Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

Rząd otwiera się na cudzoziemców szukających pracy. Na szybko pisze nowe przepisy

55
Podziel się:

To już pewne - będzie nowa ustawa, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by pracownicy ze Wschodu mogli szybciej podjąć legalną pracę.

Rząd otwiera się na cudzoziemców szukających pracy. Na szybko pisze nowe przepisy
Rząd zamierza złagodzić wymogi związane z pozwoleniami na pracę w Polsce dla cudzoziemców (Adobe Stock)
bEChqNkR

Nad zmianami legislacyjnymi pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Założeniem jest, by weszły w życie już na początku 2022 r.

Najważniejsza kwestia? Rezygnacja z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Zamiast tego weryfikowane będzie jedynie to, czy przybywająca do Polski osoba ma zagwarantowaną pracę z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.

Zobacz także: Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"
bEChqNkT

Mniej formalności

Brak analizy przyszłego miejsca zamieszkania powinien ograniczyć liczbę formalności oraz przyspieszyć procedury. Twórcy projektu uznali - o co zresztą postulowały organizacje pracodawców - że fakt podejmowania legalnej pracy jest w pełni wystarczający do uznania, że cudzoziemiec sobie w Polsce poradzi. I że nie należy przyjmować, iż bez państwowej kontroli będzie chciał spać pod mostem.

"W sprawach cudzoziemców od kilku lat obserwowany jest wzrost ogólnej liczby wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych na terytorium Polski, w szczególności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę składanych do urzędów wojewódzkich, co przekłada się na coraz dłuższy czas oczekiwania na rozpatrzenie tych spraw. Zachodzi ponadto potrzeba poprawy niektórych rozwiązań prawnych dotyczących dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy w interesie polskich pracodawców, jak również ułatwienie pozyskiwania przez inwestorów strategicznych pracowników zza granicy" - wskazuje MSWiA w piśmie złożonym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uzasadniającym potrzebę przyjęcia nowych rozwiązań.

bEChqNkZ

Coraz więcej, coraz gorzej

Przedsiębiorcy faktycznie skarżą się na długi czas oczekiwania na zezwolenia na pracę dla zagranicznych pracowników.

To w znacznej mierze kwestia skali, która przytłoczyła polskich urzędników. W 2020 r. wydano zezwolenia na pracę dla ponad 406 tys. cudzoziemców. Dla porównania w 2015 r. takich zezwoleń było niespełna 66 tys.

bEChqNla

W efekcie na decyzję trzeba czekać długimi miesiącami. W 2019 r. sprawdzenie w tej sprawie przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli.

Wynikło z niej, że czas legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie - z 64 do 206 dni. W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata.

Resort spraw wewnętrznych i administracji planuje wskazać w projekcie ustawy szczególny 60-dniowy termin załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy. Ma być on liczony od momentu złożenia kompletu dokumentów. Tyle że już dziś istnieją terminy instrukcyjne na rozpatrywanie spraw, które nie są dochowywane ze względu na niewydolność urzędów zajmujących się wydawaniem zezwoleń.

Zgodnie z danymi GUS, cytowanymi przez portal Demagog.org.pl, w 2019 r. najliczniejszą grupę cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie, stanowili obywatele Ukrainy (74,3 proc.). Zauważalny odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Białorusi (6,1 proc.), Nepalu (2,1 proc.), Mołdawii (1,9 proc.) oraz Indii (1,8 proc.). Łącznie zezwolenia trafiły do obywateli 131 różnych państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEChqNlu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Michu
15 godz. temu
5 lat za pozno. Dla mlodych i wyksztalconych rzad powinien zapewnic bajke. Dla mlodych i pracowitych dac mozliwosci i kursy polskiego. Starych nam nie trzeba.
ha,ha,ha...
wczoraj
Na przełomie lat 50-60 Niemcy zapraszali do siebie do roboty Jugosłowian ,później Turków a następnie Polaków . Ponieważ rąk do pracy nadal brakuje zaprosili ostatnio "uchodźców" z Afryki ... i na nich się ostro przejechali.
hjfgyj67trj
wczoraj
POLACY ich nie CHCA a rzad WBREW naszej WOLI ich SCIAGAC - pamietajcie KIEDYS doprowadzi to do WOJNY DOMOWEJ
bEChqNlv
Xyz
2 dni temu
Na jakich cudzoziemców rząd chce nas otworzyć? Na niezaszczepionych Ukraincow, którzy nie zamierzają się szczepić? W jakich szpitalach będą zajmować miejsca, w naszych? Proszę przyjrzeć się kanałowi Ukrainiec w Polsce (cyrylica), który powinien zostać już dawno zamknięty. Takiej mądrości potrzeba w Polsce? Domagam się interwencji wobec działania wbrew interesowi Polski.
nina
2 dni temu
marynarz do pracownika portowego dzierżyj linu tamten nic nie rozumie no to w końcu się pyta du ju spik inglisz ,sprechen sie deutsch tamten na migi że tak no to dzierżyj linu
...
Następna strona