Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Rządowa pomoc dla rodzin. Polacy wydali w bonach ponad dwa miliardy złotych

164
Podziel się:

Polski Bon Turystyczny przyniósł już przedsiębiorcom niemal 2 mld złotych wpływów. Rodzice aktywowali bądź wykorzystali dotąd ponad 5 mln bonów - podała we wtorek Polska Organizacja Turystyczna. Bon, który w standardowej formie wynosi 500 zł na jedno dziecko, można wykorzystać jeszcze w przyszłym roku.

Rządowa pomoc dla rodzin. Polacy wydali w bonach ponad dwa miliardy złotych
Rządowa pomoc dla rodzin. Polacy wydali w bonach ponad dwa miliardy złotych (Adobe Stock, antoine-photographe)

- Ponad 5 mln dzieci aktywowało bądź wykorzystało bon turystyczny - mówiła we wtorek Joanna Węglarczyk p.o. dyrektora departamentu strategii i rozwoju w POT. Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przypominała, że na realizację programu Polski Bon Turystyczny zostały zabezpieczone ponad 4 mld zł, a świadczeniem objętych jest w obecnie ponad 7 mln dzieci.

Jak tłumaczyła, jeżeli rodzic ma dwójkę lub trójkę dzieci, to przyznawany jest mu jeden bon. W przypadku dwójki dzieci jest to bon na 1 tys. zł, a - trójki na 1,5 tys. - Inna jest zatem liczba dzieci uprawnionych do bonów, a inna jest liczba bonów, które funkcjonują - wyjaśniła.

Zobacz także: Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"

Przedstawicielka POT dodała, że na jedno dziecko z niepełnosprawnościami przysługuje bon w wysokości 1 tys. zł. - Z tego dodatkowego świadczenia skorzystało dotąd 173 tys. dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności - poinformowała.

Branża turystyczna korzysta

Dodała, że do przedsiębiorców za pośrednictwem rodzin, które aktywowały bon, wpłynęły dotąd prawie 2 mld zł. Bon można wykorzystać na raty - nie tylko w ramach jednej płatności - przypomniała Węglarczyk.

Wyjaśniła, że w ramach działań promujących Polski Bon Turystyczny POT prowadzi certyfikację podmiotów turystycznych - do projektu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy przyjmują płatność bonem. - Obiekt odwiedzany jest przez audytora i ostatecznie jest mu przyznawany certyfikat dobrych praktyk - wskazała.

POT zachęca też dzieci i młodzież do podróżowania po Polsce. - Przekazujemy, że Polska jest miejscem atrakcyjnym, gdzie można w ciekawy sposób spędzić czas wolny tak, żeby oni byli w przyszłości podróżowaniem po kraju zainteresowani - zaznaczyła Węglarczyk.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. (choć niedawno rząd przyjął projekt ustawy, która wydłuża termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego. Według nowych zasad z dofinansowania będzie można skorzystać do 30 września). Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.

Polski Bon Turystyczny. Jak skorzystać?

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS-u, gdzie można aktywować bon. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest na stronach internetowych POT. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(164)
b0b
rok temu
Rzad juz dawal talony; na benzyne, na cukier, na mieso a nawet na trampki. Zaraz czy to nie bylo w czasie komuny, kiedy bylismy pod butem moskwy ? ciekawe.....
rtyu
rok temu
patologia wczasowała i pokazała jaką wartość sobą przedstawia - smród, brud i butelki po alkoholu to norma - czy nad morzem czy w górach po ich odwiedzinach łatwo rozpoznawalne kto dane miesce odwiedzał
zcx
rok temu
Przecież od wyborów w 2015 prowadzą politykę kupowania poszczególnych grup społecznych by osiągać założony cel polityczny. Tu nie ma miejsca i nie chodzi o żadne dobro Polski i Polaków, to są wyłącznie zakupy głosów.
zcx
rok temu
Będą rozdawać coraz więcej, bo to jedyna gwarancja, że będą dalej rządzić.
zcx
rok temu
A po co pomagać skoro już dogoniliśmy Niemcy?
...
Następna strona