Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rewolucja w Kodeksie Pracy. Szwed: liczymy, że przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie we wrześniu

142
Podziel się:

- Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Według projektu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia. Do projektu ustawy uwagi zgłosiły dwa resorty.

Rewolucja w Kodeksie Pracy. Szwed: liczymy, że przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie we wrześniu
Resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Do projektu zasadnicze uwagi zgłosiły jednak dwa resorty (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

"Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem"

Resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Projektem nowelizacji w lutym miał zająć się rząd, tak się jednak nie stało. Kiedy Polacy mogą liczyć na zmiany?

- Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem - poinformował wiceminister Szwed.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Dodał, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce. - Liczymy, że na początku września ustawa wejdzie w życie - powiedział wiceszef MRiPS.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział PAP, że stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony w połowie maja. Pozostanie za to stan zagrożenia epidemicznego.

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

Jak mówiła w połowie lutego minister Marlena Maląg, zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe - w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną.

Pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi

- To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy - wyjaśniała minister.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, czy też kobietom w ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(142)
Ania
2 lata temu
Ja nie pracuję zdalnie, bo nie mam takiej możliwości, ale nie przeszkadza mi to, bo kocham moją pracę, którą zdobyłam po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik farmaceuta .
kkkkkkkkk
2 lata temu
super, nie moge sie doczekac
kraj biedy ka...
2 lata temu
Skąd ten pis się wziął. Pytam na poważnie. Co to jest. Czytałem artykuł wczesniej, że inwestycje leżą. Jak to leżą. A inwestycja w rydzyka? To jest najwazniejsza inwestycja. Inwestycja w polski kosciol i jedraszewskiego, to najlepsze lokowanie produktu. Nawet sobie sprawy nie xfdajecie ile z tego korzyści będzie, po śmierci.
kornik
2 lata temu
Czyli pracownikowi odpadną koszty dojazdów, a dodatkowo pracodawca bęzie musiał pokrywać dodatkowo koszty prądu i internetu... Fajne... Ja już jednego takiego podsumowałem gdzieś po pół roku pandemii. Chciał on refundacji prądu i internetu. Podliczył te koszty na 30zł miesięcznie. Jednocześnie przyznał się, że na samych dojazdach oszczędza około 300zł... :) Z drugiej strony - "pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom wychowującym dzieci do 4 rż". Jak zatem będzie to wyglądać np. w przypadku sędziów, policjantów albo strażaków? Będzie taki gasił pożar siłą woli?
Polak
2 lata temu
Dopóki tacy ludzie będą rządzić to będzie jak jest czyli źle tylko patologia , lesery i dziecioroby mają dobrze
...
Następna strona