Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rozbudują autostradę A2. Jest przetarg na projekt

11
Podziel się:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na wykonanie projektu budowalnego rozbudowy autostrady A2 do trzech i czterech pasów ruchu na odcinku między Łodzią a Warszawą. Prace przy poszerzeniu autostrady mają rozpocząć się w 2025 r.

Rozbudują autostradę A2. Jest przetarg na projekt
GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt rozbudowy A2 na odcinku Łódź - Warszawa (PAP, PAP/Marian Zubrzycki)

- Ogłaszamy dziś przetarg na projekt budowalny na dobudowę trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa - poinformował w poniedziałek p.o. dyrektora łódzkiego oddziału GDDKiA Tomasz Kwieciński podczas konferencji zorganizowanej w Obwodzie Utrzymania Autostrady w Nieborowie w woj. łódzkim.

Postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy A2 przeprowadzi łódzki oddział GDDKiA i dotyczy także rozbudowy do czterech pasów odcinka autostrady między węzłami Konotopa i Pruszków. Kwieciński wyjaśnił, że wykonawca zostanie wybrany w połowie br. i od podpisania umowy będzie miał 18 miesięcy na opracowanie projektu.

Początek robót planowany jest na 2025 rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Posypały się mandaty. Niewiarygodne, co nagrał dron w Bydgoszczy

Rozbudowa autostrad A2 - szczegóły

Inwestycja na A2 między Warszawą a Łodzią będzie polegać na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady na długości ok. 89 km, w tym ok. 46 km w woj. łódzkim.

Wykorzystany do tego celu będzie szeroki pas dzielący. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków w woj. mazowieckim dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

256 km dróg krajowych

W tym roku Ministerstwo Infrastruktury i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planują udostępnić kierowcom 256 km dróg krajowych, ogłosić przetargi na inwestycje o długości 565 km i zawrzeć umowy na realizację 295 km.

"W tym roku planujemy zakończenie prac na blisko 50 km autostrady A18, dzięki czemu kierowcy będą mogli już korzystać z całego przebiegu tej trasy od granicy z Niemcami do A4. Planujemy ponadto oddanie do ruchu ponad 190 km dróg ekspresowych. Kierowcy skorzystają z odcinków S3, S7, S11, S14, S17, S52 oraz S61 w ramach międzynarodowej trasy Via Baltica" – powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jedną z najważniejszych inwestycji, nad której realizacją nadzór sprawuje GDDKiA, jest otwarcie tunelu drogowego pod Świną, który połączy wyspy Wolin i Uznam w Świnoujściu. Nowa trasa o długości 3,2 km, w tym blisko 1,5 km tunel, jest planowana do oddania w maju 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
jaś
2 miesiące temu
dlaczego od razu nie budować 3 pasów w jedną stronę?? po co tak tracić pieniądze i tworzyć frustrację wśród kierowców?
Jan
2 miesiące temu
Dokończcie lepiej S8 od Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów, Wieluń na Wrocław to się skończą korki na A2. Ludzi jadących od Wrocławia muszą jechać S8 w śladzie S14 do Łodzi następnie wjechać na A1 a później na A2. To nie jest normalne.
Baz
2 miesiące temu
Ten szeroki pas między jezdniami został tak zaprojektowany, żeby w przyszłości puścić kolej.
lol
2 miesiące temu
jeszcze nie wisiałem na której gałęzi albo latarni wisi ten co zadecydował o 2 pasach na odcinku WWA/Łódź... to zbrodnia przeciwko ludzkości.
Abdul
2 miesiące temu
W 2012 mogli już zrobić 3 pas a była szansa po Euro .