Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Rząd miesza w Dzienniku Ustaw. To odpowiedź na działania Gowina

68
Podziel się:

Decyzją premiera Pełnomocnikiem Rządu ds. MŚP może od teraz zostać sekretarz lub podsekretarz stanu mianowany wyłącznie przez szefa rządu. Zmiana stanowi pokłosie konfliktu Prawa i Sprawiedliwości z Porozumieniem Jarosława Gowina.

Rząd miesza w Dzienniku Ustaw. To odpowiedź na działania Gowina
Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie sekretarz albo podsekretarz stanu wyznaczony przez premiera (PAP, PAP)

W połowie zeszłego tygodnia za krytykę Polskiego Ładu ze stanowiska wiceministra rozwoju została odwołana Anna Kornecka. Bez pracy była niecałe dwa dni. Już w piątek wicepremier Jarosław Gowin mianował ją bowiem pełnomocniczką do spraw inwestycji i zielonego ładu. Na reakcję Prawa i Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać.

Zmiana sposobu powoływania pełnomocnika Rządu ds. MŚP ma wynikać z obawy, że szef Porozumienia pokusi się o podobny manewr jak w przypadku Kornackiej w podlegającym mu Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Przypomnijmy, że w myśl obowiązujących dotychczas przepisów pełnomocnikiem mógł zostać sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od teraz nominację może otrzymać również podsekretarz stanu wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów.

Co więcej, obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną ma mu zapewniać Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a nie - jak było wcześniej - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Zobacz także: Rzecznik MŚP uderza w rząd: w Niemczech coś takiego byłoby nie do pomyślenia

Ponadto wydatki związane z działalnością Pełnomocnika będą pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak natomiast czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, dotychczas pełnomocnik był "umiejscowiony i obsługiwany przez nieistniejące Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (obecnie kompetencje w tym zakresie wykonuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)".

Porozumienie vs PiS, czyli dramat w odcinkach

Już w piątek 6 sierpnia wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin mianował Annę Kornecką swoją pełnomocniczką do spraw inwestycji i zielonego ładu. Wcześniej Kornecka została odwołana z funkcji wiceministra za krytykę Polskiego Ładu.

We wtorek Anna Kornecka skrytykowała propozycje zawarte w Polskim Ładzie. We wtorek w studiu TVN24 stwierdziła, że Porozumienie Jarosława Gowina sprzeciwia się podwyżce podatków, dlatego też nie może zgodzić się na rozwiązania zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Chodzi przede wszystkim o zmiany w składce zdrowotnej. W poniedziałek światło dzienne ujrzał projekt ustawy podatkowej, przygotowany przez resort finansów. Po jego uchwaleniu pracodawcy nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej od podatku i będą ja płacić na takim samym poziomie jak pracownicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
wolny elektro...
3 lata temu
Może merytorycznie, ktoś napisze jak się mają te składki do np. w Niemczech lub innych krajach UE - to raz, dwa - jak sobie wyobrażacie wzrost podatków bez wprowadzenia podatku katastralnego, bo UE będzie dążyć do ujednolicenia podatków w całej unii? Trzy - czy zmiana odnośnie składki równo ogarnie jednoosobowe podmioty czy tylko pracodawców zatrudniających pracowników, nie wiem więc pytam. Wiem natomiast że firmy transportowe obchodzą niektóre składki poprzez zatrudnianie na tzw. (działalności) - psuje to zasady konkurencji i znacząco różnicuje zarobki faktycznie obciążając firmy i pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Każdy kij ma dwa końce a moneta awers i rewers - wielu wciąż o tym stara się nie myśleć i nie pamiętać.
sos
3 lata temu
Panie Gowin , mogłeś być marszałkiem w nowej koalicji. Źle to rozegrałeś . Jeżeli dojdzie do wyborów to zostałeś się z niczym , zapomną o Tobie. Jeżeli Pis wszystko przeforsuje to co chce zrobić to ty będziesz za to odpowiedzialny . W sumie nie żal mi Ciebie.
ZŁOTY MELON.
3 lata temu
Gowin znalazł się tam gdzie POwinien być od dawna. Na taczce. Brawo PIS.
tok
3 lata temu
Kto raz zdradził będzie to robił ponownie. Gowin chciał być kimś a został nikim.
obsrywator
3 lata temu
pełennocnik ds. MŚP lub innych... kogo to obchodzi. To wszystko tematy zastępcze: polski ład, podwyżka podatków, lgbt, pedofilia/homoseksualizm w Kościele Katolickim. A tak na prawdę jest jedno ważne - walka o wolność. Pod przykrywka walki z nieistniejąca pandemią totalitaryści światowi chcą wyeliminować gotówkę, zakazać obsługiwania ludzi nieoznakowanych (już kary dla sklepów za obsługę niezamaskowanych) i zakazać ludziom nieoznakowanym kupowania (już kary dla niezamaskowanych). Ap 13,17 dzieje się tu i teraz na naszych oczach.
...
Następna strona