Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Rozprzedają polskie drewno. Branża grzmi: potrzebny zakaz eksportu

415
Podziel się

Zagraniczne firmy wykupują drewno w Polsce. Ceny są taki wysokie, że polskich form niedługo po prostu nie będzie stać na zakup polskiego surowca.

Rozprzedają polskie drewno. Branża grzmi: potrzebny zakaz eksportu
Zagraniczni pośrednicy wykupują polskie drewno (Adobe Stock)
bErNTCjV

Ceny drewna rosną tak szybko, że polskich firm nie stać na zakup rodzinnego surowca. - Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego — apeluje Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Ceny drewna rosną nie tylko w Polsce. Na całym świecie ceny szybują. Dlatego też polskie firmy muszą rywalizować na rynku rodzimym z zagraniczną konkurencją.

- Trudna sytuacja zaczęła się tak naprawdę w maju, czyli na aukcjach systemowych. Spodziewaliśmy się wzrostu cen, ale nikt nie przypuszczał, że w skrajnych przypadkach te ceny wzrosną o 200 czy 300 procent. Nie spodziewaliśmy się też tak dużej aktywności międzynarodowych pośredników w handlu drewnem i zagranicznych korporacji drzewnych, które w Polsce nie mają swoich zakładów, a kupują drewno do produkcji wyrobów gotowych dla zakładów umieszczonych w Europie czy na eksport do USA, gdzie ceny gwałtownie poszły w górę – tłumaczy Szelfer.

bErNTCjX
Zobacz także: Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"

Na rynku dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których drewno wyjeżdża z Polski i wraca już jako gotowy produkt. - Z Polski wyjeżdża ok. 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna – to oficjalnie – mówi Rafał Szelfer.

Dlatego od wielu miesięcy polska branża drzewna stara się o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z Polski. Takie zakazy obowiązują m.in. w Chorwacji czy Rumunii.

bErNTCkd

Szelfer uważa, że rząd bagatelizuje problem. - Od dłuższego czasu słyszymy, że trwają analizy, ale nie widzimy propozycji rozwiązania sytuacji. Nie ma wrażenia, że traktuje się nas poważnie – podsumowuje kontakty ze stroną rządową dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErNTCky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(415)
Rot
wczoraj
Niby tak źle a kurs KPPD na giełdzie do góry. Drewno to towar rynkowy i jego cena ulega zmianie. W lipcu popyt na drewno spada bo ciepło i mokro więc choroby grzybowe.
Pis komuna
3 dni temu
Dzisiaj chciałem kupić łaty w miejscowym tartaku. Odpowiedź była taka: " takich telefonów to ja mam 30 dziennie". Nie ma drewna i nie będzie. Może we wrześniu". Za komuny też niczego nie było ale eksport dewizowy się odbywał. Komuna ograniczała np. spożycie wewnętrzne cukru, aby uzyskane w ten sposób nadwyżki kierować na eksport.
mlody
4 dni temu
Gdzie pan inteligent Suski?w tym przypadku już nie trzeba chronić rynku przed obcymi???
bErNTCkz
zcx
1 tyg. temu
Nie po to pis na potęgę wycina polskie lasy by teraz blokować sprzedaż polskiego drewna.
zcx
1 tyg. temu
Nie po to pis na potęgę wycina polskie lasy by teraz blokować sprzedaż polskiego drewna.
...
Następna strona