Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

S&P publikuje prognozę. Tyle ma wynosić inflacja w przyszłym roku

11
Podziel się:

Agencja S&P Ratings opublikowała prognozę, z której wynika, że szczyt inflacyjny w Polsce przypadnie na końcówkę roku 2021. W kolejnym roku inflacja ma nieco spowolnić, zdaniem analityków, na początku przyszłego roku osiągnie wynik 5,2 proc. Wpływ na drożyznę ma mieć przede wszystkim spadek wzrostu cen energii.

S&P publikuje prognozę. Tyle ma wynosić inflacja w przyszłym roku
Inflacja w przyszłym roku spadnie - twierdzą analitycy S&P (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak przewidują analitycy S&P, w przyszłym roku ceny energii będą rosły wolniej. Spadać mają także ceny ropy, co w konsekwencji ma się przełożyć na wyhamowanie inflacji.

Na tym jednak koniec dobrych wiadomości, bo zdaniem ekspertów, na początku roku inflacja ma wynieść 5,2 proc. To dużo mniej niż obecnie, ale wciąż wysoko.

Presja inflacyjna

Jak zauważa agencja, oprócz czynników zewnętrznych, jak np. ceny paliw na rynku światowym, za rosnącą inflację odpowiadają regulacje wewnętrzne. Wśród nich np. wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe.

Zobacz także: Inflacja bije kolejny rekord. "Ta liczba przeraża"

Na wzrost cen przekładają się też niedobory na rynku pracy, które widzieliśmy już przed wybuchem pandemii.

"Presję inflacyjną potęguje hojna polityka fiskalna. Rząd zapowiedział podwyżkę płacy minimalnej o 7 proc. na początku 2022 r., aby wesprzeć siłę nabywczą mniej zamożnych Polaków. Może to do pewnego stopnia zniwelować negatywny wpływ inflacji na wydatki gospodarstw domowych, ale samo w sobie może okazać się inflacyjne" - czytamy w raporcie S&P.

Rekordowa inflacja

We wtorek GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji. W listopadzie wyniosła ona 7,7 proc., co jest najwyższym wynikiem od 21 lat.

Jak podaje GUS, w porównaniu do roku 2020 paliwa podrożały o 36,6 proc., nośniki energii o 13,4 proc., a żywność i napoje o 6,4 proc. Drożejące paliwa są zapewne skutkiem drożejącej ropy w listopadzie oraz osłabienia złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Pozdrawiam
2 lata temu
Celowo windują cenę potem obniżą i powiedzą jaki to rząd czy obajtek jest hojny. Acha. Czy już zakończył remonty swych nieruchomosci za dotacje?
Pozdrawiam
2 lata temu
To Orlen kradnie, baryłka ropy jest około 70 dolarów i to jest nic w porównaniu do baryłki za PO czyli 120 dolarów. Wtedy paliwo było koło 6 zł. A co mamy teraz? Odpowiedzcie sobie sami.
yxyxx
2 lata temu
Haha ! W styczniu inflacja będzie 10% mówię wam.
dwucyfrowa in...
2 lata temu
Bajki to my, a nie nam.
Sebastian
2 lata temu
Glapiński okrada nas już 5 lat i wszystko wskazuje na to że będzie robił to nadal . Chciałem oszczędzić na emeryturę , ale widzę że nie ma to już sensu .