Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Rosja uruchamia pociągi na anektowany Krym. Ruszyła sprzedaż blietów

112
Podziel się:

Rosyjska firma Grand Serwis Express rozpoczęła sprzedaż biletów na kolejowe połączenia na Krym. Pierwsze pasażerskie składy na anektowany półwysep ruszą jeszcze w tym roku.

Rosja uruchamia pociągi na zaanektowany Krym. Bilety już można kupić
Rosja uruchamia pociągi na zaanektowany Krym. Bilety już można kupić (East News)

Pod koniec grudnia zaczną kursować pociągi z Rosji na anektowany przez to państwo Półwysep Krymski, należący do Ukrainy. Rosyjska firma Grand Serwis Express poinformowała w piątek o rozpoczęciu sprzedaży biletów na kolejowe połączenia pasażerskie na Krym przez most nad Cieśniną Kerczeńską.

Jak podaje PAP, ceny biletów na połączenia z Moskwy do Symferopola zaczynają się, w zależności od rodzaju przedziału, od 2966 rubli (blisko 180 zł po kursie z 8 listopada). Ich ostateczny koszt będzie wahał się m.in. w zależności od popytu i pory roku. Codzienne pociągi z Petersburga mają kursować od 23 grudnia, z Moskwy - od 24 grudnia. Grand Serwis Express jest operatorem przewozów, firma zapowiedziała, że podróż z Moskwy będzie trwała 33 godziny.

Most przez Cieśninę Kerczeńską dla ruchu samochodowego działa od maja 2018 r., później puszczono tamtędy przewozy towarów. Spółka Strojgazmontaż, należąca do związanego z Kremlem biznesmena Arkadija Rotenberga, zapowiada otwarcie części kolejowej na grudzień. Przedstawiciele kolei rosyjskich na anektowanym półwyspie zapowiadają, że docelowo pociągi na Krym będą jeździć z 11 miast Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także: Obejrzyj: Rosja sprzedaje wieprzowinę Chinom. Polska nie może

Co ciekawe, most przez Cieśninę Kerczeńską pierwotnie Rosja i Ukraina miały zbudować wspólnie. Jednak porozumienie zerwano w grudniu 2013 r., podczas wizyty ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Moskwie. Do wizyty doszło tuż po odstąpieniu przez ówczesny rząd w Kijowie od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, co w konsekwencji - w lutym 2014 roku - doprowadziło do odsunięcia Janukowycza od władzy i jego ucieczkę do Rosji.

W tym czasie na Krymie pojawiły się rosyjskie siły specjalne, po czym odbyło się nieuznane przez społeczność międzynarodową referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Jak przypomina PAP, budowę rosyjskiego mostu na Krym bez zgody Ukrainy potępiła m.in. Unia Europejska, która w lipcu 2018 r. nałożyła sankcje na firmy zaangażowane w jego budowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(112)
WYRÓŻNIONE
i tyle z hist...
5 lata temu
A niby czemu Krym należy do Ukrainy ? Czyżby starożytni banderowcy wycinali krymskie puszczei budowali świątynie , których ruiny można oglądać do dnia dzisiejszego i to pomimo tego , że późniejsi właściciele Krymu , Tatarzy definitywnie załatwili problem demograficzny , poprzedników eliminując ze stanu żywych lub sprzedając jako jasyr . A może banderowscy pracowici pionierzy budowali Sewastopol ? Nie , Ukraina stała się właścicielem Krymu bo Chruszczow Nikita podarował Krym ukraińskiej FSRR , a mógł to zrobić bo był właścicielem wszystkiego , oczywiście właścicielem w imieniu " ludzi pracy " CCCP .
oni tak juz m...
5 lata temu
Rzad obecnej Ukrainy oskarzyl nawet Mongolie o najazdy, grabierze i mordy na ludnosci w czasach Dzigis Hana. Na co Mongolia bardzo uprzejmie i rzeczowo poprosila o liste imienna ofiar tego zdarzenia.
Vox
5 lata temu
No i bardzo dobrze, przy czym bilety tanie, jak na 33 godziny przejazdu. W sypialnym to chyba 3990 rubli (to z Moskwy). A pamiętacie te informacje, że nie będzie, że się zawali, że opóźnienia, itp. itd.?
...
Następna strona