Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Lista ostrzeżeń publicznych KNF. Uwaga na dwie firmy

32
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych dwa podmioty, które prowadzą działalność bez odpowiedniego zezwolenia. Chodzi o spółki ePłatności sp. z o.o. z Andrychowa oraz RPDP rushpay.pl z Warszawy.

KNF wpisał na listę ostrzeżeń publicznych dwa kolejne podmioty
KNF wpisał na listę ostrzeżeń publicznych dwa kolejne podmioty (Fotolia, Tomasz Zajda)

KNF poinformowała w poniedziałek po południu, że na liście ostrzeżeń publicznych znalazły się dwie nowe spółki.

Jednocześnie Komisja złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez oba podmioty. Chodzi o prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych (przelewy, płatności internetowe itp.) bez odpowiedniego zezwolenia.

Pierwsza ze spółek to ePłatności sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Andrychowie (e-platnosci.com). Jak wskazuje KNF, przez ponad rok była ona wpisana do rejestr biur usług płatniczych, ale tylko do 10 lipca. Prowadzenie działalności po tym dniu oznacza złamanie przepisów.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Nie należy mylić jej ze spółką Polskie e-Płatności, która jest zupełnie innym podmiotem.

W bardzo podobnej sytuacji do andrychowskiej spółki jest RPDP Robert Paszkowski z siedzibą w Warszawie (działalność prowadzi za pośrednictwem serwisu rushpay.pl). Tu jednak wpis do rejestru wygasł 5 sierpnia tego roku.

W obu przypadkach KNF złożył też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - odpowiednio do prokuratur w Wadowicach i Warszawie.

Za prowadzenie takiej działalności bez zezwolenia grozi kara do 2 lat więzienia lub grzywna w wysokości nawet 5 mln zł.

Po publikacji odezwali się do nas przedstawiciele spółki ePłatności. Poniżej prezentujemy jej pełne stanowisko:

Informuję, że niniejsze zgłoszenie dotyczy historycznej działalności naszej spółki w charakterze Biura Usług Płatniczych, którą prowadziła od kwietnia do grudnia 2018 roku.

W chwili obecnej spółka działa w charakterze Małej Instytucji Płatniczej (MIP10/2018), względem której Komisja Nadzoru Finansowego nie ma żadnych zastrzeżeń.

Co istotne, spółka przed rozpoczęciem swojej działalności w charakterze Biura Usług Płatniczych wystosowała do KNF zapytanie, czy planowana działalność mieści się w obszarze kompetencji, którą może podejmować Biuro Usług Płatniczych. Dnia 24 listopada 2017 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wystosował odpowiedź, w której jasno wskazał, że BUP może wykonywać usługi przekazu pieniężnego także w formie bezgotówkowej, czyli takiej, jaką prowadzi spółka ePłatności.

W związku z opisaną powyżej sytuacją, w dniu jutrzejszym podejmiemy próbę kontaktu z UKNF celem jej wyjaśnienia. Pragniemy także uspokoić, że bieżąca działalność spółki nie jest w żadnym stopniu powiązana z przedmiotowym wpisem.

Kamil Karcz
Prezes Zarządu Komplementariusza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Dar
rok temu
Nie polecam!! Odmówiono podłączenia sklepu z powodu nieprawidłowego regulaminu-poprawiliśmy go. Po raz drugi odmówiono bez wyjaśnienia przyczyny
Marian
3 lata temu
Knf to jakas kpina, gdzie byla gdy robili przekret na gino rossi???????
zxcv
3 lata temu
a kto ostrzeże nas przed knf???!!!
jokoono
3 lata temu
Pogonić urzędasów z dziwacznego KNF!
Tamaryn
3 lata temu
UOKIK niedawno ich tez ukarał za oszustwa SMSowe. Jak taka firma może działać na rynku finansowym
...
Następna strona