Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
SAS
|

Rzecznik rządu krytykuje UE: pakiet klimatyczny uderzy po kieszeni przeciętnego obywatela

21
Podziel się:

Unia, która miała być solidarna, chce de facto przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, nie możemy się na to zgodzić — powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, krytykując unijną politykę klimatyczną. Jego zdaniem pakiet Fit for 55 jest "szkodliwy dla przeciętnego obywatela". Oznacza dla niego podwyższenie kosztów.

Rzecznik rządu krytykuje UE: pakiet klimatyczny uderzy po kieszeni przeciętnego obywatela
Pakiet Fit for 55 oznacza podwyższenie kosztów dla przeciętnego obywatela — uważa rzecznik rządu. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Piotr Müller pytany był w TVP Info o unijną politykę klimatyczną, w tym o to, czy Polska ma możliwość zablokowania pakietu Fit for 55, co sugerował Jacek Sasin. Wicepremier mówił wtedy, że Polska podejmie "wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska".

"Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie" - powiedział Jacek Sasin.

Jak przypomniał w piątek rzecznik rządu, w tej chwili nie ma jeszcze przyjętego żadnego pakietu — jest tylko propozycja Komisji Europejskiej, krytykowana nie tylko przez Polskę, ale też np. przez Francuzów "w zakresie kwestii paliw i nieruchomości i przeniesienia tam systemu ETS", czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Müller: pakiet Fit for 55 "szkodliwy dla przeciętnego obywatela"

Według Müllera pakiet Fit for 55 jest "po prostu szkodliwy dla przeciętnego obywatela, dla niego oznacza to podwyższenie kosztów".

"Ta UE, która miała być solidarna, de facto chce przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, my nie możemy się na to zgodzić" — podkreślił polityk.

Rzecznik rządu podkreślił też, że widzi, że "inne kraje obserwują to, że to będzie nie tylko dla nas problem, ale i dla ich społeczeństw".

Zobacz także: Ogromny koszt transformacji energetycznej. Pomóc mają zielone obligacje

Kto ma zapłacić za transformację energetyczną?

Piotr Müller przyznał ponadto, że transformacja energetyczna jest niezbędna, ale istotne jest jej tempo i to, kto za to tempo ma płacić. — Jeżeli mają za to płacić biedniejsi czy średniozamożni, to jest to polityka, której nie akceptujemy. Jeżeli mają za to zapłacić np. korporacje międzynarodowe w ramach podatków, które powinny płacić w UE, to jestem jak najbardziej za — wyjaśnił rzecznik rządu.

Fit for 55 to ogłoszony przez KE pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (to o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Edwin
6 miesięcy temu
A co nam mlody proponujesz - ponownie sojusz z Rosja? Co robiliście przez ostatnie 6 lat ze teraz zdziwieni tacy jesteście....
Daafom
6 miesięcy temu
A gdzie piniądze za zielone papiry.
Polak
6 miesięcy temu
Niech ten MULLERR uwielbiam sobie działkę koło Turowa lub Belachstowa i tam zamieszka,pożyje tam miesiąc i przestanie pieprzyc farmazony!
Adam N 1973
6 miesięcy temu
Gdyby to Tusk teraz rządził, to powiedziałby: Musimy wypełnić nasze zobowiązania członkowskie wobec UE. Jeśli każdy statystyczny obywatel naszego kraju będzie mieć do zapłaty 65 tys zł z tytułu kosztu dostosowania do Fit for 55 to musimy się z tym pogodzić
lk;'
6 miesięcy temu
taaaa znowu wina Tuska......tylko za co tym....,......płacimy już siódmy rok ???
...
Następna strona