Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd podjął decyzję. Jest rewizja KPO

35
Podziel się:

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że dzięki przyjętym zmianom Polska zainwestuje więcej o 600 mln zł w szpitale powiatowe, o 2,5 mld zł w rolników i o 600 mln zł więcej w ocieplenie budynków wielorodzinnych.

Rząd podjął decyzję. Jest rewizja KPO
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

- Dzisiaj 600 mld złotych jest odblokowanych. Już inwestujemy je. Teraz zapadła decyzja jak chcemy KPO zmodyfikować, zmienić, po to, żeby służył polskim obywatelom - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

Rewizja KPO. Rząd podjął decyzję

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać w sumie 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Wydatkowanie środków jest opóźnione, dlatego rząd zdecydował się na zrewidowanie planu. Zmiany w KPO obejmują 6 z 7 komponentów, a rewizją zostało objętych 14 z 55 reform (10 z części grantowej i 4 z części pożyczkowej) oraz 27 z 56 inwestycji (18 z części grantowej i 9 z części pożyczkowej KPO).

Dzięki przyjętym zmianom Polska zainwestuje więcej o 600 mln zł w szpitale powiatowe, o 2,5 mld zł w rolników i o 600 mln zł więcej w ocieplenie budynków wielorodzinnych.

Nie będzie podatku od aut spalinowych

Ponadto w ramach rewizji KPO Polska chce także zmiany lub zniesienia pewnych tzw. kamieni milowych KPO i m.in. chce uniknąć wprowadzenia w Polsce podatku dla posiadaczy aut spalinowych. Minister poinformowała, że tego podatku nie będzie.

"Podatek zastąpi program dopłat do zakupu aut elektrycznych. Kij zamieniamy na marchewkę!" - napisała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Rząd na dopłaty do aut elektrycznych przeznaczy 1,5 mld zł z grantu.

W komunikacie podkreślono, że proponowane zmiany przyczynią się do lepszej realizacji działań m. in. w obszarach zielonej transformacji, inteligentnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz transformacji cyfrowej i wsparcia produktywności i konkurencyjności.

MFiPR podał we wtorek, że do 15 kwietnia do Polski z KPO trafiło ok. 3,2 mld euro w ramach wsparcia grantowego oraz ok. 8,1 mld euro z części pożyczkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
gjh
3 miesiące temu
cena za kpo jest ogromna i to my wszyscy polacy ja zapłacimy bandytom unijnym !!!z nimi tzreba walczyc
fred
3 miesiące temu
Przed wyborami do Europarlamentu rządzący zaczeli mówić ludzkim głosem co by owieczki nie zbłądziły i nie zagłosowały nie na tych co powinny. Doszło do tego, że na miesiąc przed wyborami chcą zgrezygnować z dodatkowych opłat dla kierowców samochodów spalinowych, o których od lat mówili i które były punktem sztandarowym KPO. Co za nieprawdopodobna łaskawość:-) Po wyborach czar pryśnie.
taka prawda
3 miesiące temu
obiecanki , cacanki , a głupiemu radość !
POrażka.
3 miesiące temu
Zdanie z artykułu : ,,Wydatkowanie środków jest opóźnione, dlatego rząd zdecydował się na zrewidowanie planu". A kto w Brukseli przez ostatnie 2 lata walczył o to aby nie dawać Polsce pieniędzy z KPO ? Najpierw nawalili we własne gniazdo , a teraz narzekają.
dgen
3 miesiące temu
Ani jedno EURo z KPO się nie zmarnuje. Przecież po to Tusk likwiduje CBA.
...
Następna strona