Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2020 r. Firmy zapłacą rachunek za pomysły socjalne rządu

186
Podziel się

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płacić od nowego roku nawet o blisko 120 zł więcej na ZUS. Składki drastycznie pójdą w górę.

Na konwencji PiS Mateusz Morawiecki powiedział, że idziemy w kierunku liczenia ZUS od dochodu. Minister Emilewicz precyzuje jednak, że dotyczy to tylko najmniejszych firm.
Na konwencji PiS Mateusz Morawiecki powiedział, że idziemy w kierunku liczenia ZUS od dochodu. Minister Emilewicz precyzuje jednak, że dotyczy to tylko najmniejszych firm. (Twitter KPRM, Twitter KPRM)
bDRWHHdx

– To jest coś niewyobrażalnego. Przedsiębiorcy będą po prostu wyć, gdy te zmiany wejdą w życie – alarmuje na łamach "Gazety Wyborczej" Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Komentuje w ten sposób pomysł nowego oskładkowania przedsiębiorców, który ogłosił w sobotę na konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki.

- Chciałabym uspokoić przedsiębiorców – napisała na Twitterze minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

bDRWHHdz

Składki przedsiębiorców nie są powiązane z tym, ile uda im się w danym miesiącu zarobić. Dziś opłacają je od zadeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 60 proc. średniego wynagrodzenia. W 2020 r. będzie to – zgodnie z założeniami do ustawy budżetowej - 3136,20 zł.

Obejrzyj: Zniesienie limitu 30-krotności ZUS: może się skończyć na tym, że pobierzemy od ludzi pieniądze, ale nigdy im ich nie oddamy

bDRWHHdF

Aby spełnić te założenia, w przyszłym roku przedsiębiorcy będą musieli płacić na ZUS:

• 612,19 zł zamiast 558,08 zł na ubezpieczenie emerytalne (wzrost o 54,11 zł)

• 250,90 zł zamiast 228,72 zł na ubezpieczenie rentowe (wzrost o 22,18 zł)

• 76,84 zł zamiast 70,05 zł na ubezpieczenie chorobowe (wzrost o 6,79 zł)

bDRWHHdG

• 76,84 zł zamiast 70,05 zł na Fundusz Pracy (wzrost o 6,79 zł)

• 52,37 zł zamiast 47,75 zł na ubezpieczenie wypadkowe (wzrost o 4,62 zł)

Nie wiadomo, ile wyniesie składka zdrowotna, bo ta ustalana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. Poznamy ją w styczniu 2020 r.

- Patrząc na dane w ostatnich miesiącach, można szacować, że składka zdrowotna wzrośnie o mniej więcej 7 proc. To oznaczałoby wzrost składki z 342,32 zł do 366,28 zł (o 23,96 zł) – mówi „GW” dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

bDRWHHdH

Pożegnanie z limitem

Rozmówcy "GW" zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Rząd wpisał do przyszłorocznego budżetu pomysł likwidacji tzw. limitu składek ZUS. Dziś składki emerytalne płaci się do momentu, aż ktoś osiągnie limit 142 950 zł (to 30-krotność średniej pensji). Dotyczy to więc osób, które zarabiają trochę ponad 8 tys. zł na rękę i więcej.

To rodzaj zabezpieczenia, który ma chronić system przed tym, że za 20 czy 30 lat ZUS będzie wypłacał ogromne emerytury osobom, które przez lata najwięcej do niego wpłacały. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że budżetu nigdy nie będzie na to stać.

bDRWHHdI

PiS chce znieść ten limit, tak by każdy płacił składki na tych samych zasadach. To zagranie zasili w krótkim czasie budżet kwotą 5,1 mld zł rocznie i pozwoli sfinansować różne programy socjalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDRWHHea
przedsiębiorcy
KOMENTARZE
(186)
bibi
2 lata temu
Straszne czasy idą
tu i teraz
2 lata temu
Pan prezes nigdy nie lubił i nie szanował małej rodzinnej przedsiębiorczości. Zbyt wielu z nas okazało się pracowitymi, zaradnymi i odważnymi ludzi. A władza tego nie lubi.
Pinior
2 lata temu
Pis musi przegrać te wybory bo Polska gospodarka cofnie się o kolejne 30 lat.
bDRWHHeb
dde
2 lata temu
Boże dlaczego w Polsce jest aż tyle ciemnych ludzi??? dlaczego są aż tak zamroczeni, że nie widzą ile złego narobił PIS i aż strach pomyśleć co będzie dalej! Ludzie przejrzyjcie w końcu na oczy i pogońcie tę szarańczę PISowska!
oli
2 lata temu
PIS nas wykończy....
...
Następna strona