Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rozbudują autostradę A2. Jest przetarg na projekt

11
Podziel się:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na wykonanie projektu budowalnego rozbudowy autostrady A2 do trzech i czterech pasów ruchu na odcinku między Łodzią a Warszawą. Prace przy poszerzeniu autostrady mają rozpocząć się w 2025 r.

Rozbudują autostradę A2. Jest przetarg na projekt
GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt rozbudowy A2 na odcinku Łódź - Warszawa (PAP, PAP/Marian Zubrzycki)

- Ogłaszamy dziś przetarg na projekt budowalny na dobudowę trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa - poinformował w poniedziałek p.o. dyrektora łódzkiego oddziału GDDKiA Tomasz Kwieciński podczas konferencji zorganizowanej w Obwodzie Utrzymania Autostrady w Nieborowie w woj. łódzkim.

Postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy A2 przeprowadzi łódzki oddział GDDKiA i dotyczy także rozbudowy do czterech pasów odcinka autostrady między węzłami Konotopa i Pruszków. Kwieciński wyjaśnił, że wykonawca zostanie wybrany w połowie br. i od podpisania umowy będzie miał 18 miesięcy na opracowanie projektu.

Początek robót planowany jest na 2025 rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Posypały się mandaty. Niewiarygodne, co nagrał dron w Bydgoszczy

Rozbudowa autostrad A2 - szczegóły

Inwestycja na A2 między Warszawą a Łodzią będzie polegać na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady na długości ok. 89 km, w tym ok. 46 km w woj. łódzkim.

Wykorzystany do tego celu będzie szeroki pas dzielący. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków w woj. mazowieckim dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

256 km dróg krajowych

W tym roku Ministerstwo Infrastruktury i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planują udostępnić kierowcom 256 km dróg krajowych, ogłosić przetargi na inwestycje o długości 565 km i zawrzeć umowy na realizację 295 km.

"W tym roku planujemy zakończenie prac na blisko 50 km autostrady A18, dzięki czemu kierowcy będą mogli już korzystać z całego przebiegu tej trasy od granicy z Niemcami do A4. Planujemy ponadto oddanie do ruchu ponad 190 km dróg ekspresowych. Kierowcy skorzystają z odcinków S3, S7, S11, S14, S17, S52 oraz S61 w ramach międzynarodowej trasy Via Baltica" – powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jedną z najważniejszych inwestycji, nad której realizacją nadzór sprawuje GDDKiA, jest otwarcie tunelu drogowego pod Świną, który połączy wyspy Wolin i Uznam w Świnoujściu. Nowa trasa o długości 3,2 km, w tym blisko 1,5 km tunel, jest planowana do oddania w maju 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
jaś
rok temu
dlaczego od razu nie budować 3 pasów w jedną stronę?? po co tak tracić pieniądze i tworzyć frustrację wśród kierowców?
Jan
rok temu
Dokończcie lepiej S8 od Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów, Wieluń na Wrocław to się skończą korki na A2. Ludzi jadących od Wrocławia muszą jechać S8 w śladzie S14 do Łodzi następnie wjechać na A1 a później na A2. To nie jest normalne.
Baz
rok temu
Ten szeroki pas między jezdniami został tak zaprojektowany, żeby w przyszłości puścić kolej.
lol
rok temu
jeszcze nie wisiałem na której gałęzi albo latarni wisi ten co zadecydował o 2 pasach na odcinku WWA/Łódź... to zbrodnia przeciwko ludzkości.
Abdul
rok temu
W 2012 mogli już zrobić 3 pas a była szansa po Euro .