Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Rząd chce ustalić limit dla Biur Usług Płatniczych. Maksymalna kwota transakcji to 2,5 tys. euro

67
Podziel się:

Transakcje o większej wartości niż 2,5 tys. euro będą wymagały skorzystania z usług innych dostawców usług płatniczych, uważa rząd.

Rząd chce ustalić limit dla Biur Usług Płatniczych. Maksymalna kwota transakcji to 2,5 tys. euro
(Fotolia, ratmaner)

Rząd chce wprowadzić ograniczenie kwoty pojedynczej transakcji lub transakcji z tego samego tytułu, realizowanej przez Biura Usług Płatniczych (BUP). Górną granicą byłoby 2,5 tys. euro, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według wykazu, rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych w III kwartale w 2020 roku.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, transakcje o większej wartości będą wymagały skorzystania z usług innych dostawców usług płatniczych - na przykład małej instytucji płatniczej, krajowej instytucji płatniczej lub banku.

"W projektowanej ustawie przewiduje się zmianę obecnie funkcjonujących przepisów, które bezpośrednio przyczynią się do zredukowania rosnących kosztów utrzymania działalności w charakterze biur usług płatniczych (BUP) oraz do zmniejszenia wymogów stawianych tej grupie przedsiębiorców" - czytamy w informacji.

Celem uproszczenie dla drobnych

Rząd zapewnia, że zmiany te przyczynią się do "uproszczenia i usprawnienia dalszego rozwoju uczestników rynku finansowego".

Większość BUP to drobni przedsiębiorcy świadczący usługi przekazu pieniężnego w uzupełnieniu innej działalności gospodarczej. Dlatego zgodnie z projektem "podstawową działalnością BUP powinna być obsługa nisko kwotowych przekazów pieniężnych (co do zasady inicjowanych wpłatą gotówkową), za pomocą których są realizowane różnego rodzaju opłaty i rozliczenia związane z czynnościami życia codziennego i obsługą osób niekorzystających z rachunków płatniczych do dokonywania tego typu transakcji".

Zobacz także: Polska Bezgotówkowa. Nawet księża dostają terminale z programu:

"Usługi takie nie generują ryzyka dla systemu finansowego, a ryzyko dla konsumentów jest porównywalne z innymi usługami opartymi na zaufaniu (takimi jak np. sprzedaż internetowa)" - zaznaczyło Ministerstwo Finansów, które jest inicjatorem proponowanych zmian.

W związku z tym planowane jest zniesienie obowiązków BUP wobec Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczących przekazywania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy gwarancji lub ubezpieczenia zawartych w celu ochrony środków otrzymanych od użytkowników oraz kar związanych z niedopełnieniem takiego obowiązku. O sposobie ochrony środków klientów będą informować KNF jedynie w ramach sprawozdawczości rocznej.

Biura Usług Płatniczych mają zostać zobowiązane do informowania klientów o posiadanej gwarancji lub ubezpieczeniu w sposób umożliwiający im zapoznanie się ze sposobem ochrony ich środków przed złożeniem zlecenia w BUP. Naruszenie obowiązku zawarcia umowy gwarancji lub ubezpieczenia ma być traktowane jako rażące naruszenie warunków działalności i skutkować zakazem jej prowadzenia oraz wykreśleniem z rejestru.

Rząd proponuje więcej zmian w usługach płatniczych

Wśród propozycji znalazło się np. ograniczenie i uproszczenie nadzoru publicznego nad działalnością BUP z naciskiem na kontrolę zdalną i kontrolę następczą, realizowaną w szczególności przez wyłączenie możliwości przeprowadzania inspekcji.

Obowiązek sprawozdawczości związany z przekroczeniem limitów finansowych działalności miałby zostać zlikwidowany a kary pieniężne na rzecz stosowania zaleceń przez KNF (w przypadku niewykonania zaleceń KNF będzie wszczynać postępowanie w sprawie zakazu prowadzenia działalności i wykreślenia z rejestru) ograniczone.

Rząd proponuje też, by powstał katalog warunków prowadzenia działalności w charakterze BUP (w przypadku ich naruszenia KNF będzie mógł podjąć decyzję o zakazie prowadzenia działalności).

Zmienić ma się również model wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością BUP. Wpłaty byłyby ograniczone w związku z ograniczeniem zadań nadzorczych.

Kontrola małych instytucji płatniczych

Ze względu na szeroki zakres świadczonych usług, np. wymiany walut, przechowywania pieniędzy itd. przez tzw. małe instytucje płatnicze (MIP) wprowadzony miałby zostać obowiązek przekazywania do KNF, na etapie ubiegania się o wpis do rejestru, informacji dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, tak jak w przypadku krajowych instytucji płatniczych.

MIP miałby również przekazywać do KNF dane związane z branżą, w jakiej działa hybrydowa mała instytucja płatnicza (MIP może prowadzić inną działalność gospodarczą niż świadczenie usług płatniczych - działa wówczas jako tzw. instytucja hybrydowa).

Wprowadzone zostanę też instrumenty kontroli dla UKNF, a metody naliczania opłat na pokrycie kosztów nadzoru ponoszonych przez krajowe instytucje płatnicze, krajowe instytucje pieniądza elektronicznego oraz BUP zostać mają ujednolicenie.

Od 1 stycznia 2019 r. koszty nadzoru są finansowane bezpośrednio z przychodów UKNF. Wpłaty i opłaty na pokrycie kosztów nadzoru ustala się w oparciu o kwotę ustaloną w planie finansowym UKNF, a po zakończeniu roku obrotowego UKNF ustala różnicę pomiędzy planowanymi a wykonanymi kosztami, którą uwzględnia się w rozliczeniu kosztów nadzoru w danym roku obrotowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(67)
tom
4 lata temu
a papier toaletowy też nam będą wydzielać
ziom
4 lata temu
kupiona ustawa pod banksterów?
poki
4 lata temu
To moze rzad ustali limit na wysokosc wydawanej gotowki przez obywatela w ciagu miesiaca? Oczywiscie z zaznaczeniem co w ramach limitu moze kupic i w ktorym sklepie.
ten rząd
4 lata temu
jak za coś się weźmie to syf gotowy.
Anty
4 lata temu
Noc dziwnego.Pazerni żydzi.
...
Następna strona