Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: mocniejsze dane z Chin wsparciem dla walut EM

0
Podziel się:

Wydarzeniem porannego handlu na rynku walutowym są lepsze figury dot. wzrostu gospodarczego za I kw. z Chin (6,4 proc. wobec oczekiwanych 6,3 proc.r/r). Wspiera to kwotowania walut surowcowych (m.in. 2-miesięczne maksima na AUD) ale również wyceny tych powiązanych z EM.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ (Materiały prasowe, DM BOŚ)

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN po tym jak dane z Chin wsparły kwotowania walut EM. Złoty notowany jest następująco: 4,2742 PLN za euro, 3,7835 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,7538 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9358 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,873 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem porannego handlu na rynku walutowym są lepsze figury dot. wzrostu gospodarczego za I kw. z Chin (6,4 proc. wobec oczekiwanych 6,3 proc.r/r). Wspiera to kwotowania walut surowcowych (m.in. 2-miesięczne maksima na AUD) ale również wyceny tych powiązanych z EM.

Poza figurami dot. PKB pozytywnie przyjęte zostały również pozostałe dane, w tym produkcja przemysłowa. Inwestorzy liczyli na potencjalne odbicie wskaźników w dalszej części roku - dane wskazują jednak, iż działania podjęte przez tamtejszych decydentów mogą doprowadzić do wcześniejszej stabilizacji gospodarczej. Na szerokim rynku byliśmy wczoraj świadkami lekkiego schłodzenia nastrojów po tym jak przecieki z EBC wskazywały, iż część tamtejszych decydentów powątpiewa w odbicie gospodarczej w drugiej części roku, co najpewniej rzutowałoby na nastawienie EBC.

W szerszym kontekście łagodne podejście EBC/FED traktować można w ramach czynnika wspierającego waluty EM. Warto jednak pamiętać, iż genezą nastawienia są jednak obawy o globalny wzrost. W kraju poznaliśmy założenia MF co do planu konwergencji - ministerstwo zakłada, iż w 2019r. tempo wzrostu wyniesie 4 proc., w 2020r. 3,7 proc., w 2021r. 3,4 proc. oraz 3,3 proc. w 2022 r.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane z krajowego rynku pracy (wynagrodzenia, zatrudnienie) za marzec. Spodziewane dynamiki wynoszą 7,2 proc. oraz 2,9 proc.. Na szerokim rynku mamy dziś dzień z publikacjami CPI za marzec (Włochy, UK, Stefa Euro, Kanada).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy podtrzymanie wyceny złotego blisko 3-tygodniowych maksimów. Sama dynamika ruchu uległa jednak wyraźnemu ograniczeniu. W dalszym ciągu najciekawiej prezentuje się zestawienie ze szwajcarskim frankiem, który zmierza w stronę 3,7265 PLN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)