodzaj pracy, informując o tym pracownika – dodał Szwed.

Zdalnie, czyli gdzie?

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że miejsce pracy zdalnej będzie wskazywane przez pracownika i uzgadniane z pracodawcą. Pracodawca będzie też zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej przez pracownika.

Początkowo nowe przepisy o pracy zdalnej miały zacząć obowiązywać trzy miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce.

Zmieniliśmy ten przepis. W tej chwili mówi on o wejściu w życie ustawy 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw – poinformował wiceminister. Stan epidemii w Polsce został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego 16 maja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po tym, jak rząd przyjmie projekt zmian w Kodeksie pracy, ustawa trafi pod obrady Sejmu. – Prawdopodobnie będzie to w czerwcu – powiedział Szwed.

Kontrola trzeźwości

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera też przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.

Jak poinformował wiceminister, pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
ten drugi
miesiąc temu
"...Pracownicy i ich S Z E F O W I E czekali na te regulacje" rozmawiałem z tymi kilkoma DRUGIMI i nie na takie regulacje czekali. Zobaczymy jak to i kilka innych "genialnych" pomysłów przełoży się na chęć do zatrudniania
ten drugi
miesiąc temu
"...Pracownicy i ich S Z E F O W I E czekali na te regulacje" rozmawiałem z kilkoma z tych DRUGICH i nie na takie regulacje czekali. Zobaczymy jak TA regulacja i kilka innych wpłynie na chęć do zatrudniania
Weronika
miesiąc temu
Wszędzie zmiany, ale chociaż w końcu mam pracę, którą lubię i w której dobrze zarabiam. Warto było ukończyć Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik farmaceuta.
Rumianek
miesiąc temu
Oddajcie nam wypłaty za kwiecień, złodzieje
prawda
miesiąc temu
zygac sie chce na te kodeksyi to brutsle
...
Następna strona