Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Rok szkolny 2021/2022 inny niż wszystkie. Obostrzenia zaskoczą niejednego ucznia

61
Podziel się:

Mniej ruchu na przerwach, brak gier kontaktowych na zajęciach z WF-u oraz zachęcanie do wzięcia udziału w akcji szczepień. Ten rok szkolny będzie inny niż wszystkie. Co dokładnie się zmieni? Resorty edukacji i zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydały szczegółową instrukcję.

Rok szkolny 2021/2022 inny niż wszystkie. Obostrzenia zaskoczą niejednego ucznia
"Nowa rzeczywistość" w szkołach już 1 września. Na zajęciach z WF-u uczniowie nie zagrają w piłkę (East News, Piotr Molecki)

Nowy rok szkolny i powrót do placówek stacjonarnych to dla uczniów duży krok w stronę normalności. Nim to jednak nastąpi MEiN, MZ i GIS opublikowały szereg uwag odnośnie tego, co czeka uczniów w najbliższych miesiącach.

Do szkoły mogą bowiem uczęszczać wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Ponadto zdrowe dzieci muszą być wyposażone w maseczki ochronne.

Resort edukacji postawił także nacisk na ograniczanie kontaktu między klasami. Tym samym program zajęć dla uczniów w każdej szkole ma zostać przygotowany indywidualne w taki sposób, aby zmniejszyć liczbę zmienianych pomieszczeń w ciągu dnia. Na tym jednak nie koniec.

Zobacz także: Powrót do szkół przyspieszy czwartą falę COVID-19? „Tworzymy nowy teren dla wirusa”

Zmiany obejmą również powierzchnie użytkowe w klasach. Te mają być dezynfekowane środkiem dezynfekującym lub myte detergentem po każdej grupie uczniów. Klasy mają być także wietrzone przed, po i trakcie zajęć oraz przerw.

Natomiast w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu społecznego (minimum ok. 1,5 m) uczniowie mają obowiązek noszenia maseczek.

Rok szkolny 2021/2022. Wychowanie fizyczne "po nowemu"

"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych" – czytamy w zaleceniach MEiN. Tym samym najmłodsi mogą zapomnieć o grze w piłkę nożną czy koszykówkę podczas zajęć.

Dodatkowo resort zachęca do korzystania z boiska szkolnego oraz przebywania na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Nowy rok szkolny a akcja szczepień

Jednym z kluczowych elementów programu "Bezpiecznego powrotu do szkół" jest stworzenie punktów szczepień w placówkach szkolnych. Harmonogram szczepień na nowy rok szkolny dzieli się na trzy części:

  • I tydzień września (1 - 5 września) – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
  • II tydzień września (6 - 12 września) – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
  • III tydzień września (13 - 19 września) – tydzień szczepień.

Inicjatywa wymaga jednak wcześniejszej konsultacji z rodzicami. Resort edukacji postanowiły tym samym wprowadzić tzw. tydzień informacyjny, w trakcie którego przeprowadzone zostaną lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami.

W kolejnym tygodniu od uczniów będą zbierane zgody od rodziców oraz opiekunów prawnych dzieci powyżej 12 r.ż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
ze szkoły nie...
rok temu
W biedniejszych gminach dużo szkół podstawowych w ciągu ostatnich 10 lat zostało polikwidowanych w ramach "łączenia" 2-3 szkół w jedną i szukania oszczędności. Już widzę jak dzięki zakazowi gier kontaktowych setka dzieci na malutkiej sali gimnastycznej będzie trzymać dystans społeczny.
Justyna
rok temu
To jest chore
Polak
rok temu
Absurd goni absurd. Jak już rząd chce kłamać to niech to robi inteligentnie. Nie wszyscy Polacy to skarlale móżdżki.
Uczennica
rok temu
Za trzy, cztery tygodnie uczniaki znów będą miały wakacje, takie domowe i pan minister nic na to nie poradzi. Już wiele razy rząd zaklinał rzeczywistość, czyli klamał na temat zarazy, a zaraza robiła swoje, teraz będzie to samo. I cnota niewieścia nic tu nie pomoże. Kolejna klapa.
Uczennica
rok temu
Za trzy, cztery tygodnie uczniaki znów będą miały wakacje, takie domowe i pan minister nic na to nie poradzi. Już wiele razy rząd zaklinał rzeczywistość, czyli klamał na temat zarazy, a zaraza robiła swoje, teraz będzie to samo. I cnota niewieścia nic tu nie pomoże. Kolejna klapa.
...
Następna strona