Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd chce obciąć budżet NFZ. To oznacza nawet 13 mld zł mniej na leczenie

104
Podziel się:

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) alarmuje, że zapowiadany rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje rozwiązania, których rzeczywistym skutkiem będzie uszczuplenie w przyszłym roku środków Narodowego Funduszu Zdrowia dostępnych na leczenie o kwotę ok. 13 mld zł - czytamy w oświadczeniu.

Rząd chce obciąć budżet NFZ. To oznacza nawet 13 mld zł mniej na leczenie
NFZ ma finansować świadczenia, których koszt dotychczas był pokrywany bezpośrednio z budżetu państwa (GETTY, Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto, NurPhoto)

FPP ostrzega, że pacjenci muszą się liczyć z perspektywą zmniejszenia poziomu finansowania świadczeń nawet o 10 proc. "Oznaczałoby dalsze ograniczenie dostępu do leczenia oraz wydłużenia kolejek na zabiegi lub do specjalistów. A wszystko to w czasie, kiedy zapotrzebowanie na świadczenia medyczne jest szczególnie zwiększone ze względu na tzw. dług zdrowotny występujący po pandemii" - napisano.

Przygotowywane są zmiany, które mają przenieść na Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązek finansowania zadań, których koszty dotychczas pokrywano z budżetu państwa. To m.in. zakupy szczepionek, ratownictwo medyczne, bezpłatne leki dla seniorów 75+ i kobiet w ciąży, programy lekowe dla chorych na hemofilię i zakażonych wirusem HIV.

Łącznie przekłada się to na sumę ponad 7 mld zł, które trzeba będzie znaleźć w ramach dotychczasowego budżetu NFZ, który nie otrzyma z tytułu objęcia dodatkowych zadań jakiejkolwiek finansowej rekompensaty - ostrzega FPP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: COVID i wojna zmieniają Żabkę. "Plany finansowe zamieniliśmy na scenariusze"

Budżet NFZ straci nawet 13 mld zł

Organizacja ta zwraca też uwagę, że środki z funduszu zapasowego NFZ będą mogły zostać przeniesione do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. "Spodziewane jest wytransferowanie w przyszłym roku kwoty rzędu 6 mld zł. Na dodatek, dochody Funduszu zostaną uszczuplone z powodu zaprzestania opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, które do tej pory były pokrywane z budżetu państwa. W łącznym wymiarze daje to kwotę przynajmniej 13 mld zł w 2023 r., które zamiast na leczenie pacjentów zostaną wydane w inny sposób" - czytamy.

Jak pisała "Gazeta Wyborcza", eksperci firmy Public Policy oszacowali, że proponowane zmiany w najbliższych trzech latach mogą obciąć wydatki na leczenie o 20-40 mld zł.

"Projektowane regulacje winny skutkować ograniczeniem przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wydatków budżetu państwa" - czytamy w uzasadnieniu projektowanych zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
Mirek
7 miesięcy temu
I to jest prawidłowy kierunek. Składki plus wydatki z budżetu powinny pokrywać koszty. Zarówno w ZUS jak i NFZ. Składki opłacane z budżetu to brak równości w ponoszeniu kosztów i dostępie do opieki medycznej. Dobrze, że je zniesiono.
Gda
rok temu
Tak kończy się rozdawnictwo 500 plus
xyz
rok temu
W budżecie brakuje pieniędzy , mści się polityka rozdawnictwa i pożyczek , które trzeba teraz spłacać . Będziecie stać w kolejkach do lekarzy jeszcze dłużej i płakać . Płakać i płacić za politykę PISu .
Diomed44
rok temu
Dorzucili 9% składki na NFZ a teraz ta kasę wzmacnia na kancelarie premiera, żeby miał 1 mld do wydania dla siebie :)
Wybitnie boga...
2 lata temu
No wprawdzie prezes powiedział , że wszystkie doktory zarabiają w Polsce po 100 000 tys zł na miesiąc w szpitalach . To ilu jest doktorów w Polsce ? 250 tys doktorów ? , którzy razem miesięcznie zabierają na swoje pensje 25 miliarów złotych z budżetu czyli w skali roku 300 miliardów złotych. Nie bójcie się . Prezes dobrze myśli . Zabierze im po prostu 11 miliardów z tych 300 miliardów i nic nie obetnie z procedur. Przecież ludzie biliście mu brawo jak ujawniał tą prawdę o zachłanności lekarzy . Teraz chce poprawić sytuację a Wy zaczynacie jak zwykle jęczeć hahaha
...
Następna strona