Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Rosja zafundowała nam kaskadę kryzysów" Premier: sytuacja bez precedensu

Podziel się:

- Sytuacja, w której znajdują się Polska i świat nie ma precedensu. Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia ostatnich 2-3 lat i dlatego walka z tym kryzysem jest i będzie tak trudna - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. - Pewne jest to, że kończymy z rosyjskim gazem - dodał.

"Rosja zafundowała nam kaskadę kryzysów" Premier: sytuacja bez precedensu
Zdaniem premiera dzięki współpracy między rządem, a polskimi przedsiębiorcami udało się uchronić gospodarkę "przed największym przekleństwem III RP, czyli bezrobociem" (PAP)

- Jeszcze nie otrząsnęliśmy się ze skutków pandemii Covid -19, a Rosja zafundowała nam kolejną kaskadę kryzysów: od zachwiania cenami gazu, przez presję migracyjną po wojnę z jej wszystkimi okrutnymi konsekwencjami - dodał premier.

"Kończymy z rosyjskim węglem"

Szef rządu przyznał, że wojna wprowadziła niepewność, ale też zmusiła do zmian i do rozwoju. - Pewne jest to, że z końcem roku kończymy z rosyjskim gazem. Zaprocentowała przezorność z ostatnich lat i dlatego możemy uniezależnić się od kaprysów Moskwy - tłumaczył.

W ocenie Morawieckiego, korekty wymagać będzie również plan zielonej transformacji, "czyli ambitne założenia polityki klimatycznej, które trzeba będzie przykroić do nowych warunków, tak aby nie zdusić mocy napędowych gospodarki".

- To z pewnością nie jest czas, kiedy moc polskiego biznesu jest najbardziej widoczna, ale prawda jest taka, że pokazał on swoją siłę bardziej niż kiedykolwiek - powiedział.

Premier podkreślił, że dzięki współpracy między rządem, a polskimi przedsiębiorcami udało się uchronić gospodarkę "przed największym przekleństwem III RP, czyli bezrobociem".

- Spowolniliśmy, ale nie dopuściliśmy do upadku, z którego nie można się podnieść. Dlatego teraz otwierają się szanse na nowy początek. Te wyzwania wymagają od biznesu przeorientowania się, znalezienia nowych punktów odniesienia i wyznaczania nowych ścieżek rozwoju - powiedział.

Tarcza zostaje, ale będą zmiany

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie zrezygnuje z tarczy antyinflacyjnej, ale ze względu na uwagi Komisji Europejskiej, będzie musiał zmienić formę.Chcemy zastąpić ją innym mechanizmem walki z inflacją. Tarcza pozostaje, ale w innym kształcie - zapewnił premier odpowiadając na pytania dziennikarzy w Kuligowie.

Komisja Europejska ma uwagi do rozwiązań zawartych w opracowanej przez polski rząd tarczy antyinflacyjnej. Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna", Polska miała otrzymać już oficjalne pismo z KE w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP