Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

Rząd otwiera się na cudzoziemców szukających pracy. Na szybko pisze nowe przepisy

94
Podziel się:

To już pewne - będzie nowa ustawa, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by pracownicy ze Wschodu mogli szybciej podjąć legalną pracę.

Rząd otwiera się na cudzoziemców szukających pracy. Na szybko pisze nowe przepisy
Rząd zamierza złagodzić wymogi związane z pozwoleniami na pracę w Polsce dla cudzoziemców (Adobe Stock)

Nad zmianami legislacyjnymi pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Założeniem jest, by weszły w życie już na początku 2022 r.

Najważniejsza kwestia? Rezygnacja z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Zamiast tego weryfikowane będzie jedynie to, czy przybywająca do Polski osoba ma zagwarantowaną pracę z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.

Zobacz także: Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

Mniej formalności

Brak analizy przyszłego miejsca zamieszkania powinien ograniczyć liczbę formalności oraz przyspieszyć procedury. Twórcy projektu uznali - o co zresztą postulowały organizacje pracodawców - że fakt podejmowania legalnej pracy jest w pełni wystarczający do uznania, że cudzoziemiec sobie w Polsce poradzi. I że nie należy przyjmować, iż bez państwowej kontroli będzie chciał spać pod mostem.

"W sprawach cudzoziemców od kilku lat obserwowany jest wzrost ogólnej liczby wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych na terytorium Polski, w szczególności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę składanych do urzędów wojewódzkich, co przekłada się na coraz dłuższy czas oczekiwania na rozpatrzenie tych spraw. Zachodzi ponadto potrzeba poprawy niektórych rozwiązań prawnych dotyczących dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy w interesie polskich pracodawców, jak również ułatwienie pozyskiwania przez inwestorów strategicznych pracowników zza granicy" - wskazuje MSWiA w piśmie złożonym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uzasadniającym potrzebę przyjęcia nowych rozwiązań.

Coraz więcej, coraz gorzej

Przedsiębiorcy faktycznie skarżą się na długi czas oczekiwania na zezwolenia na pracę dla zagranicznych pracowników.

To w znacznej mierze kwestia skali, która przytłoczyła polskich urzędników. W 2020 r. wydano zezwolenia na pracę dla ponad 406 tys. cudzoziemców. Dla porównania w 2015 r. takich zezwoleń było niespełna 66 tys.

W efekcie na decyzję trzeba czekać długimi miesiącami. W 2019 r. sprawdzenie w tej sprawie przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli.

Wynikło z niej, że czas legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie - z 64 do 206 dni. W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata.

Resort spraw wewnętrznych i administracji planuje wskazać w projekcie ustawy szczególny 60-dniowy termin załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy. Ma być on liczony od momentu złożenia kompletu dokumentów. Tyle że już dziś istnieją terminy instrukcyjne na rozpatrywanie spraw, które nie są dochowywane ze względu na niewydolność urzędów zajmujących się wydawaniem zezwoleń.

Zgodnie z danymi GUS, cytowanymi przez portal Demagog.org.pl, w 2019 r. najliczniejszą grupę cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie, stanowili obywatele Ukrainy (74,3 proc.). Zauważalny odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Białorusi (6,1 proc.), Nepalu (2,1 proc.), Mołdawii (1,9 proc.) oraz Indii (1,8 proc.). Łącznie zezwolenia trafiły do obywateli 131 różnych państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Tacho
6 miesięcy temu
Wojna zaczyna się w sercu ludzkim. Ustrzec się od nienawiści do innych narodów.
Głodny Janusz...
2 lata temu
Nie chcemy wpuszczać obcokrajowcow, ale jak pizza czy kebs jedzie 1,5h bo nie ma komu robić, to krew nas zalewa :) takie polskie piekiełko. W Anglii wyrzucili obcokrajowcow, ciężko im teraz zrobić zakupy, po indyka na święta będą jechać do Francji :)
Kali Laska
2 lata temu
Obywatele Bualorusi powinni byc zwolnieni z jakichkolwiek pozwolen i wiz. Kto jest za ??
ha ha ha
2 lata temu
Jeszcze macie wątpliwości dla kogo ten kraj? Polska nie jest krajem dla polaków.
bystry
2 lata temu
Przy deficycie na rynku należny zdecydowanie ciąć etaty w budżetówce. Tam jest armia ludzi która nic nie robi, uprościć przepisy i zostawić z 30% stanu. Reszta niech się sprawdzi w biznesie. Zresztą byłby to powrót do stanu osobowego z komuny.
...
Następna strona