Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Transformacja energetyczna. Premier: wydajemy gigantyczne kwoty

258
Podziel się:

- Nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w trakcie IV Konferencji Programowej Śląski Ład w Katowicach. Na import ropy, gazu i węgla - ostatnio także - wydajemy gigantyczne kwoty - dodał.

Transformacja energetyczna. Premier: wydajemy gigantyczne kwoty
Suwerenność będzie polegała na uniezależnieniu się od tej metazależności nie tylko związanej z gazem, o którym się bardzo dużo mówi - uważa premier Mateusz Morawiecki (PAP, Adam Warżawa)

- Stawiam taką tezę, że w naszym najlepszym interesie jest pozbyć się tej metazależności. Suwerenność będzie polegała na uniezależnieniu się od tej metazależności nie tylko związanej z gazem, o którym się bardzo dużo mówi - wskazał szef rządu. Dodał, że chodzi także o inne, nawet kilkukrotnie droższe surowce, jak np. ropa naftowa i inne paliwa kopalne.

Uprawnienia dla przemysłów energochłonnych

Premier przyznał, że "dla nas ten dylemat związany z Carbon Border Adjustment Mechanism, z tym podatkiem granicznym, jest zależny od tego, jaki będzie jego ostateczny kształt".

- Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na przemysły mniej energochłonne, ale na ich transformację, na ich transformację w kierunku zmniejszenia energochłonności. Czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej - tłumaczył szef rządu.

Zobacz także: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

"Na to nie możemy się zgodzić"

Premier przyznał, że są to pytania, które jako polityk, jako premier musi postawić, "bo od nich dopiero, od odpowiedzi na te pytania(...) będą zależały nasze ostateczne także decyzje, decyzje rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące ostatecznego poparcia bądź nie".

- My nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej - podkreślił Morawiecki.

- Czyli płacimy z naszych pieniędzy Rosji, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innym państwom gigantyczne pieniądze, przekraczające to, co netto otrzymujemy z Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki.

"Ważne zachowanie miejsc pracy"

Zdaniem premiera podejście Polski do kwestii polityki klimatycznej Unii Europejskiej powinno być pragmatyczne.

- Droga polskiego przemysłu powinna być drogą środka – powinniśmy korzystać z możliwości, jakie daje nam polityka klimatyczna, ale robić to tak, aby zachować jak najwięcej miejsc pracy – powiedział premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(258)
Pier
3 lata temu
Doli jak ksiądz na kazaniu
KOPERNIK
3 lata temu
Gigantyczne pieniadze to my wydajemy na utrzymanie szajki pis !!!
KRYTYK
3 lata temu
Podobno mamy sporo pieniedzy...? Moze to kolejne ,pis klamstwo ??!!
Stach
3 lata temu
Tusk jest odpowiedzialny za galopującą inflacje , gigantyczne zadłużenie, wszechobecna drożyznę ,nepotyzm , złodziejstwo itd
Jan
3 lata temu
Na wszystko wydajemy gigantyczne kwoty, na utrzymanie bandy urzędasow o zerowych kompetencjach i zakresach obowiązków, na leczenie niezaszczepionych egoistów, na niepracujących i emerytów, kościoły i duchownych, na zakup węgla z Rosji i nawozów sztucznych z Białorusi i wszystko inne ale to wina poprzedników, tego cynika nie da się sluchać
...
Następna strona