Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Idą zmiany w Kodeksie pracy. Rząd sprząta po pandemii koronawirusa

122
Podziel się:

Krajowe władze mają we wtorek zająć się projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zapewnił w rozmowie z PAP, że zmiany w przepisach będą określone w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Co się ma zmienić dla tych, którzy zamiast w biurze pracują w domu na tzw. home office?

Idą zmiany w Kodeksie pracy. Rząd sprząta po pandemii koronawirusa
Premier Mateusz Morawiecki i Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Rząd, starając się ograniczyć transmisję COVID-19, zachęcał firmy, by pozwalali pracowników pracować z domów. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Resort rodziny przygotował projekt nowelizacji kodeksu pracy, która jednak wprowadza poważne zmiany w kontekście home office. Na stałe wprowadza pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Rozwiązania mają zastąpić obecne przepisy o telepracy oraz przepisy ustawy covidowej w tym zakresie.

Wiceminister Szwed przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że zgodnie z projektem, zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu pracodawcy zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do pracy tylko na 4 dni? "Będziemy pracować tylko krócej"

Koniec z opłacaniem rachunków za firmę

"Pracodawca nie będzie mógł zmusić pracownika do świadczenia pracy zdalnej. Wyjątkiem byłby stan nadzwyczajny, stan epidemii albo czasowa niemożność zapewnienia bhp w zakładzie pracy z powodu siły wyższej" - zaznaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Pracodawca z jednej strony nie będzie mógł zmusić pracownika do przejścia na tzw. home office, ale też z drugiej nie będzie mógł w konkretnych sytuacjach tego mu odmówić. Mowa m.in. o rodzicach, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Pracodawca będzie mógł odmówić tylko ze względu na organizację lub rodzaj pracy, informując o tym pracownika" - dodał Szwed.

Ponadto w Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że miejsce pracy zdalnej będzie wskazywane przez pracownika i uzgadniane z pracodawcą. "Pracodawca będzie też zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej przez pracownika" - pisze PAP.

Skontrolują, czy pracownik jest pod wpływem. Nie tylko alkoholu

Początkowo nowe przepisy o pracy zdalnej miały zacząć obowiązywać trzy miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce. To założenie rządu się jednak zmieniło. Stanisław Szwed poinformował, że wejdą w życie 14 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Wiceszef MRiPS zapowiedział, że po tym, jak rząd przyjmie projekt zmian w kodeksie pracy, ustawa trafi pod obrady Sejmu. "Prawdopodobnie będzie to w czerwcu" - prognozuje Stanisław Szwed.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera również przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Jak poinformował wiceminister, pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(122)
domi
2 lata temu
U mnie i tak cały czas zdalna praca więc mocno się nie zagłębiam w to co się zmienia. Tak oszczędziłam przez ponad 2 lata pandemii że kupiłam sobie irobota i nowy rower. Jakieś dobre strony pandemii były.
Kajja
2 lata temu
Mam nadzieję, że na lepsze bo nareszcie znalazłam nową pracę, którą lubię i w której się spełniam. Dobrą decyzją było ukończenie Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku ortoptystka.
kelners
2 lata temu
ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ROZDAWNICTWA KTÓRE OBCIĄŻABUDŻET PAŃSTWA CZYLI NAS I NAPĘDZA INFLACJE !
K.D,
2 lata temu
kiedy koniec pracy zdalnej to parodia, do dzis banki pracuja w zniejszonej ilosci godzin, nie wiem dlaczego kiedy powrót do normalnosci ?
o losach
2 lata temu
Polaków ważą: facet z krzywą twarzą i kobita z głową jak balon.
...
Następna strona