Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Rząd miesza w Dzienniku Ustaw. To odpowiedź na działania Gowina

68
Podziel się:

Decyzją premiera Pełnomocnikiem Rządu ds. MŚP może od teraz zostać sekretarz lub podsekretarz stanu mianowany wyłącznie przez szefa rządu. Zmiana stanowi pokłosie konfliktu Prawa i Sprawiedliwości z Porozumieniem Jarosława Gowina.

Rząd miesza w Dzienniku Ustaw. To odpowiedź na działania Gowina
Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie sekretarz albo podsekretarz stanu wyznaczony przez premiera (PAP, PAP)

W połowie zeszłego tygodnia za krytykę Polskiego Ładu ze stanowiska wiceministra rozwoju została odwołana Anna Kornecka. Bez pracy była niecałe dwa dni. Już w piątek wicepremier Jarosław Gowin mianował ją bowiem pełnomocniczką do spraw inwestycji i zielonego ładu. Na reakcję Prawa i Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać.

Zmiana sposobu powoływania pełnomocnika Rządu ds. MŚP ma wynikać z obawy, że szef Porozumienia pokusi się o podobny manewr jak w przypadku Kornackiej w podlegającym mu Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Przypomnijmy, że w myśl obowiązujących dotychczas przepisów pełnomocnikiem mógł zostać sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od teraz nominację może otrzymać również podsekretarz stanu wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów.

Co więcej, obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną ma mu zapewniać Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a nie - jak było wcześniej - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Zobacz także: Rzecznik MŚP uderza w rząd: w Niemczech coś takiego byłoby nie do pomyślenia

Ponadto wydatki związane z działalnością Pełnomocnika będą pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak natomiast czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, dotychczas pełnomocnik był "umiejscowiony i obsługiwany przez nieistniejące Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (obecnie kompetencje w tym zakresie wykonuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)".

Porozumienie vs PiS, czyli dramat w odcinkach

Już w piątek 6 sierpnia wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin mianował Annę Kornecką swoją pełnomocniczką do spraw inwestycji i zielonego ładu. Wcześniej Kornecka została odwołana z funkcji wiceministra za krytykę Polskiego Ładu.

We wtorek Anna Kornecka skrytykowała propozycje zawarte w Polskim Ładzie. We wtorek w studiu TVN24 stwierdziła, że Porozumienie Jarosława Gowina sprzeciwia się podwyżce podatków, dlatego też nie może zgodzić się na rozwiązania zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Chodzi przede wszystkim o zmiany w składce zdrowotnej. W poniedziałek światło dzienne ujrzał projekt ustawy podatkowej, przygotowany przez resort finansów. Po jego uchwaleniu pracodawcy nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej od podatku i będą ja płacić na takim samym poziomie jak pracownicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
wolny elektro...
rok temu
Może merytorycznie, ktoś napisze jak się mają te składki do np. w Niemczech lub innych krajach UE - to raz, dwa - jak sobie wyobrażacie wzrost podatków bez wprowadzenia podatku katastralnego, bo UE będzie dążyć do ujednolicenia podatków w całej unii? Trzy - czy zmiana odnośnie składki równo ogarnie jednoosobowe podmioty czy tylko pracodawców zatrudniających pracowników, nie wiem więc pytam. Wiem natomiast że firmy transportowe obchodzą niektóre składki poprzez zatrudnianie na tzw. (działalności) - psuje to zasady konkurencji i znacząco różnicuje zarobki faktycznie obciążając firmy i pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Każdy kij ma dwa końce a moneta awers i rewers - wielu wciąż o tym stara się nie myśleć i nie pamiętać.
sos
rok temu
Panie Gowin , mogłeś być marszałkiem w nowej koalicji. Źle to rozegrałeś . Jeżeli dojdzie do wyborów to zostałeś się z niczym , zapomną o Tobie. Jeżeli Pis wszystko przeforsuje to co chce zrobić to ty będziesz za to odpowiedzialny . W sumie nie żal mi Ciebie.
ZŁOTY MELON.
rok temu
Gowin znalazł się tam gdzie POwinien być od dawna. Na taczce. Brawo PIS.
tok
rok temu
Kto raz zdradził będzie to robił ponownie. Gowin chciał być kimś a został nikim.
obsrywator
rok temu
pełennocnik ds. MŚP lub innych... kogo to obchodzi. To wszystko tematy zastępcze: polski ład, podwyżka podatków, lgbt, pedofilia/homoseksualizm w Kościele Katolickim. A tak na prawdę jest jedno ważne - walka o wolność. Pod przykrywka walki z nieistniejąca pandemią totalitaryści światowi chcą wyeliminować gotówkę, zakazać obsługiwania ludzi nieoznakowanych (już kary dla sklepów za obsługę niezamaskowanych) i zakazać ludziom nieoznakowanym kupowania (już kary dla niezamaskowanych). Ap 13,17 dzieje się tu i teraz na naszych oczach.
...
Następna strona