Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Transformacja energetyczna to dla polski koszt rzędu 136 mld euro. Prezes PGE przedstawił plan

14
Podziel się:

Unia Europejska wymaga od Polski zmian w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Według prezesa PGE redukcja emisji do docelowego poziomu w 2030 roku będzie kosztować 136 mld euro. Zaapelował o wsparcie i przedstawił plany PGE.

Transformacja energetyczna to dla polski koszt rzędu 136 mld euro. Prezes PGE przedstawił plan
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wziął udział w debacie na temat neutralnoścki klimatycznej.

Prezes jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce wziął udział w debacie poświęconej m.in. polityce klimatycznej Europy. Przedstawił strategię PGE nakierowaną na zieloną energię i zaapelował o zwiększenie finansowego wsparcia UE na sprawiedliwą transformację energetyczną.

Mowa o ogromnych pieniądzach, jakie Polska będzie musiała wydać na inwestycje w nowe technologie w energetyce.

- Realizacja redukcji emisji o 55 proc. w Polsce kosztowałaby 136 mld euro - szacuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Zobacz także: Restauracje znowu zamknięte. "Podejrzewamy, że będzie tak do końca roku"

- W połowie 2020 roku całkowita moc zainstalowana OZE w Polsce osiągnęła 9,5 gigawat. Aby osiągnąć cel redukcji emisji o 55 proc., będziemy potrzebować 54 gigawat odnawialnych źródeł energii, czyli więcej niż cały polski system elektroenergetyczny w 2019 roku - zauważa.

PGE zapowiada, że jest gotowa na zmiany i przedstawiła nawet plan osiągnięcia neutralności klimatycznej we własnym zakresie.

PGE chce do 2030 roku zwiększyć udział energii odnawialnej do 50 proc. i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 85 proc. Do 2050 roku grupa zamierza osiągnąć zerową emisję CO2 i dostarczać 100 proc. zielonej energii klientom.

- Istotnym źródłem finansowania realizacji nowej strategii PGE mają być unijne fundusze, dlatego wsparcie europejskie w dążeniach firmy do neutralności klimatycznej w obliczu kosztów transformacji będzie bardzo ważne - podkreśla prezes.

Plan inwestycyjny PGE obejmuje największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Program zakłada m.in. wybudowanie do 2030 roku dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW.

Do 2040 roku moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie 6,5 GW, co uczyni PGE liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Planuje też zbudować do 2030 roku 3 GW w fotowoltaice i zwiększyć posiadanie lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW.

Obecnie PGE wytwarza 41 proc. prądu w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości około 123 tys. kilometrów kwadratowych obsługuje 5,5 mln klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
Zulus
3 lata temu
Jest przerost zatrudnienia w energetyce, są jeszcze przywileje i uprawnienia o których inni mogą pomarzyć. Przejedzony czas jak było dobrze. Teraz jest ciężko przez pandemie. Teraz wystarczy nie wypłacić nagród z zysku do których wszyscy pracownicy energetyki się przyzwyczaili a akcjonariuszy spolkienergetyczne odzwyczaiły.
kasjer IV RP
3 lata temu
Niestety nawet jak zamkniemy wszystkie kopalnie to zostanie podatnikom do wykarmienia `armia` 45 letnich emerytów górniczych !!.
Ryszard Kce
3 lata temu
To rzeczywiście wybujała fantazja.Po pierwsze fotovoltaika na jest dobra dla gospodarstwa domowego,a na skalę przemysĺową marnotrstwo terenów z małą sprawnością i wysokimi kosztami.Farmy wiatrowe to też duże pieniądze z wadą niszczącą środowisko,ale budowane na morzu już lepiej. Jednak najgorsze to to,że to buduje rozwój koncernòw nie polskich,bo dla wynalazców polskich brak pieniędzy,bo jak nie masz znacznych pieniędzy choćbyś miał genialny globalny wynalazek to i tak nie masz szans,bo taki koleś Dąbrowski zamiast szukać technologii w Polsce ,to pędzi z kasą do obcych koncernów ,bo liczy się wizerunek ,a nie ekonomoka.
ysdf
3 lata temu
Czy Unia jest rzeczywiście tak durna i ciagle wydaje setki miliardów na wiecznych żebraków? Unia ma wybudować i sfinansować aby sie sie pózniej jak będzie gotowe rozpaść.
pam
3 lata temu
PGE - setki milionów zł. na minusie, w planach zwolnienie 20% załogi. Co robiliście przez 5 lat? Kupowaliście drogi gaz z Kataru, USA i Norwegii, węgiel z USA, Afryki Płd. i Australii, energię elektryczną z Niemiec i Szwecji? Dotowaliście górnictwo? Dyrekcja i zarząd, pisowskie nieudaczniki, do dymisji!