Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Rynek czekał niecierpliwe. Jest decyzja RPP. Ważne dla kredytobiorców

153
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła - na pierwszym posiedzeniu w tym roku zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Tym samym nie należy oczekiwać zmian oprocentowania kredytów i lokat w bankach.

Rynek czekał niecierpliwe. Jest decyzja RPP. Ważne dla kredytobiorców
Na czele NBP i RPP stoi prof. Adam Glapiński. (Wikimedia)

Na zakończonym w środę posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna (referencyjna) wynosi 0,1 proc., a pozostałe także są blisko zera.

To oznacza, że oprocentowanie pieniędzy w transakcjach między bankami komercyjnymi i NBP nie zmieniło się. Tym samym nie można oczekiwać większych zmian w tabelach oprocentowania depozytów i kredytów oferowanych klientom detalicznym i firmom.

Po wybuchu epidemii koronawirusa RPP w trzech krokach mocno ścięła stopy procentowe (z 1,5 proc. do 0,1 proc.), aby pobudzić gospodarkę. Niektórzy kredytobiorcy mogli odczuć ulgę. W wyniku tej decyzji, przy kredycie o wartości 300 tys. zł zaciągniętym w styczniu 2008 roku na 30 lat miesięczna rata spadła o ponad 150 zł.

Zobacz także: Kiedy zacznie się odmrażanie gospodarki? Kościński: powrót do normalności za 2-3 miesiące

Po trzeciej obniżce w maju, która była krytykowana przez część ekonomistów, rynek nie spodziewał się kolejnych cięć. Jednak w ostatnim czasie prezes NBP zaskoczył rynki mówiąc o możliwości kolejnej obniżki. Dodatkowo, inflacja okazała się niższa od prognoz.

Sugestia o możliwości kolejnej obniżki padła m. in. ze strony prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego w zapowiedzi wywiadu opublikowanej na portalu "Obserwator Finansowy”. Jednak po lekturze całego wywiadu (który ukazał się tydzień później) większość ekonomistów nie przewidywała zmian stóp na styczniowym posiedzeniu.

Spekulacje na temat ewentualnego dalszego cięcia stóp ekonomiści potraktowali raczej jako wsparcie dla prowadzonych w tamtym czasie przez NBP interwencji walutowych osłabiających notowania złotego.

Pewne zamieszanie wprowadził dodatkowo grudniowy odczyt inflacji, która nieoczekiwanie znalazła się poniżej celu inflacyjnego NBP. RPP, decydując o wysokościach stóp procentowych, dba m.in. o odpowiedni poziom inflacji, a więc wzrostu cen w Polsce.

Najnowszy grudniowy odczyt GUS pokazał, że inflacja w Polsce znalazła się na poziomie 2,3 proc., a więc poniżej celu, który wynosi 2,5 proc. (chociaż możliwe są odchylenia do 1 pkt. proc. w górę lub w dół).

Ostatecznie RPP, zgodnie z przewidywaniami rynku, pozostawiła stopy bez zmian. Dla spłacających kredyty niskie stopy to dobra wiadomość. Gorzej z oszczędzającymi. Na lokatach trudno liczyć na duże odsetki. Już nie dziwią oferty na 0,1 lub 0,01 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
cogito
rok temu
Metodologia liczenia inflacji w Polsce pewnie pamięta jeszcze Gomułkę, kiedy to drożała żywność, a taniały szyny i wyroby walcowane..... Szkoda tylko, że te 2,3% to tylko pic na wodę i fotomontaż.....
co on
rok temu
nie ma porządnych koszul i garnituru ? ale obciach
Robert
rok temu
Super! Trochę odpocznę od kredytu:)
asa
rok temu
duda podobno pomógł frankowiczom :)
Loko
rok temu
Przy takich stopach to kredyt powinien być oprocentowany na 2%..Grają na maksymalne osłabienie zł.. Niestety tak grają jedynie ratujące przed upadkiem kraje
...
Następna strona