Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Obcokrajowcy w Polsce. Rekord na rynku pracy

9
Podziel się:

Cudzoziemcy, w większości Ukraińcy, stali się głównym źródłem uzupełniania luki na polskim rynku pracy. Tylko w czerwcu ubezpieczenie emerytalne w ZUS opłaciło ich 818 tys., a zdrowotne aż 863 tys. Swoją pracą dokładają do polskiego PKB od 40 do ponad 60 mld zł.

Obcokrajowcy w Polsce. Rekord na rynku pracy
Pracownicy z zagranicy dokładają do polskiego PKB od 40 do ponad 60 mld zł. (Adobe Stock)

Wśród wszystkich ubezpieczonych w Polsce obcokrajowcy stanowią już ponad 5-proc. grupę - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". W czerwcu pobita została liczba wyrejestrowujących się w ZUS.

Ubezpieczenie emerytalne opłaciło ich 818 tys. cudzoziemców , a zdrowotne aż 863 tys., wynika z danych ZUS prezentowanych przez "DGP".

Jak podkreśla dziennik, obie te liczby są rekordowe, a przebicie kolejnej granicy nastąpiło w dość krótkim czasie po początkowym odpływie cudzoziemców wywołanym pandemią.

Zobacz także: Pracownicy z zagranicy jedynym ratunkiem? Brakuje rąk do pracy

Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim, wyjaśnia na łamach "DGP", jak istotny dla polskiego rynku jest napływ nowych rąk do pracy. Okazali się głównym źródłem uzupełniania luki na rynku pracy, jaka powstała m.in. na skutek obniżki wieku emerytalnego.

- Gdyby nie oni mielibyśmy stagnację lub nawet ujemną dynamikę liczby zatrudnionych - podkreśla ekspert.

Poza tym cudzoziemcy budują polską gospodarkę. - Dzięki tym 800 tys. ludzi mamy dziś w Polsce PKB wyższe o 2-3 proc.- zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Przeliczając ten wzrost na pieniądze, otrzymamy PKB większe od 40 do ponad 60 mld zł.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologi już pracuje nad przepisami, które jeszcze ułatwią zatrudnianie obcokrajowców w Polsce.

"Zamierzamy wydłużyć czas, przez jaki cudzoziemcy mogą pracować w Polsce, wzmocnić rolę publicznych służb zatrudnienia w procesie legalizacji ich pracy, a także wprowadzić w pełni elektroniczną procedurę legalizacji" - poinformował "DGP" resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
NNN
3 lata temu
Bzdury. Gdyby nie wywalono na granicę kilka mln ludzi, to pracę by oni mieli. Tak jak ja - w kryzysie pracy nie mogłem dostać. Miałem tylko dobre zaplecze finansowe. PS Dziękuję bogatym krewnym, że mnie w ogóle chcieli dotować...
robol
3 lata temu
jestem bezrobotny(z hakerem na kompie)byłem na rozmowie w firmie ;hiszpańska firma w polsce ,gdzie zaiwaniają na taśmie ukraińcy produkujący dla niemca ,to jeden obrazek drugi to nieURZĄD PRACY ,gdzie dziesięć pań w klimatyzowanym pomieszczeniu" obsługuje"dwóch bezrobotnych -ci co robią tyrają na urzędasów
WOWA
3 lata temu
Bardzo proste, bo w zawodach niżej kwalifikowanych płaci się socjal więc nie kwapią sie do pracy, albo szara strefa , KRUSowcy itd. No to miejsce lekko żyjących i pasożytujących importuj się obce nacje zamiast zagonić tałatajstwo do legalnej pracy .
ZK590
3 lata temu
w Polsce na 1000 pracujących przypada ponad 8000 ludzi, którzy NIE pracują. Pytanie ILU z tego pracującego 1000 pobiera wynagrodzenia z budżetu. Może by zainteresować pracą tych, którzy żyją wygodnie z wszelkich plusów, ulg, dotacji, zapomóg.
lcc
3 lata temu
a co się stanie gdy pracujący ukraincy będą mieli wypłacane emerytury??? jeszcze większy deficyt??