Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Skok inflacji to nasza wina? Polska z jedną najniższych aktywności zawodowych w UE

125
Podziel się:

W Polsce aktywność zawodowa jest znacznie niższa niż w takich krajach jak Czechy czy Węgry. Jest też jedną z niższych w całej UE. Zdaniem analityków ten wskaźnik wpływa też na inflację w Polsce.

Skok inflacji to nasza wina? Polska z jedną najniższych aktywności zawodowych w UE
Aktywność zawodowa w Polsce jest niższa niż u naszych sąsiadów w UE (Adobe Stock)

Zdaniem analityka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego niską stopą aktywności zawodowej jest jednym z powodów niedoborów pracowników, wzrostu wynagrodzeń i wyższej inflację

Jan Rybacki z PIE zawraca uwagę na to, że w Polsce stopa aktywności zawodowej (procentowy udział aktywnych zawodowo w liczbie ludności w wieku 15 lat i powyżej) dla osób w wieku 20-64 lata jest niższa w porównaniu z większością państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej.

- W 2020 roku aktywne zawodowo było 75 proc. społeczeństwa, podczas gdy na Węgrzech czy Słowacji wskaźnik ten wynosi 78 proc., w Czechach 81 proc., a w gospodarce niemieckiej przekracza 83 proc. – zauważa analityk.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

Według Rybackiego bezpośrednią konsekwencją tego zjawiska są niedobory pracowników. Z danych ankietowych Komisji Europejskiej wynika, że obecnie około 38 proc. firm przemysłowych w Polsce wskazuje problemy z rekrutacją osób do pracy.

- To drugi najwyższy wynik w UE, po Węgrzech – zauważa Rybacki. Analityk dodaje, że podobna sytuacja widoczna jest też w budownictwie. Problem raportuje 35 proc. przedsiębiorstw, Jest trzecim wynikiem w Unii.

Niedobór pracowników powoduje presję płacową, o czym świadczy tempo wzrostu wynagrodzeń bardzo, które szybko odbiło po pandemii i obecnie przekracza 8 proc.

- Wzrost kosztów pracy wymusza dostosowanie cenników po stronie firm, w efekcie obserwujemy systematyczny wzrost cen usług, które w dużej części odpowiadają za 5 proc. wzrost inflacji w tym roku – zwraca uwagę analityk PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(125)
Dbd
2 lata temu
Po co pracować jak można żyć bez pracy lub w.szarej strefie nie płacąc podatków i czerpiąc pełnymi garściami z opieki społecznej. To program pisu. Dlatego mają takie poparcie
xxx
2 lata temu
Mnie to co prawda nie dotyczy , ale powiem tak w Polsce nie opłaca się pracować , a to dlatego ponieważ pracownik pracuje za MISKĘ RYŻU , jesteśmy NIEWOLNIKAMI , ja w przeszłości tego DOSWIADCZYŁEM .
asd
2 lata temu
Praca coraz mniej opłacalna i coraz więcej wymagają czym mniejsza miejscowości tym większe wymagania.
TAKA DRAMA
2 lata temu
JAK MAMY PRACOWAC KIEDY SZALEJE STRASZNY KOWID I TRZEBA SIEDZIEC W DOMU ZAMAWIAC ZAKUPY PRZEZ GLOVO I NAWET SZCZEPIONKI NIC NIE DAJA
lol
2 lata temu
to niech nie pracuja ,beda tam zarabac pieniadze,a po co,niech poleza
...
Następna strona