Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Dagmara Dąbek,SAS
|

Ludzie odnoszący sukcesy stosują "zasadę pięciu godzin". Wśród nich są Bill Gates, Elon Musk czy Barack Obama

121
Podziel się:

Ponad rok zajęło znalezienie Michaelowi Simmonsowi wspólnej zasady, którą stosują ludzie odnoszący wielkie sukcesy. Analizując ich tryb życia, odkrył, że wszyscy poświęcali co najmniej pięć godzin w tygodniu na czytanie, a właściwie na samodoskonalenie.

Ludzie odnoszący sukcesy stosują "zasadę pięciu godzin". Wśród nich są Bill Gates, Elon Musk czy Barack Obama
Wielu odnoszących sukcesy ludzi ma ten sam zwyczaj. Chodzi o "zasadę 5 godzin" (Getty Images, NBC, Taylor Hill, Theo Wargo)

Michael Simmons, pisarz, przedsiębiorca, mówca motywacyjny i założyciel organizacji Empact postanowił odkryć sekret sukcesu. Wziął pod lupę takie osoby jak Barack Obama, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Oprah Winfrey, Elon Musk czy Warren Buffett. Simmons poświęcił rok na to, by ustalić, co robili, że udało im się dojść tak daleko. Był ciekaw, jakie zasady stosują w codziennym życiu, by się rozwijać.

Jak to możliwe, że ktoś tak zajęty jak były prezydent Barack Obama potrafi znaleźć czas na czytanie książki przez godzinę w ciągu dnia? Takie pytanie postawił sobie Michael Simmons i postanowił znaleźć na nie odpowiedź.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Po upływie roku stwierdził, że wielu odnoszących sukcesy ludzi ma ten sam zwyczaj: w swoim napiętym harmonogramie wygospodarowują przynajmniej godzinę dziennie na uczenie się czegoś nowego.

W jednej ze swoich publikacji Simmons pisze, że Warren Buffett spędza pięć do sześciu godzin dziennie na czytaniu gazet i raportów korporacyjnych, Bill Gates czyta 50 książek rocznie, Mark Zuckerberg czyta przynajmniej jedną książkę na dwa tygodnie, Elon Musk, kiedy dorastał, czytał dwie książki dziennie (tak przynajmniej twierdzi jego brat Kimbal), a Mark Cuban czyta przez ponad trzy godziny każdego dnia.

Samodoskonalenie – co to takiego?

Z analizy Simmonsa wynika, że samodoskonalenie w przypadku ludzi sukcesu oznacza dobrą, pożyteczną lekturę. Dlatego w wywiadach z nimi znajduje się wiele rekomendowanych przez nich książek. Czytają, poszerzają horyzonty i namawiają do tego innych.

Zasada 5 godzin tygodniowo stanowi zdaniem Simmonsa coś w rodzaju fundamentu, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie sukcesu we współczesnej gospodarce — opartej na wiedzy. Permanentna nauka to najważniejsza praktyka, jaką wszyscy możemy zastosować, aby zapewnić sobie długofalowe powodzenie zawodowe.

Zasada dla wszystkich?

Zdaniem Simonsa zasada 5 godzin powinna dotyczyć każdego — wszyscy powinniśmy wprowadzić ją w życie jak najszybciej. Jako jeden z argumentów autor przytacza badania, które wskazują, że szybko zapominamy to, czego nauczyliśmy się w przeszłości. Może to i dobrze, ponieważ ok. 50 proc. faktów, które były w naszej głowie, po 10 latach staje się nieaktualna. Dlatego właśnie warto poświęcać co najmniej 5 godzin tygodniowo na naukę czegoś nowego i nadążać nie tylko za swoją dziedziną.

Były prezydent Obama w jednym z wywiadów dla "New York Timesa" wyjaśnił, dlaczego był tak oddany czytaniu podczas swojej prezydentury. Mówił, że w czasach, gdy wydarzenia toczą się tak szybko i przesyłanych jest tak wiele informacji, czytanie daje mu możliwość chwilowego "zwolnienia i uzyskania perspektywy", a także "możliwość wejścia w czyjeś buty". Dodał, że te dwie rzeczy były dla niego bezcenne. - Nie potrafię powiedzieć, czy uczyniły mnie lepszym prezydentem, ale mogę powiedzieć, że pozwoliły mi utrzymać równowagę w ciągu ośmiu lat — mówił.

Simmons wyciąga ze swoich badań wniosek: tak samo, jak organizm potrzebuje do odpowiedniego funkcjonowania właściwej porcji witamin, ćwiczeń czy snu, to ludzie, by przetrwać w obecnych czasach, muszą zadbać o regularną, ciągłą naukę. Dzięki niej mózg lepiej działa, a społeczeństwa prężniej się rozwijają.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Robert
2 lata temu
Polacy w dużej części tego nie zrozumieją, bo cała masa ludzi w tym kraju po prostu nie czyta. Większość ludzi w Polsce nie czyta nawet jednej książki rocznie. Niestety, ale jest to mało rozgarnięte, wręcz durne, a do tego bardzo zawistne społeczeństwo.
aurelm
2 lata temu
Słuszne uwagi. I nie tylko dla managerów. Największe szanse na sukces mają najlepiej przystosowani do szybko zmieniającego się świata .Chyba nieprzypadkowo ludzie wysoko wykształceni żyją też ok.12 lat dłużej niż posiadający wykształcenie podstawowe/dane z Instytutu Zdrowia Społecznego/.Stały trening umysłu, nabywanie mądrości ----poprawia też jakość ich życia, jak i zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, dobre relacje z bliskimi ludżmi, brak poważnych chorób ,szczęście w życiu, dobre pochodzenie, wytrwałość , inteligencja ,pomoc innych ,brak nałogów etc.........
kumaty
2 lata temu
Oni po prostu czytają ...........książeczki oszczędnościowe.
Jarek
2 lata temu
Jak wytłumaczyć komuś kto utknął w ciężkiej wyczerpującej i niskopłatnej pracy która wysysa mu wszystkie siły że powinien wygospodarować czas na 5 h czytania?
gwwgewge
2 lata temu
Mylicie skutek i przyczynę. Ludzie którzy odnieśli sukces poświęcają 5 godzin na samodoskonalenie, a nie ludzie którzy poświęcają 5 godzin na samodoskonalenie odnoszą sukces.
...
Następna strona