Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Rozprzedają polskie drewno. Branża grzmi: potrzebny zakaz eksportu

420
Podziel się:

Zagraniczne firmy wykupują drewno w Polsce. Ceny są taki wysokie, że polskich form niedługo po prostu nie będzie stać na zakup polskiego surowca.

Rozprzedają polskie drewno. Branża grzmi: potrzebny zakaz eksportu
Zagraniczni pośrednicy wykupują polskie drewno (Adobe Stock)

Ceny drewna rosną tak szybko, że polskich firm nie stać na zakup rodzinnego surowca. - Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego — apeluje Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Ceny drewna rosną nie tylko w Polsce. Na całym świecie ceny szybują. Dlatego też polskie firmy muszą rywalizować na rynku rodzimym z zagraniczną konkurencją.

- Trudna sytuacja zaczęła się tak naprawdę w maju, czyli na aukcjach systemowych. Spodziewaliśmy się wzrostu cen, ale nikt nie przypuszczał, że w skrajnych przypadkach te ceny wzrosną o 200 czy 300 procent. Nie spodziewaliśmy się też tak dużej aktywności międzynarodowych pośredników w handlu drewnem i zagranicznych korporacji drzewnych, które w Polsce nie mają swoich zakładów, a kupują drewno do produkcji wyrobów gotowych dla zakładów umieszczonych w Europie czy na eksport do USA, gdzie ceny gwałtownie poszły w górę – tłumaczy Szelfer.

Zobacz także: Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"

Na rynku dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których drewno wyjeżdża z Polski i wraca już jako gotowy produkt. - Z Polski wyjeżdża ok. 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna – to oficjalnie – mówi Rafał Szelfer.

Dlatego od wielu miesięcy polska branża drzewna stara się o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z Polski. Takie zakazy obowiązują m.in. w Chorwacji czy Rumunii.

Szelfer uważa, że rząd bagatelizuje problem. - Od dłuższego czasu słyszymy, że trwają analizy, ale nie widzimy propozycji rozwiązania sytuacji. Nie ma wrażenia, że traktuje się nas poważnie – podsumowuje kontakty ze stroną rządową dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(420)
gość
2 lata temu
doszło tego że nie można kupić drewna na opał no to będziemy palić starymi meblami tak jak kiedyś bo mnie nie stać na zapłacenie 600zł za m3 tylko podziękowanie lasom państwowym polityką i jeszcze panu z polskie banku ten to nam daje teraz i tym co na nas zbijają majątek i gdzieś mają czy cie stać i czy przetrwasz zimę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lulu
2 lata temu
Tną lasy jak za okupacji ,lasy giną w oczach ,to nie są leśnicy tylko szabrownicy
Equitus Polon...
2 lata temu
Mam sporo swojego lasu i od trzech lat podmioty skupujące nie zaproponowały wyższej ceny tyle w temacie drożyzny . Zwykła propaganda
przeciwko Pol...
3 lata temu
Nasz węgiel dobrej jakości idzie niewiadomo gdzie a sprowadzany jest syf z rosji z jakimiś toksycznymi zanieszczyczeniami, drzewa tak samo, nasze dobrej jakości są eksportowane a do nas sprowadzane gorsze, tak samo z wodą pitna robią
samson
3 lata temu
A w Biedronce mięso z Francji !!!
...
Następna strona