Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JGR,SAS
|

Rezygnacja z "rozpraszaczy" może pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oto czego odmówili sobie Buffett i Gates

34
Podziel się:

Kiedy myślimy o ludziach sukcesu, rzadko zastanawiamy się nad tym, z czego zrezygnowali, by móc osiągać sukces. Czasem chodzi o bardzo prozaiczne rzeczy. Bill Gates i Warren Buffett dają doskonały przykład tego, jak strategiczna rezygnacja z niektórych czynności może pomóc w osiągnięciu sukcesu - czytamy w serwisie CNBC Make It.

Rezygnacja z "rozpraszaczy" może pomóc w osiągnięciu sukcesu. Oto czego odmówili sobie Buffett i Gates
Strategiczna rezygnacja z przyjemności i "rozpraszaczy" może pomóc w osiąganiu sukcesów. Dowodzą tego przykłady Billa Gatesa i Warrena Buffetta (Getty Images, Daniel Acker)

Doba każdego człowieka na Ziemi trwa 24 godziny. Żeby znaleźć czas na rozwój czy np. ważne zobowiązania, często trzeba zgodzić się na rezygnację z drobnych, ale czasochłonnych przyjemności, takich jak na przykład... oglądanie seriali.

Warren Buffett, jak czytamy na stronach CNBC Make It, znany jest ze stwierdzenia, że czas to jedyna rzecz na świecie, której nie może sobie kupić. Zarówno on, jak i Bill Gates, z którym legendarny inwestor zresztą się przyjaźni, świadomie zrezygnowali z niektórych czynności, aby móc poświęcić więcej czasu i uwagi na to, co da im większe zyski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak prowadzić biznes i pozostać szczęśliwym? "Nadal żyjemy w świecie, w którym to jest trochę tabu"

Strategiczna rezygnacja z przyjemności i "rozpraszaczy"

W wieku 20 lat przestałem słuchać muzyki i oglądać telewizję. Brzmi ekstremalnie, ale zrobiłem to, ponieważ uważałem, że będą mnie tylko rozpraszać i odciągać od myślenia o programowaniu - wyznał Gates na swoim blogu.

Przerwa Gatesa od telewizji i muzyki trwała około pięciu lat. W tym czasie poświęcił mnóstwo godzin na programowanie, osiągnął w tej dziedzinie znakomity poziom i zbudował z tego biznes.

Warren Buffett z kolei nie jest fanem dekoncentrującej nas technologii. Prezes Berkshire Hathaway bardzo długo nie chciał nawet korzystać ze smartfona i używał najprostszego telefonu z klapką (Samsung SCH-U320). Dopiero około roku 2020 uległ namowom Tima Cooka, prezesa Apple, i zaczął korzystać z iPhone'a. Co więcej, Warren Buffett prawdopodobnie ciągle nie ma w biurze komputera.

Zainteresowania, dzięki którym zyskujesz

Kiedy ludzie nie mają pewności co do zysków, które da im rezygnacja z różnych aktywności, nie mają wielkiej ochoty niczego się wyrzekać. Jak wskazuje CNBC Make It, zostało to nawet potwierdzone w badaniach naukowych.

Dlatego też, jeśli zależy nam na osiągnięciu konkretnych celów, bardzo ważne jest, by poświęcić czas na dokładne określenie zyskowności rzeczy, którym poświęcamy uwagę, i wybrać takie, które przyniosą nam największe korzyści - podpowiada ekspert CNBC. To wcale nie muszą być nudne zajęcia.

Dla Buffetta takim hobby, które uważa za korzystne, jest gra w brydża. Uznaje je za "najlepsze ćwiczenie intelektualne". - Brydż polega na ważeniu proporcji zysków i strat. Cały czas wykonujesz obliczenia - cytuje CNBC Make It słowa miliardera. Drugim wartościowym w jego przekonaniu zajęciem jest czytanie. Zapytany o swój sekret sukcesu podczas wykładu w Columbia Business School, odpowiedział: "Czytaj codziennie 500 stron. Tak właśnie działa wiedza".

Podobnie jak Buffett, również Bill Gates poświęca sporo czasu na czytanie. Znany jest z tego, że czyta około 50 książek rocznie i - jak napisał w jednym z tweetów - niezależnie od tego, gdzie jest, zawsze ma pod ręką stertę książek.

Jak podkreśla ekspert CNBC Make It, we wszystkim trzeba jednak potrafić znaleźć równowagę. Przepisem na sukces nie jest przecież całkowite wyrzeczenie się drobnych radości życia.

praca
rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
true
4 tyg. temu
racja , też to u siebie zauważyłem , zwłaszcza , że jestem strasznym marzycielem i rozmywam się przy muzyce , czuje jakbym już osiągnął to , co chce w życiu osiągnąć
OLEŚNICCY
miesiąc temu
W Polsce jest trochę osób które prowadzą własny biznes i potrafią pogodzić życie rodzinne z pracą. Nie są miliarderami ale w życiu nie chodzi głównie o to aby być miliarderem.
Art
miesiąc temu
Zestawmy to sobie z Elonem który tweetuje bez przerwy… i mamy przepis na gruba kasę? Nie. Bo żeby ja zdobywać trzeba wielu czynników połączonych w czasie:)))
🤣🤣🤣
miesiąc temu
Sukces?ale na jakim polu?napewno nie osobistym i rodzinnym...lol
jarzmo
miesiąc temu
Wszystko polega na wyrzeczeniu. Jeśli ktoś chce się dostać na studia to musi się uczyć zamiast oddawać przyjemnością. Jeśli ktoś chce się dostać to nieba to musi też odmawiać sobie przyjemności tego świata.
...
Następna strona