Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rozliczenie składki zdrowotnej. Ważny komunikat ZUS

4
Podziel się:

Zbliża się termin, w którym przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023.

Rozliczenie składki zdrowotnej. Ważny komunikat ZUS
przedsiębiorcy muszą przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023 (EAST_NEWS, ZOFIA BAZAK)

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2023 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne - przypomina ZUS w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Rozliczenie roczne należy wykazać w dokumencie za kwiecień 2024 roku:

  • ZUS DRA – osoby prowadzące działalność jednoosobową,
  • ZUS RCA – osoby opłacające składki za siebie oraz za inne osoby (np. zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców).

Jak wyjaśnia ZUS, należy wypełnić blok "Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne": XII w ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Dokumenty za kwiecień trzeba złożyć do 20 maja

20 maja 2024 r. jest ostatnim dniem, kiedy trzeba złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. - przypomina ZUS. Jest to także termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została:

  • opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba, że płatnik ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
  • opłacona w kwocie niższej niż ustalona - należy ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2024 r., czyli do 20 maja 2024 r.

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek będzie dostępny w widoku Dokumenty i wiadomości, w sekcji Dokumenty robocze.

We wniosku trzeba wskazać jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS. Wniosek należy wysłać do ZUS przez PUE – najpóźniej do 3 czerwca 2024 r.

Płatnik składek otrzyma zwrot nadpłaty składki na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Konieczność składania dokumentów w ZUS

Za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek muszą złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Sposób ich wypełnienia ma wpływ na weryfikację poprawności rozliczenia rocznego. Dokumenty korygujące wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące 2023 r. można złożyć:

  • najpóźniej do dnia, w którym płatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty,
  • do 1 lipca 2024 r. – jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
ksiegowa2
2 tyg. temu
Jak sobie prodzić z taką sytuacją. Właściciel zawiesił działaność gosp. w 03/2024 - jak teraz złożyć roczną deklarację za 2023 - komunikat z płatnika, że dane ZUS osoba wyrejestrowana
VasquezCure
3 tyg. temu
A jak zrobić rozliczenie osobie na karcie podatkowej?????? w poprzednim roku była rubryka, teraz nie ma!!!!! i "Płatnik" wykazuje błąd krytyczny a jak wprowadzam dane w rubrykę do ryczałtu, to jest komunikat, że nie ta forma opodatkowania. Znowu ktoś czegoś chyba nie dopilnował. No i, rzecz jasna, na infolinię zus nie można się dodzwonić.
księgowa
miesiąc temu
Za rok 2023 płatnik bierze wpłacone składki zdrowotne za 13 miesięcy a nie 12. Jak chcę poprawić ręcznie to nie ma możliwości. Zgroza . I kto ma się teraz martwić za poprawność deklaracji? Wiadomo płatnik nie zus. Zgroza. Proszę odznaczyć składkę za styczeń 2023 bo ona była doliczana do roku 2022.
Kura
miesiąc temu
Głupota tego systemu jest tak przerażająca, że jego twórcy powinni być przez rok batożeni pub licznie